Σιγαστηρας εξατμησης

Ξεκίνησε από snipereps, Απριλίου 07, 2011, 11:37:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

snipereps

Λοιπον. σκεφτομαι να κανω εναν σιγαστηρα για την εξατμηση μου, μιας και σε μια κριση ταχυτητας που με επιασε αφαιρεσα τα χειροποιητα διαμερισματα που της ειχα κανει εντος του διατρητου σωληνα.
Πραγματικα το μηχανακι εδωσε πολυ καλυτερα στα ψηλα  ;D , αλλα μετα απο 2 βδομαδες,( με μεγαλη δυσκολια βεβαια, ειναι και πολυ  :yoohoo: αυτος ο ηχος απο το ατιμο,) και πονους στα αυτια... των γειτονων  >:D αποφασισα να κανω ενα σιγαστηρακι.
Πριν αρχισω ομως και για να μην κανω τζαμπα κοπο ειπα να σας ρωτησω κυριως τους σαλονικιους αν ξερετε κανα μαγαζι που να εχει τετοια πραματα να δω τι τιμες παιζουν, βρηκα με 10 ευρο στο ιντερνετ αλλα δεν μου γεμισαν πολυ το ματι,

και γενικα αν ξερετε ποσο μακρυς πρεπει να ναι ο σωληνας του  σιγαστηρα, αν πρεπει να ναι διατρητος, ποσο διαμετρο να χει, αυτα προς το παρον. Ευχαριστω εκ των προτερων  ;)
Εdit: επισης η  ακρη της εξατμηση μου δεν ειναι ευθεια  με το μεσα. η ακρη κανει γωνια οπως οι περισοτερες δηλαδη

xorhe

Δεν έχω καμία άποψη δυστυχώς, το μόνο που έχω να προτείνω ειναι να πάρεις την πιο μακριά που να εχεις το περιθώριο να την κόψεις φτάνοντας την στο επιθυμητο μήκος

ammo77

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις εσύ μια φλογέρα παίρνοντας μια σωλήνα διαμέτρου ίση με την έξοδο της εξάτμισης και να την κάνεις τρύπες με ένα τρυπάνι αυτό στην εικόνα είναι κάτι αντίστοιχο αλλά με πρέσα που ανοίγει τριγωνικές τρύπες δεν έχει σημασία το σχήμα αλλά το μέγεθος και με αυτό μπορείς να πειραματιστείς!
Τι νομίζεις ότι μόνο να του ξηλώνεις πράγματα μπορείς να κάνεις για να πειραματιστείς;  :goodboy:

snipereps

Ευχαριστώ παιδιά.θα ψάξω λiγo ακόμα για τίποτα έτοιμο.αλλιώς θα Φτιάξω έναν με αυτόν τον τρόπο.

iossiphi

Τώρα διάβασα το θεμα οπότε έστω και ένα χρόνο μετά σου απαντώ. Πέρσυ έβαλα και εγώ σιγαστήρα στο CB μου γιατί η REMUS που έχω
κάνει πάρα πολύ φασαρία.Μου το έφτιαξε ένας μαστοράς εδώ στη Βέροια. Δεν θυμάμαι τιμή ακριβώς γιατί είχε κάνει και κάτι αλλα μερεμέτια αλλα γύρω στα 15 ευρώ. Αν ακόμη ψάχνεις μπορώ να σου στείλω φωτο και κανενα βιντεο να δεις τη διαφορά στον ήχο και να βρω το τηλ του να σου το στείλω. Πάντως δεν φαίνεται να χάνει σε απόδοση η μηχανή

itom32

Bαγγελη τωρα που ποσταρε ο iossiphi ειδα το ερωτημα σου.Δεν ξερω αν εφτιασες κατι,αλλα αν θες τερμα ησυχο ηχο οπως εγω να ακολουθησεις τον μαμα τροπο:
Παράθεση από: supernova στις Απριλίου 01, 2012, 03:24:04 ΜΜ
"διατομη" τελικου superfour.Για δες ποσο πολυπλοκη φλογερα εχει.Για'αυτο τα sf με μαμα τελικο ειναι τοσο ησυχα:

Οι διακεκομενες γραμμες στην φλογερα μη σε μπερδεβουν,απλα τα παλαιοτερα pb1 ειχαν μεγαλητερες φλογερες,στα νεοτερα τις εκαναν πιο κοντες και μεγαλωσαν τους θαλαμους αναμεσα στα διαφραγματα μαλλον για να κερδισουν κατιτις σε δυναμη.
Τωρα που θα βρεις διαφραγματα και απο τι υλικο...υποθετω πρεπει να πας σε μηχανουργειο να στα κοψουν και να τα τρυπησουν στα σημεια που πρεπει.

snipereps

Ευχαριστώ για to ενδιαφέρων σε τόσο παλιό πόστ παιδιά.πλέον δν χρειάζομαι πάντως γιατί έχω κάνει και άλλες αλλαγές και βολεύει πιο πολύ η ανοιχτή εξάτμιση. δν πολύμπαίνω γιατί είμαι φαντάρος,αλλά προσπαθω να σας διαβάζω... :-)

point zero

Αληθεια ...εισαι φανταρακι ??
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

JAS

Παράθεση από: snipereps στις Ιουλίου 11, 2012, 12:28:21 ΜΜ
Ευχαριστώ για to ενδιαφέρων σε τόσο παλιό πόστ παιδιά.πλέον δν χρειάζομαι πάντως γιατί έχω κάνει και άλλες αλλαγές και βολεύει πιο πολύ η ανοιχτή εξάτμιση. δν πολύμπαίνω γιατί είμαι φαντάρος,αλλά προσπαθω να σας διαβάζω... :-)

αααχ!!! αυτα ειναι...... διακοπες μακρας διαρκειας!!!!!!!!!!!!1