Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα

Ξεκίνησε από itom32, Αυγούστου 17, 2010, 11:37:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Γεια χαρα σε ολους.Oπως λεει και ο τιτλος του τοπικ,το ολο θεμα ξεκινησε επειδει εκρινα,οτι ενω η μουρη με το μασκακι του R ειναι αρκετα σπορ,η ουρα του ηταν αντιστοιχα αρκετα ρετρο (για τα δικα μου γουστα).Ιδια με του προκατοχου PB1.Eτσι αποφασισα να κανω κατι ενδιαμεσο,και αρχισα να ψαχνω μεταγενεστερα μοντελα(Version S,Hyper Vtec Spec1/2).H ουρα Spec3 ξεφευγε πολυ,παντα για τα δικα μου γουστα,μου φενοταν υπερβολικα μοντερνα και σπορ,για το Version R μου.Ετσι επελεξα την Spec1.To πως την βρηκα μετα απο τετραμηνο ψαξιμο ειναι γραμμενο σε αλλο τοπικ, http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2428.60.
Βασικη επιλογη μου ηταν αν μπορεσω να μη χαλασω κατι απο την παλια ουρα η το under cowl, λογω του αν καποτε αλλαξω γνωμη να υπαρχει η ουρα του R να με περιμενει προς τοποθετηση.
Το βασικοτερο ρολο αφου παρελαβα την ουρα απο Σινγκαπουρη επαιξαν οι φωτογραφιες του  Stef και της καλης του Version S(Stef εισαι 100% Buddie).Πιστευω οπως ξαναειπα οτι Version S(1998)  λογω χρονικης συνεχειας ειχαν πολλα κοινα εξαρτηματα.Δηλ.μπορει να μην ειχαν ιδια ουρα αλλα ειχαν ιδιο under cowl.Eδω να πω οτι αν καποιος διαλεξει μετατροπη ουρας Version S η διαδικασια ειναι σχεδον ιδια.To βασικοτερο ειναι οτι η σελα του version R χρειαζεται 5cm μεγαλωμα προς τα πισω,καθως και προσθετο κομματι  στα κουρμπαριστα αφτακια κατω απο τη θεση του οδηγου.Mε την σελα θα ασχωληθω σε επομενα ποστ.Να αναφερω οτι στα χερια εχω μονο την ουρα.
Για να γινει η μετατροπη θα χρειαστουμε μια λαμα 40cm η οποια για να κατσει σωστα πρεπει να σταντζαριστει υπο κλιση γιατο πισω μερος της ουρας.Αυτο γιατι οι δυο βιδες που θα πιασουν στο υποπλαισιο και οι δυο βιδες που θα πιασουν στην ουρα δεν ειναι στην ιδια ευθεια.Και δυο λαμακια 10cm για το εμπρος μερος της ουρας.Στην δικη μου περιπτωση επειδη δεν ειχα μορτσα  ουτε στραντζα βασικο ρολο επαιξαν οι γνωσεις σιδερα που ειχα.(xαραξα με ενα τροχο τα σημεια που θα εδεινα κλιση ωστε να μπορω να τα κουρμπαρω με δυο καβουρες ).
Αν και η κοπελα ντρεποταν  να φωτογραφηθει με αυτο το αθλιο περτικαλι τελικα δεχτηκε για χαρη του site,παραθετω καποιες φωτο με το αποτελεσμα,εδω φενονται και δυο φλαντζακια απο καουτσουκ αναμεσα στην ουρα και την βαση προς αποφυγη θορυβων απο κραδασμους:
εδω τα λαμακια αυτα ειναι λαθος,το εξηγω παρακατω,απλα το ανακαλυψα αφου βρηκα σελλα version s.


Βαζω και μια με την σελα επανω αν και δεν προλαβα να την μοντιφιασω λογω του οτι και οι δυο σελαδες που εχω ειναι κλειστοι με αδεια καλοκαιριου οταν την φτιαξω θα ξανα ποσταρω.
Ξεχασα να αναφερω οτι μου ειχε αρεσει πολυ το  φαρδυτερο φαναρι του HyperVtecSpec1,oπωτε το αλλαξα και αυτο,αλλα αν ηθελα κρατουσα και το παλιο.Δηλ.οι εργασιες της ουρας δεν επειρεαζουν το τι φαναρι θα διαλεξουμε.Και οτι υπαρχουν αλλες δυο βιδες στο κατω μερος της ουρας οι οποιες χωρις κανενα προβλημα βιδωθηκαν στο undercowl.(τελευταια φωτο).

