Λάστιχα για cb 400!

Ξεκίνησε από megrez, Απριλίου 14, 2011, 06:51:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam

Με τα capital control υπάρχει έλλειψη ελαστικών στην αγορά. Εγώ έβαλα σήμερα τα Dunlop TT900GP με 165 € σε μαμα διαστάσεις. Σε 150/70/17 δεν υπήρχαν επιλογές. 

jah

Μου τα πρότεινε ένας λαστιχάς αυτές τις μέρες, αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο λάστιχο. Αναμένουμε review τις επόμενες βδομάδες!!

stam

Εγω πήγα σε τρεις και ρώτησα και οι τρείς  ήταν τα πρώτα που μου ανέφεραν. Μήπως είναι τα μόνα που είχαν διαθεσιμότητα? Δεν ξέρω.  Πάντως είναι πολύ φτηνό λάστιχο και είναι made in Japan

stam

Τα pilot active της michelin φόραγα πριν (απο το 2011 το παράκανα) αλλά σε 150/70/17 πίσω. Οταν την πήρα το 2010 είχε τα lazertec της Metzeler αλλά ήταν ξερά. Και αυτά 150/70/17 πίσω. Η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να κρίνω πόσο καλό είναι ένα ελαστικό με τον τρόπο που οδηγώ. Πάντως τα Dunlop μου έδωσαν την αίσθηση σήμερα πρώτη μέρα οτι έχουν πιο γρήγορη κορώνα.
Βεβαια τώρα έβαλα 140/70/17 πίσω

zentakias

Παράθεση από: jah στις Σεπτεμβρίου 21, 2015, 12:42:26 ΜΜ
Μιας και είναι ανοιχτό το θέμα.. Έχει δοκιμάσει κανείς τα Bridgestone Battlax S20 Evo;;

Εγω τα εχω αυτα σχεδον 1 χρονο και 4000 χλμ.
Σαν καινουργια ειναι ακομα, στη βροχη (μπουρινι on the road) σταθεροτατα και δινουν μεγαλη σιγουρια για πλαγιασμα οταν ειναι ζεστά.

jah

Σάκη καλησπέρα! Κάνε έναν κόπο και γράψε ένα post στα "νέα μέλη" για να γίνει το καλωσόρισμα όπως πρέπει. Από κει και πέρα υπάρχουν πολλές πληροφορίες εάν ψάξεις το forum και για ότι απορίες-προβληματισμούς είμαστε εδώ!

xrhstos

οχι τσιγκουνιες σε λαστιχα παιδια σημειωνω...¨) 8)

itom32

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 26, 2015, 05:14:05 ΜΜ
Σχεδόν 3 χρόνια παρέα με τα Dunlop Arrowmax 110/70/17εμπρος και 140/70/17 πίσω τα έφαγαν τα ψωμιά τους.
Ηρθε η ώρα για Pirelli Diablo Rosso II στις ίδιες μαμα διαστάσεις.H πρώτη εντύπωση στο οδήγημα εντός πόλης είναι οτι επειδή έχουν πιο μυτερή κορώνα απο τα Dunlop Αrrowmax(και απο τα Μichelin Pilot active που φορουσα παλαιότερα)βουτάν στις στροφές ευκολότερα.Το όλο λάστιχο ασχημότερο (κατα την γνώμη μου)σαν πέλμα και σχήμα ειδικά σε σχέση με τα Dunlop.Περιμένω καλύτερα κρατήματα και θα δώ κατα πόσο έκανα λάθος που δεν έβαλα τα αντίστοιχα Mentzeler τα οποία όμως έβγαιναν ακριβότερα κατα 50ευρά περίπου.Θα δούμε εν καιρώ περισσότερα καλά ή άσχημα.
Συμπέρασμα.Οποιος κάνει δοκιμές και δεν μένει σε σταθερές αξίες την παθαίνει.Αναφέρομαι  στα diablo rosso II και στο οτι ενώ έχουν πολύ καλό σχεδιασμό στο σχήμα της κορώνας και σε βοηθάν καλά να βουτάς στις  στροφές σε στεγνό δρόμο,δεν ισχύει το ίδιο όμως σε περίπτωση βροχής.Τα παλαιότερα Dunlop Arrowmaxx που φορούσα,ήταν πολύ καλύτερα σε μικτές συνθήκες.Επιπλέον το πίσω 140/70/17 Diablo Rosso II ,δύο χρόνια και δύο μήνες αφού τα φόρεσα,έχει σκάσει (ξεράθηκε)περιμετρικά στο πλαινό προφίλ.Αυτό δεν μου το είχαν κανει τα dunlop παρ'ολο που τα φορούσα πολύ περισσότερο καιρό.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν να δοκιμάσω τα ,Mentzeler Lasertech τα οποία ήθελα απο παλαιότερα,αλλά έφαγα άκυρο απο την εταιρία που θα τα τοποθετούσα(ΕΛΜΑ ΑΕ)η οποία με ανάφερε πως η Metzeler κατάργησε το πίσω μοντέλο 140/70/17,οπότε ή έπρεπε να αλλάξω διασταση(με τίποτα)ή να αλλάξω εταιρία.Διάλεξα το δεύτερο ξαναγυρνώντας στην Dunlop απο την οποία ήμουν υπερευχαριστημένος.Αυτήν την φορά θα τοποθετηθούν οχι τα Arrowmax αλλά τα καλύτερα κατα την ΕΛΜΑ ΤΤ900GP.Aντε να δούμε...Πάντως απο σχήμα αυλάκωσης φαίνεται καλύτερο(περισσότερο βρόχινο)σε σχέση με τα Diablo Rosso.Περισσότερα θα δούμε εν καιρώ...

