Ερώτηση για διακεκομένο ήχο με σταθερό γκάζι (ρετάρισμα)

Ξεκίνησε από tnick, Ιουνίου 07, 2013, 06:08:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tnick

Σήμερα που πηγαινα τη μεσημεριανη μου τσάρκα απο πισω με πέτυχε ενα φιλαράκι και μου είπε το εξης! Οτι το μηχανακι ακούγεται σαν να διακοπτετε ο ήχος της εξάτμισης και όντως το άκουγα και γω απο πάνω όταν οδηγούσα και ιδιαίτερα το πρόσεχα οταν είχα σταθερό γκάζι με πολυ μικρό άνοιγμα δηλαδη ισα ισα να το ακουμπάω το γκαζι και να το έχω σταθερο και ακουγόταν καπως σαν να ρετάρει ! όντως το έβαλα νεκρο και το δοκίμασα και όταν κρατουσα σταθερό το γκάζι ακουγόταν καπως περιέργα απο πίσω ο ήχος. τι λετε να φταίει?

Δεν κρατήθηκα πήγα σε ένα μαστόρι να του ακουσει... Χωρια που μου είπε γιατι έδωσες 1500 για να παρεις αυτο και μου βρήκε οτι έχει ανοιγμένη μηχανή! Τεσπα δεν εδωσα πολυ βάση σε αυτά που μου είπε το πήρε βόλτα για να καταλάβει αυτο τον ήχο που του είπα...και έρχεται και μου λεει πιασε τους λαιμούς ( εντομεταξύ αυτοι καιγαν το ίδιο και οι 4). Μου λεει καταλαβαινεις οτι ο ένας δεν καιει όσο οι αλλοι 3? λεω οχι εγω το ιδιο καιγομαι και στους 4 ... μου λεει οχι εχει διαφορά ο ενας. ε και λιγο πολυ μου ειπε οτι ο ένας κυλινδρος υπολειτουργεί και και φταίει ή κανα μπουζι ή θελει καθαρισμα καρμπς.  Δεν ξέρω εγω δεν τον πολυ εμπιστεύομαι η αληθεια ειναι για αυτο ειπα να ρωτήσω και εσας! Αυριο θα κανω καποιες εργασίες οπως καθαρισμος αλυσιδας και ίσως αλλαγή λαδιών.. Για πείτε τι να κοιτάξω  άλλο??

Το μηχανακι ειναι ενα Version R βάζω και τη φωτο απο την αγγελία γιατι ακόμα δεν το χω βγάλει καποια φωτο http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/superfour/3680321_c_b_zps9aaa5793.jpg

trip238

Γνωμη μου:

Εφοσον εσυ το μηχανακι το νιωθεις να πηγαινει καλα και να τραβαει. (Αν ειχε καποιο προβλημα λειτουργιας θα το ειχε δει ο Γιαννης πιστευω :goodboy:) τοτε οπως και σε μενα πιστευω οτι φταιει το τελικο ελευθερας. Και μενα ετσι ακουγεται αλλα δεν εχω καποιο προβλημα. Πηγαινει μια χαρα και δουλευει μια χαρα επισης. Μην ξεχνας, μηχανη της 10ετιας του 90' με 4 καρμπς και που δεν ξερεις τι εχει τραβηξει απο προηγουμενους ιδιοκτητες. Λογικο να κανει και μερικα μπερδεματα. ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Μην ακουμπησεις ποτε τα καρμπς μονος σου και ΜΗΝ τα πας ειτε για ρυθμισμα ειτε για καθαρισμα σε καποιον που δεν ξερεις απο 1ο χερι οτι κανει καλη δουλεια. Αλλα και για να μας λυθει και η απορια για το ρεταρισμα τραβα και ενα βιντεακι να το ακουσουμε! :D Θα τραβηξω και εγω με την πρωτη ευκαιρια

tnick

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση!

Δεν ειχα σκοπο να το δωσω για καθαρισμο καρμπ ετσι κ αλλιως! Απλα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν τιποτα υγρα που τα ψεκαζεις καπου και καθαριζουν και αν αξιζει να χρησιμοποιησω κατι τετοιο...

Θα τραβήξω ένα βιντεακι για να καταλάβετε τι εννοώ! το μηχανακι νταξει δεν μπορω να κρινω αν πηγαινει καλα ή οχι γιατι απο τη βεσπα και να μην είχε φουλ απόδοση δεν θα το καταλάβαινα... Παντως λίγο που το ανοιγω με πρωτη τέρμα στη δευτερα εχει 100... ποσο καλυτερα να πηγαινει δηλαδη !

trip238

Οπως εμαθα απο τον φιλο Ammo77 τα σπρευ που ριχνουν για τον καθαρισμο καινε τις μεμβρανες των καρμπυρατερ με αποτελεσμα να σκιζονται και αμα σκιστουν την εβαψες!! Οταν λεω αν παει καλα, εννοω οταν ακους αυτα τα κοψιματα, κοβει και η μηχανη? Τη βλεπεις να ζοριζεται γενικα ή να υπολειτουργει? Αν δεν ειναι το τελικο σου ισως ειναι κανα μπουζακι. Οταν τα αλλαξεις με το καλο το ξανα βλεπεις αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο.