klab

Πω πω Γιάνναρε κούκλα έχει γίνει, αν και μου αρέσει το retro look των CB στην δικιά σου πάει ωραιότατα ο νέος πισινός
Άντε με το καλό και η σέλα φίλε :)

freethan


itom32

Ευχαριστω freethan που μου ανοιξες τα ματια για την Ασιατικη αγορα,ακομη θα εψαχνα χωρις εσενα. :beerchug:
Bαζω λιγη οπτικη βοηθεια για οποιον θα θελησει να κανει το ιδιο.Η λαμα σε σχημα Π πρεπει να κοπει με κληση ωστε οι δυο πισω βιδες της ουρας να πατανε καθετα. Eκει που εχω την αριστερη μαυρη μολυβια χαραξα και στραντζαρα (λιγυσα),το ιδιο και απο την αλλη μερια της λαμας.Την δεξια μαυρη μολυβια που ειναι και η ακρη της λαμας την εκοψα ετσι υπο κληση μεχρι που η σε σχημα π λαμα πλεον ενω καθοταν καθετα,εβρησκε σε ενα φουσκωμα που κανει το υποπλαισιο του R διπλα ακριβως απο τις τρυπες που θα εδενα,οποτε κοβωντας την λαμα πανω στην λευκη μολυβια το ολο Π θυληκωσε,και με αφησε να μετρησω που θα τρυπουσα.:
Να βαλω και μια με τα λαμακια του μπροστινου τμηματος της ουρας πριν τα βαψω.Eδω να πω οτι αν καποιος διαλεξει ουρα version S,θα πρεπει να λυγισει αυτα τα λαμακια στην μια πλευρα τους,μιας και η ουρα S δενει καθετα στο πλαισιο της μηχανης: ,
θεωρω περιττο να πω οτι πριν κοψουμε-τρυπησουμε παντα μετραμε με μετροταινια.Για τις εργασιες θα χρειαστουμε οπωσδηποτε γωνιακο τροχο,δραπανο,δυο καβουρες,ή σκυλες και γερμανοπολυγωνο 10αρακι σταυροκατσαβιδο ....και τοπο σκιερο,εμενα με εφαγε ο ηλιος. :absad:

itom32


Να υπενθυμησω οτι αν ηθελα μπορουσα να ακολουθησω την πατεντα του Φιλλιπινεζου Τolits www.Sulit.com o οποιος οπως αναφερω και σε αλλο τοπικ,ελεγε οτι εκοβε το περιγραμμα της ουρας του R και το μονταριζε(με καποιο τροπο πλαστικοκολησης,ή κολησης πολυουρεθανης) στο περιγραμμα της ουρας Spec1ήversion S,αλλα αυτο μου φανεικε επικινδυνο για αποτυχια και καταστροφη και τον δυο parts.Oποτε επελεξα να παιδευτω με την σελα.

snipereps

Εγω εχω γυρισει μαν και ειναι ενας εδω που εχει version S. Τον ψαχνω απο χθες για να δοκιμασω την σελα του και να δω τι διαφορες εχει μπας και σε βοηθησω. αλλα δεν τον βρησκω... μπορει να ναι και διακοπες το παλικαρι, αν τον βρω θανεβασω συγκριτηκες φωτο γιατι αν δεν κανω το δικο μου το μονοσελο καποια στιγμη αφτη η ουριτσα θανεβει απο number 2 σε number 1. Το π/σ/κ θα σε παρω τηλ να το δω και απο κοντα στη σαλο. θα συνενοηθουμε απο το τηλ.

itom32

Δεν εδειξε οπως πρεπει ακομη γιατι ειναι βαμενη με ενα πορτοκαλι της κοσμολακ?μινος?κατι τετοιο προσωρινα το εκανα για να μη βλεπω το γριζομπλε του Σινγκαπουριανου που ηταν προφανως της αντιστοιχης Σινγκαπουρλακ χαλια.

desmond

Να πώ ότι το έκανες γ*****το ή δεν χρειάζεται;
Πολύ καλά έκατσαν τα λαμάκια.
είδα όλες τις photo στο photobucket
Μπράβο και μη στεναχωριέσαι για τα κιλά που έχασες από τον ήλιο.

Βοηθάμε και κόσμο να αδυνατίσει...
Ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα:
" Αυγουστιάτικη προσφορά αδυννατίσματος go4it.
Νιώθετε πως έχετε παραπάνω κιλά; Κάντε μας μια πρόταση μετατροπής, ελάτε για βοήθεια και χάστε 2 κιλά δουλεύοντας μέσα στο λιοπύρι εντελώς δωρεάν... "
:tongue2: :tongue2: :tongue2:

PS. Μάλλον δεν μπαίνουν οι εικόνες με το insert image γιατί το photo bucket δεν δίνει link μόνο για την εικόνα, αλλά μαζί με όλα τα περιφερειακά
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Μα ειμαι 74κ,δεν ειμαι χονδρος,εχω καταντησει η σκια του εαυτου μου για να την φτιαξω αυτην την κουκλα. :P
Ουτε με το insert image ουτε με το attoutch γινεται κατι,τι να πω δεν με θελει... :scratchchin:

klab

Γιάννη στο Photobucket κάτω από κάθε φωτογραφία δίνει 3 links.
Εσύ θα αντιγράψεις το 3ο link δεξιά από εκεί που λέει "IMG Code" μέσα στο μήνυμα σου και voila, έτοιμο.

itom32

Tελικα klab το κατεχεις αυτο το δια...λου πραμα,μπραβο. :yoohoo:
Τελικα την βρηκαμε την ακρη.

klab

Μην με ευχαριστείς, μετά από αυτή την ατάκα
Παράθεσηγριζομπλε του Σινγκαπουριανου που ηταν προφανως της αντιστοιχης Σινγκαπουρλακ
σου χρωστάω εγώ 15 λεπτά γέλιου  :yelrotflmao:

itom32

Καλημερα,λοιπον σε αναζητηση σοβαρου χρωματος ΥR-179P,που φοραμε οι εχωντες περτικαλι CB ,μου βγηκε τα 300γραμμαρια 18.80+30.00βαφεας=48.80+95.55 ουρα φαναρι=144.35.Aναθεμα την περλα του, σαν να παραακριβενει το πραμα.
Βαγγελη για το YR-179P δεν χρειαζεται φασματογραφος,στο χρωματοπωλειο που πηγα εχουν τον κωδικο,και αν θες σου κανουν και μποτιλια spray.Εγω δεν μπορουσα να παρω για να το βαψω μονος γιατι δεν εχω κλειστο χωρο,(βασικο στις βαφες)θα εδινα τζαμπα λεφτα και θα ειχα την αποχρωση ΥR-179Skoupidex :tongue2:

jokey

Παράθεση από: itom32 στις Αυγούστου 18, 2010, 12:04:06 ΜΜ
Καλημερα,λοιπον σε αναζητηση σοβαρου χρωματος ΥR-179P,που φοραμε οι εχωντες περτικαλι CB ,μου βγηκε τα 300γραμμαρια 18.80+30.00βαφεας=48.80+95.75 ουρα φαναρι=144.55.Aναθεμα την περλα του, ??? σαν να παραακριβενει το πραμα.
Βαγγελη για το YR-179P δεν χρειαζεται φασματογραφος,στο χρωματοπωλειο που πηγα εχουν τον κωδικο,και αν θες σου κανουν και μποτιλια spray.Εγω δεν μπορουσα να παρω για να το βαψω μονος γιατι δεν εχω κλειστο χωρο,(βασικο στις βαφες)θα εδινα τζαμπα λεφτα και θα ειχα την αποχρωση ΥR-179Skoupidex :tongue2:
αν θες να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα πάρε μια κουνουπιέρα από τα jumbo πέρασέ την γύρω γύρω βάψε και τουλάχιστον κάθε είδους ζωύφια δεν θα αποτυπωθούν πάνω στην ουρά και στο φανάρι
Αν σου φτιάξουν σπρέυ τότε στο βερνίκι να βάλεις μεγάλο σκλυρηντή(πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άμεσα το βερνίκι αλλιώς πέτρωσε) και αυτό για να πετύχεις να μην ξεβάφει το χρώμα με κάθε είδους βενζινοειδή υγρά που θα πεσουν πάνω και σου θαμπώσουν το χρώμα
Μην νομίζεις οτι όλοι έχουμε κλειστό χώρο.Μια φορά είχα βάψει ένα chally Που είχε κρεμαστεί κάτω από μια μουριά.Το αποτέλεσμα πολύ καλό.(τα σφάλματα έγιναν λόγω χεριού και όχι λόγω χώρου)
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

snipereps

Παράθεση από: itom32 στις Αυγούστου 18, 2010, 12:04:06 ΜΜ
Καλημερα,λοιπον σε αναζητηση σοβαρου χρωματος ΥR-179P,που φοραμε οι εχωντες περτικαλι CB ,μου βγηκε τα 300γραμμαρια 18.80+30.00βαφεας=48.80+95.75 ουρα φαναρι=144.55.Aναθεμα την περλα του, ??? σαν να παραακριβενει το πραμα.
Βαγγελη για το YR-179P δεν χρειαζεται φασματογραφος,στο χρωματοπωλειο που πηγα εχουν τον κωδικο,και αν θες σου κανουν και μποτιλια spray.Εγω δεν μπορουσα να παρω για να το βαψω μονος γιατι δεν εχω κλειστο χωρο,(βασικο στις βαφες)θα εδινα τζαμπα λεφτα και θα ειχα την αποχρωση ΥR-179Skoupidex :tongue2:
Ωραια λοιπον, καλου κακου να βρισκεται και αυτη η πληροφορια, thnks man, γιατι εδω δεν υπαρχει τπτ!!