itom32

Και το ποιό τρελλό είναι να θες να αλλάξεις λάστιχα και να συναντάς ζάντα φρεσκοβαμμένη και πεντακάθαρη στην εντέλεια.Λές και δεν βγήκε ακόμη απ'την βιτρίνα.Κάπως έτσι.......Ε δεν μπορώ με μπαίνουν ιδέες για ηλεκτροστατικές βαφές,συνδιασμούς,αλλαγές χρωμάτων κλπ.κλπ.κλπ....

real_manik

Εβαλα τα diablo rosso II το 2014(23.000km ως τωρα) και μπορω να πω και γω οτι σε στεγνη ασφαλτο ηταν βεντουζα αλλα και στη βροχη με αφησαν ικανοποημενο,αν και δεν το πλαγιαζα ουτε ετρεχα οσο στο στεγνο και ειχα μεινει αρκετο ικανοποιημενος!Πριν βαλω τα diablo φορουσα dunlop TT900 GP και μετα απο 1.5 χρονο ηταν για αλλαγη,στη βροχη δεν το συζητω ηταν για θανατο!Επισης απο φιλο που ειχε fz1 09 μου ειπε πως τα metzeler δεν ειναι τοσο καλα οσο λενε στη βροχη και ας βγαζει η εταιρια λαστιχα μονο για μοτο!

itom32

Γούστα ειναι αυτά.Εγω δεν έμεινα ευχαριστημένος με τα Diablo Rosso.Οσο για τα  Dunlop θα επιστρεψω σε αυτά.

TEOS CB SF

Καλοφορετα Γιάννη. .. Καλά χλμ ..  ;)

stam

Με τα TT 900 GP εχω κάνει προς το παρον 16.700 χλμ. και ετοιμάζομαι για αλλαγή τώρα (μάλλον σε bridgestone s20 evo). Εμένα μου φάνηκαν μαλακά λάστιχα και με ωραία αίσθηση στο στρίψιμο σε σχεση με τα pilot activ (23.730χλμ) που φόραγα πριν. Το αρνητικό τους είναι η μικρή διάρκεια ζωής αλλα αυτό δείχνει οτι όντως είναι μαλακά λάστιχα.
Tα pilot activ 150/70/17 με 23.730 Km δεν είχαν φαγωθεί καθόλου και τα dunlop 140/70/17 με 16.700Km στο πίσω λάστιχο το λουκι στη μέση εχει εξαφανιστεί χωρις σφινιαρισματα και φρεναρισματα.
Ειναι λάθος βέβαια που συγκρίνω διαφορετικές διαστάσεις γιατι σιγουρα το 140/70/17 καταπονειται περισσοτερο απο το 150/70/17