Yamaha XJ550Seca project σκεψεις και πραξη

Ξεκίνησε από itom32, Απριλίου 29, 2012, 10:52:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

figalos

Παράθεση από: itom32 στις Μαΐου 04, 2012, 06:59:02 ΜΜ
Oχι δεν μπηκα αλλα θα μπω.Η αληθεια ειναι ψαχνωμουν στο mybike πιο πολυ γι'αυτο δεν μπηκα εκει που λετε.Παω να δω ευχαριστω παιδια.
Παράθεση από: figalos στις Μαΐου 04, 2012, 06:20:08 ΜΜ
νασουν ελλαδα να ημουν συνεχεια εκει να βαλω το χερακι μου
Figale αυτα περι Ελλαδας δεν με αρεσαν ουτε για πλακα.Προσεχε γιατι η Ελλαδα εχει την κριση. :scratchchin:
Φορτωσα τωρα και δεν λεω τιποτα αλλο.....
φιλε χιλια συγνωμη τωρα τοδα και εμεινα μ@λ@κας
δεν κανω ποτε αστειο για το θεμα αυτο και δεν μπορω να καταλαβω τι φλας εφαγα και πως το εγραψα
ισως εχω επειρεαστει απο την σχεση που εχω με μια κοπελα και τωρα ειναι αγγλια κανα χρονο και μιλαμε μεσω msn και skype καθε μερα??
εχω μεινει μ@λ@κας αληθεια
φιλαρακι ουτε καν  και ουτε ποτε το εκανα θεμα
ισα ισα εκτιμω παρα πολυ βορεια ελλαδα ηταν ο αδερφος μου 5 χρονια
και γουσταρω και ηπειρο πολυ και θελω να τα γυρισω ολα
εχω πολλους φιλους
αυτη η κοντρα πιο πολυ μου θυμιζει κολιμενους γαυρους σε κοντρα με παοκτζη παρα με μενα
:absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad:

itom32

Παράθεση από: figalos στις Μαΐου 05, 2012, 05:04:46 ΜΜ
Παράθεση από: itom32 στις Μαΐου 04, 2012, 06:59:02 ΜΜ
Oχι δεν μπηκα αλλα θα μπω.Η αληθεια ειναι ψαχνωμουν στο mybike πιο πολυ γι'αυτο δεν μπηκα εκει που λετε.Παω να δω ευχαριστω παιδια.
Παράθεση από: figalos στις Μαΐου 04, 2012, 06:20:08 ΜΜ
νασουν ελλαδα να ημουν συνεχεια εκει να βαλω το χερακι μου
Figale αυτα περι Ελλαδας δεν με αρεσαν ουτε για πλακα.Προσεχε γιατι η Ελλαδα εχει την κριση. :scratchchin:
Φορτωσα τωρα και δεν λεω τιποτα αλλο.....
φιλε χιλια συγνωμη τωρα τοδα και εμεινα μ@λ@κας
δεν κανω ποτε αστειο για το θεμα αυτο και δεν μπορω να καταλαβω τι φλας εφαγα και πως το εγραψα
ισως εχω επειρεαστει απο την σχεση που εχω με μια κοπελα και τωρα ειναι αγγλια κανα χρονο και μιλαμε μεσω msn και skype καθε μερα??
εχω μεινει μ@λ@κας αληθεια
φιλαρακι ουτε καν  και ουτε ποτε το εκανα θεμα
ισα ισα εκτιμω παρα πολυ βορεια ελλαδα ηταν ο αδερφος μου 5 χρονια
και γουσταρω και ηπειρο πολυ και θελω να τα γυρισω ολα
εχω πολλους φιλους
αυτη η κοντρα πιο πολυ μου θυμιζει κολιμενους γαυρους σε κοντρα με παοκτζη παρα με μενα
:absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad:
Δεν τρεχει τιποτα,εγω δεν ειμαι και πολυ καλα,και πιαστηκα απο μια κουβεντα σου πες οτι δεν συνεβει τιποτα. :hug:
Επι τω εργον τωρα πληροφοριες για νουμερα και αλλαγη πισω ρουλεμαν: http://xjbikes.com/Forums/viewtopic/t=35134.html
και για ρυθμιση βαλβιδων: http://xjbikes.com/Forums/viewtopic/t=14827.html
Kαι επειδη ειμαι λιγο ανυπομονος,ειπα αντι να δοκιμασω το oxalic acid,να προτιμησω τον αμερικανικο τροπο ξεσκουριασματος.Ειχα λοιπον ειδη αφαιρεσει την νικελ βαση στιρηξης του προβολεα και τις ειχα προχειρες.Ειπα να της κανω ενα μπανακι μερικες ωριτσες και να δουμε αν οντως οι αμερικανοι κατι ξερουν παραπανω.Μερικες φωτο τις καταστασης που ειναι πανω κατω ολα τα νικελ της μοτοσυκλετας:
Πριν:




Kαι το μπανακι στην χημεια:

2 Ωρες μετα:





Tip:Tα υπολειματα ειδικα στην επανω γυαλιστερη και καλα νικελωμενη επιφανεια τα καθαριζουμε με σκληρη οδοντοβουρτσα
     ΟΧI ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ θα χαραξουμε το νικελ.Την κατω επιφανεια που ειχε πιο πολυ σκουρια θα την αφησω εως το βραδι και μετα
     θα δοκιμασω πρωτα οδοντοβουρτσα και μετα ψιλη συρματοβουρτσα
Η ιδια τεχνικη θα ακολουθηθει για ολα τα νικελ μερη του XJ,απο καλαμια-μποτες πιρουνιου,πισω αναρτηση εμπρος φτερο,εως βιδες μπουλωνια μηχανης.
Klab θα σε φαω την τεχνη γυαλισματος χωρις τριψιμο με ντουκοχαρτο πως με βλεπεις.....Χα,χα,χα,χα!!!
Jas σε αφησα κι ετριβες τζαμπα την αναρτηση version s που εβαλες.Αργησα να μαθω γι'αυτον τον τροπο.Παρ'ολα αυτα αν εχεις υπονοια υπολοιματων σκουριας δοκιμασε το θα καθαρησουν τα παντα ολα.

itom32

Δεν ξερω τι ειδους διεργασια γινεται μεσα στο μαυροζουμι,παντως δεν θα ηθελα να ειμαι μεσα.Δεν ξερω τι αντιδραση γινεται με την σκουρια παντως το λεκανακι εχει μια ελαφρα διαρροη, πριν ηταν μια χαρα.Περιττο να πω πως κοκα δεν ξαναπηνω αλλα για καθαριστικο σκουριας θα εχω αποθεμα.

Headmaster

coca cola τα καθαριζει ολα!!

φαντασου τι γινετε μεσα στο στομαχι μας!!!

wolfi

Γιάννη κανα βιδακι και  για μας θα αφήσεις έτσι δεν είναι ? :absad: :absad: :absad: μην είσαι μοναχοφαεις  άσε και εμάς να λερώσουμε τα χεριά μας λίγο. :goodboy:

itom32

Παράθεση από: wolfi στις Μαΐου 06, 2012, 05:56:06 ΜΜ
Γιάννη κανα βιδακι και  για μας θα αφήσεις έτσι δεν είναι ? :absad: :absad: :absad: μην είσαι μοναχοφαεις  άσε και εμάς να λερώσουμε τα χεριά μας λίγο. :goodboy:
Γιωργο βασικα εχω μερικα κομματια που ειχα αφαιρεσει απο την μοτοσυκλετα τα περισσοτερα ηλεκτρικα της μοτο μαζι με προβολεα βαση φλασακια και αυτα ειναι που εχω μαζι.Η μοτο περιμενει το τρευλερ για το γκαραζωμα.Να μη μπορω να βρω ενα κλουβακι!!
Επειδη ομως πεφτει μελετη για οσο το δυνατον ανεξωδη DIY λυση καθομαι και πειραματιζομαι με οτι ανακαλυπτω.Αλλα που θα παει θα ερθει η ωρα του ξαντεριασματος.
Ρε παιδια καμια ιδεα,που θα κοψω τοσο μικρο τζαμακι,θα με παρουν με τις πετρες οι τζαμαδες.Μετα το τζαμακι δεν πρεπει να ειναι και πολυ χοντρο σε παχος.Η οπη εχει βαθος μονο 4mm απο τα οποια καποια θα τα φαει η bison http://www.bison.net/en/products/648-epoxy-repair/product/2446-epoxy-repair-aqua/
που θα λειτουργησει σαν τσιμουχα. Λετε να δοκιμασω σε κανα εργαστηριο οπτικων? :scratchchin:

DRIFTER

φιλε γιαννη εγω ειμαι υποστηρικτης της εργοστασιακης καταστασης.αλλα εφ οσων εχεις την ρηνουλα εργοστασιο και αυτην σαν δευτερη τοτε συμφωνω μαζι σου.