tnick

όχι δεν έχω προσέξει να ζορίζεται γενικά... Στον ήχο  το καταλαβαινω κυριως... Ωραια για τα υγρα καλα που μου το ειπες! Θα αλλαξω λαδια αυριο θα βαλω τα μοτουλ (γιατι αυτος φοραει φουλ συνθετικα) αν τα βρω κατα δω και βλεπουμε ! θα ανεβάσω και ενα βιντεο παντως γιανα το ακουσετε

alezou

Αν με σταθερό γκάζι μετά τις 2000rpm είναι "καθαρό" δεν έχεις πρόβλημα και μην το πειράξεις. Αν το κάνει πριν είναι επειδή όντως έχεις λίγο φτωχότερο μείγμα στον έναν κύλινδρο λόγω carbs. Αν στις 2000rpm ζεσταίνονται όλοι οι κύλινδροι κανονικά και φυσικά δε μπερδεύει δεν έχεις πρόβλημα.

tnick

Παράθεση από: alezou στις Ιουνίου 07, 2013, 07:24:49 ΜΜ
Αν με σταθερό γκάζι μετά τις 2000rpm είναι "καθαρό" δεν έχεις πρόβλημα και μην το πειράξεις. Αν το κάνει πριν είναι επειδή όντως έχεις λίγο φτωχότερο μείγμα στον έναν κύλινδρο λόγω carbs. Αν στις 2000rpm ζεσταίνονται όλοι οι κύλινδροι κανονικά και φυσικά δε μπερδεύει δεν έχεις πρόβλημα.

το κανει και σε πιο ψηλες στροφές δηλαδη με το νεκρο που το τεσταρα το εκανε και σε παραπανω απο 2000 στροφες ισως λιγοτερο εντονα

klab

Να κάνεις συγχρονισμό των καρμπιρατέρ.
Και ένα να μην είναι συγχρονισμένο είναι ικανό να σου κάνει αυτά τα μπερδεματάκια.

tnick

Παράθεση από: klab στις Ιουνίου 07, 2013, 08:05:43 ΜΜ
Να κάνεις συγχρονισμό των καρμπιρατέρ.
Και ένα να μην είναι συγχρονισμένο είναι ικανό να σου κάνει αυτά τα μπερδεματάκια.

χμμμ καλη ιδεα αλλα δεν μου ακουγεται και τόσο ευκολο...


Το βιντεο εδω αλλα μετα απο ενα σημειο δν ακουγεται τπτ https://www.dropbox.com/s/gjbsa2dmskhrq17/Video%207-6-13%2021%2043%2048.mov

stel89s

οσο μπορω να καταλβω γτ η ποιότητα του ηχου δε βοηθά νομίζω οτι το μηχανάκι κελαηδάει.... κανει κατι μπερδέματα αλλα μη τρελαίνεσαι λογο εξάτμισης πιστεύω....

itom32

Πήραν μυρωδιά νέα μο/τα νεο αναβάτη και αμέσως βγήκαν τα νύχια.Σε είπα και οταν ήρθες Θεσσαλονίκη,οτι η εξατμηση ειναι πιο ανοιχτή με οτι αυτό σημένει.Για δοκίμασε ενα μαμα  τελικό,εκεί ναδεις διαφορα.Μια χαρά ειναι το sf μη δίνεις τζάμπα χρήμα.Επίσης υπάρχει κάπου ενα αρθρο του Snipereps o οποιος εχει εξάτμηση σαν την δικιά σου και δέιχνει πως άλλαξε την εσωτερικη μόνωση(υαλοβάμβακα)για να την σφήξει λιγο,γιατι κι εκεινος είχε θεμα με τετοιου είδους τρύπες-διακεκομένους ήχους.
Θα σε δωσω λινκ εδω οταν το βρω.Ειναι μια δουλειά που μπορεις να την κάνεις και μόνος,χρονο και όρεξη να εχεις.
Εdit:
Εδω το τόπικ: http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2326.15

trip238

Καλησπερα! Αυριο μεχρι το μεσημερι θα ανεβασω βιντεο και απο τη δικια μου. Και εμενα ετσι κανει.

itom32


Kαι επιπλέον κατι που θυμήθηκα θυμάσαι αυτην την μαυρίλα που εχω στην φωτο με κόκκινο βελος;;Ακριβως απο επανω και δίπλα είναι ο δακτυλιος που σφίγκει το τελικό πάνω στον σωλήνα.Εκτως λοιπόν με την αναγώμοση με υαλοβαμβακα ή πετροβάμβακα που λεει και ο Βαγγέλης στο παλαιο τοπικ να ελένξης και ποσο καλα ο δακτύλιος σφίγκει.Διότι με τέτοια διαροή καυσαερίων απο εκει πάλι καλά που είναι τόσο μικρή η τρύπα που διαπίστωσες.
Πάντα δεν με άρεσαν οι sleep on επαφές. :goodboy:

Headmaster

 Εγω ενα εχω να πω!!
Να μας πεις και το ονομα σου σουπερ ντουπερ μηχανικαρα να τον ξερουμε και απο κοντα!!!

ΑΙΝΤΕ ΒΡΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!!

Για ακου σε αυτο το τοπικ!!

http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=311.0

itom32

Μήτσο,σε λέω...σαν την εργοστασιακή δεν έχει.Τι να λέμε.Αλλα αντε να την βρείς....
Και Νίκο....ξεχασα να σε πω...Καθάρησες την μαυρίλα που άφησαν τα καυσαέρια στο ψαλίδι???Η τα εχεις έτσι ακόμη???