απλα κανε μου μια χαρη.για να το βλεπω και να το θαυμαζω βρες ζαντες με πολες ακτινες,παει παρα πολυ σε αυτο το στυλ!!!!!!!οτι χρωμα επισης και να την βαψεις βαλε οριζοντιες λοριδες για να τονισεις το ρετρο στυλ

παρα πολυ καλο project!!!!!!!

itom32

Ψυχολογικα ειμαι κι εγω της μαμα καταστασης,ολο προς τα εκει παω.Ισως κανω μονο με πατεντα την ουρα του kzr δικη του ξεχωρη σελα σαν μονοσελο χωρις να πειραξω τιποτα απο την μοτοσυκλετα.Οτι κοβουμε κακα τα ψεμματα ειναι καγκουρεμα,και δυσκολα εχει επιστροφη.Θα το σκεφτω στην πορεια,αλλα λατρεβω αυτες τις ζαντες,δεν μπορω να τις αποχωριστω.Μαλλον η απφαση θα την παρω ενω βλεπω την μοτοσυκλετα να ζωντανευει.  :scratchchin:

DRIFTER


itom32

Eτσι,ετσι πανεμορφα.Αλλα να σε πω κατι επειδη μοντελα οπως ας πουμε το CB750(1979),το Gpz550(1983),τa xj750/550/400(1980-1983) τα παρακολουθουσα να κυκλοφορουν εκει στην δεκαετια του 80.Προσεξε ποσο ρετρο στυλ εβγαζε εκεινο τον καιρο η Honda τα μοντελα της.Αντιθετα η σχεδον την ιδια χρονια η Yamaha δες ποσο μπροστα το πηγε το θεμα.Δες το CB750 του 79 και συγκρινε το με το XJ550 του 80.Η Υαmaha προσπαθει να ξεφυγει απο την ρετρο κατασταση,μονο τον σχεδιασμο του κινητηρα αν δεις καταλαβενεις την προσπαθεια για πιο σπορ λουκ.
Τεραστια διαφορα.Θελω να πω οτι το xj ισως το παρατραβω για cafe racer kai αυτο που πραγματικα πρεπει να γινει να ειναι μια αναγεννηση σε μαμα κατασταση με μικρες βελιωσεις οπως ας πουμε πιο μοντερνα τελικα.Δεν ξερω ειναι φιλοσοφικο το θεμα.

klab

Η Μέρκελ έκανε δουλειά ε ;
Στην αρχή τα Κρατικά άρχισαν να εκπέμπουν Deutsche Welle στην θέση του Σινεσπόρ+.
Τώρα Γερμανοποιούνται οι φίλοι μου ;  :hug:
Από προφορά το παλεύεις να αρχίσεις να μιλάς Γερμανικά τις τελευταίες ημέρες.

DRIFTER

Παράθεση από: klab στις Μαΐου 07, 2012, 08:44:42 ΠΜ
Η Μέρκελ έκανε δουλειά ε ;
Στην αρχή τα Κρατικά άρχισαν να εκπέμπουν Deutsche Welle στην θέση του Σινεσπόρ+.
Τώρα Γερμανοποιούνται οι φίλοι μου ;  :hug:
Από προφορά το παλεύεις να αρχίσεις να μιλάς Γερμανικά τις τελευταίες ημέρες.

χαχαχαχαχαχαχα Ωραιος!!!!!!!!!!!!

klab

Δεν φταίω εγώ όταν ο Κομαντατούρ Γιόχαν32, γράφει σχεδιαζμό και φάζμα.

itom32

Ich fing an und beschäftige ich mich mit mehr als mit Yamacha und Verräter oder unleserliche Ηuh,huh,huh!!!!
Αν ησουν μοντερατορε θα με ειχες σκισει στο ban.Δες τι ωρα γραφαμε ρεεεε!!!! :sleep2:

point zero

Παράθεση από: klab στις Μαΐου 07, 2012, 12:01:52 ΜΜ
Δεν φταίω εγώ όταν ο Κομαντατούρ Γιόχαν32, γράφει σχεδιαζμό και φάζμα.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .