Νεος cbες

Ξεκίνησε από George2411, Οκτωβρίου 31, 2009, 12:10:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Enigma

Παράθεση από: akaposto στις Νοεμβρίου 07, 2009, 11:52:42 ΜΜ

Κατά τα άλλα,επειδή έχω καβαλήσει και στρώμα (καλό μηχανάκι...αλλά δεν) ούτε αυτό παίζει να το πατάμε.


:wave: :wave: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:
Αν παιζει λεει να το παταμεεεεεεεε.
Μια χαρουλα το παταμε ...και μετα τα 150.....το περναμε και απο πανω !!!
Αμα σου λεω ....και να ητανε μια φορα μονο !!!
Το cbf ..νταξ ειναι ποιο δυνατο ...αλλα στις ταχυτητες που λεμε δεν ειναι και τεραστιαααα διαφορα τα 20 αλογατα ....
κοντα ειναι με φυσικα ποιο γρηγορο (εστω και οχι πολυ ) το 600

Enigma

Α ξεχασα να πω οτι και bandit παταγα ..
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
Τωρα θα μου πεις αν το bandit δουλευε ποιο σωστα μπορει και να με επερνε ...αλλα αντε να βρεις ενα τετοιο που να δουλευει σωστα
Φιλος με bandit παντως που ειχε καβαλισει την δικια μου ελεγε ...οτι ειχαμε τεραστια διαφορα στην ροπη (εμενα καλητερο)

George2411

Παράθεση από: Enigma στις Νοεμβρίου 09, 2009, 04:49:58 ΜΜ
Α ξεχασα να πω οτι και bandit παταγα ..
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
:scratchchin:
Τωρα θα μου πεις αν το bandit δουλευε ποιο σωστα μπορει και να με επερνε ...αλλα αντε να βρεις ενα τετοιο που να δουλευει σωστα
Φιλος με bandit παντως που ειχε καβαλισει την δικια μου ελεγε ...οτι ειχαμε τεραστια διαφορα στην ροπη (εμενα καλητερο)

Αστο φιλε μου το bandit μην το ψαχνεις...Ποτε δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει (ειχα rf -ιδιο μοτερ με bandit). Με τα κωλο mikuniα δεν βγαζεις ακρη...Κατι ξερει η Honda που βαζει Keihin....!
Οσο για το θεμα ροπης ειναι λογικο αφου το cb εχει περισσοτερα Nm ροπης αλλα 5 αλογα λιγοτερα ιπποδυναμη.

Atanassio

Ααααααααααα, όλα κι όλα!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: 
Η mikuni μια χαρά είναι.  Η suzuki και η yamaha φταίνε που για να μειώσουν το κόστος των καρμπυρατέρ της mikuni που βάζουν στην παραγωγή τους, βάζουν δικά τους μέρη σε ορισμένα σημεία που είναι γτπκ.  Πχ το δικό μου.  Είναι δυνατον να βάλεις μπρούτζινη βελονοθήκη και πλαστικό τσοκ ???

George2411

Παράθεση από: Atanassio στις Νοεμβρίου 10, 2009, 03:17:40 ΜΜ
Ααααααααααα, όλα κι όλα!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: 
Η mikuni μια χαρά είναι.  Η suzuki και η yamaha φταίνε που για να μειώσουν το κόστος των καρμπυρατέρ της mikuni που βάζουν στην παραγωγή τους, βάζουν δικά τους μέρη σε ορισμένα σημεία που είναι γτπκ.  Πχ το δικό μου.  Είναι δυνατον να βάλεις μπρούτζινη βελονοθήκη και πλαστικό τσοκ ???
Αυτο ακριβως εννοω φιλε μου. Η mikuni σαν εταιρια μια χαρα ειναι αλλα τι να το κανεις αφου δεν αγοραζεις ενα σκετο καρμπ. αλλα ολη τη μηχανη...  :yelrotflmao:
Εχω δει βεβαια και μηχανες που λειτουργουν μια χαρα και φορανε mikuni απλα σε 4κυλινδρο μοτερ με 4 inline καρμπ. ειναι λιγο δραμα.... :abeye-popping:

akaposto

ρε ψεύτες,με όλες τις κουλομαρίες πάτε και τα στήνετε;  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
(τα ίδια κάνω και εγώ !   :grouphug:)

Βαγγέλη,ειδικά σε φανάρι,δεν παίζει να περνάς το στρώμα που να κάψεις τον συμπλέκτη σου


Παράθεση από: George2411 στις Νοεμβρίου 09, 2009, 02:16:02 ΜΜ
Το οτι ειναι ηλικιας το cb για μενα δεν λεει τιποτα αν το μοτερ ειναι σε καλη κατασταση...4 κυλινδρο μοτερ με 2 εκκεντρα 4 καρμπυρατερια σε σειρα δεν ειναι καθολου αργο μοτερ ισα ισα...
αργό ή γρήγορο σε σχέση με τι;
Εντάξει καλό χρυσό και άψογο,αλλά δεν ζαρώνει τον δρόμο.


Παράθεση από: George2411 στις Νοεμβρίου 09, 2009, 02:16:02 ΜΜ
Το μονο που εχω παρατηρησει στο cb ειναι οτι αργει να ξεκινησει σαν να ειναι πολυ μακρια η πρωτη...Ενω εχει δυναμη πρεπει να συμπλεκταρεις λιγο σωστα για ενα καλο ξεκινημα..Υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει γραναζι και να εχει μακρυνει το βημα?
Θα πρεπει να βρω ποσα δοντια φοραει μαμα γραναζια μπρος και πισω...
Δικαίωμα.
1)πόσα κιλά είσαι;
2)τι τελική έχεις δει ή πες μου με 6η στις 7000 στροφές πόσα έχει. (ή σπασμένη δευτέρα πόσα βγάζει  ;D )
που να κάθεσαι να μετράς δόντια τώρα ...  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Δες διαγραμμα ροπής/ιπποδύναμης απο cb και θα καταλάβεις γιατί ενώ έχει δύναμη,δεν συμπαθιέται με τα φανάρια.

Και όταν λέω δύναμη τι εννοώ.
Το cb,όσο γκάβακας και να είσαι,απο υπερβολικό γκάζι δεν πέφτεις (βλ. highsiding)
για τον απλό λόγο ότι είναι ένα βαρύ μηχανάκι με λίγη δύναμη.
Αντίθετα σε οποιοδήποτε μοτοσυκλέτα που φλερτάρει με κανά 6αρι κιλά ροπής και βάλε,τα λάθη δεν συγχωρούνται έτσι εύκολα.
Αυτό είναι και το νόημα του entry level.
Μην μπερδεύεται την φιλικότητα σε αντιδράσεις του cb σε σχέση με κάτι δυνατότερο.
Νομίζεις ότι το έχεις...και τσακ έρχεται το highsiding και δεν είδες απο που.
(σημείωση:απο την άλλη το low,δεν έχει να κάνει με την δύναμη)

Α, να μην το ξεχάσω...την παρασκευή κεράστικα πρωινό τσάι απο... fiat punto  >:( >:( >:(
τελευταία φορά που κοίταξα είχα 180+ αλλά δεν...
Απο φίατ ρε μπούστη μου.Να ήταν μια brera...

Να παινέψουμε και λίγο το σπίτι μας...  ;D
(αναβάτης αεροδυναμικός-τσιτα τα γκάζια-not me  :nono: )

http://www.youtube.com/watch?v=Bg42PeoPT9k
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

George2411

Παράθεση από: akaposto στις Νοεμβρίου 15, 2009, 05:14:51 ΜΜ
ρε ψεύτες,με όλες τις κουλομαρίες πάτε και τα στήνετε;  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
(τα ίδια κάνω και εγώ !   :grouphug:)

Βαγγέλη,ειδικά σε φανάρι,δεν παίζει να περνάς το στρώμα που να κάψεις τον συμπλέκτη σου


Παράθεση από: George2411 στις Νοεμβρίου 09, 2009, 02:16:02 ΜΜ
Το οτι ειναι ηλικιας το cb για μενα δεν λεει τιποτα αν το μοτερ ειναι σε καλη κατασταση...4 κυλινδρο μοτερ με 2 εκκεντρα 4 καρμπυρατερια σε σειρα δεν ειναι καθολου αργο μοτερ ισα ισα...
αργό ή γρήγορο σε σχέση με τι;
Εντάξει καλό χρυσό και άψογο,αλλά δεν ζαρώνει τον δρόμο.


Παράθεση από: George2411 στις Νοεμβρίου 09, 2009, 02:16:02 ΜΜ
Το μονο που εχω παρατηρησει στο cb ειναι οτι αργει να ξεκινησει σαν να ειναι πολυ μακρια η πρωτη...Ενω εχει δυναμη πρεπει να συμπλεκταρεις λιγο σωστα για ενα καλο ξεκινημα..Υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει γραναζι και να εχει μακρυνει το βημα?
Θα πρεπει να βρω ποσα δοντια φοραει μαμα γραναζια μπρος και πισω...
Δικαίωμα.
1)πόσα κιλά είσαι;
2)τι τελική έχεις δει ή πες μου με 6η στις 7000 στροφές πόσα έχει. (ή σπασμένη δευτέρα πόσα βγάζει  ;D )
που να κάθεσαι να μετράς δόντια τώρα ...  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Δες διαγραμμα ροπής/ιπποδύναμης απο cb και θα καταλάβεις γιατί ενώ έχει δύναμη,δεν συμπαθιέται με τα φανάρια.

Και όταν λέω δύναμη τι εννοώ.
Το cb,όσο γκάβακας και να είσαι,απο υπερβολικό γκάζι δεν πέφτεις (βλ. highsiding)
για τον απλό λόγο ότι είναι ένα βαρύ μηχανάκι με λίγη δύναμη.
Αντίθετα σε οποιοδήποτε μοτοσυκλέτα που φλερτάρει με κανά 6αρι κιλά ροπής και βάλε,τα λάθη δεν συγχωρούνται έτσι εύκολα.
Αυτό είναι και το νόημα του entry level.
Μην μπερδεύεται την φιλικότητα σε αντιδράσεις του cb σε σχέση με κάτι δυνατότερο.
Νομίζεις ότι το έχεις...και τσακ έρχεται το highsiding και δεν είδες απο που.
(σημείωση:απο την άλλη το low,δεν έχει να κάνει με την δύναμη)

Α, να μην το ξεχάσω...την παρασκευή κεράστικα πρωινό τσάι απο... fiat punto  >:( >:( >:(
τελευταία φορά που κοίταξα είχα 180+ αλλά δεν...
Απο φίατ ρε μπούστη μου.Να ήταν μια brera...

Να παινέψουμε και λίγο το σπίτι μας...  ;D
(αναβάτης αεροδυναμικός-τσιτα τα γκάζια-not me  :nono: )

http://www.youtube.com/watch?v=Bg42PeoPT9k
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: Σιγα τον κουβα ρε το φιατ και αλλος κουβας η brera!!!
Και τι εγινε? μικρο το κακο...να φανταστω οτι μεχρι τα 150-160 ησουν μπροστα? κανα gt θα ηταν σιγουρα...
Συμφωνω σε οσα λες και οπως τα λες.
Απανταω:

1) 85 κιλα μοσχαρι

2)Τελικη δεν εχω δει ακομα αφου δεν εχω βγει εθνικη.  Θα κανω μετρηση αυριο και θα σου πω σιγουρα με σπασμενη 2α ποσα εχει. (το κοντερ το τρεκαρα με αμαξι και gps και δειχνει τζαμι).
Οταν λες σπασμενη να βαρεσω κοφτες?

ANESTIS

Παράθεση από: akaposto στις Νοεμβρίου 15, 2009, 05:14:51 ΜΜ
Α, να μην το ξεχάσω...την παρασκευή κεράστικα πρωινό τσάι απο... fiat punto  >:( >:( >:(
τελευταία φορά που κοίταξα είχα 180+ αλλά δεν...
Απο φίατ ρε μπούστη μου.Να ήταν μια brera...
Έλα ρε φίλε τσαγάκι απο πούντο :-[
Πόσο το είχε ο τυπάς και τον έχασες ??? ???

akaposto

συνάδελφοι,ευχαριστώ για την συμπαράσταση...στο δράμα που ζώ  :goodboy:

Δεν είχε "διακριτικά" το κουβαδάκι,να την ψιλιαστώ να αρχίσω να κοιτάω λίγο την φύση  :yelrotflmao:

Απο την στιγμή που πήγαινα όσο είχα και απλώς ήταν απο πίσω μου,ε δεν είχε νόημα και το παράτησα.

Πέρα απο την πλάκα τώρα,δεν θέλω να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πάω και "χώνομαι".Το λιγότερο που με απασχολεί είναι ποιός είναι πιο γρήγορος ή πιο αργός.
Απλώς έτυχε να πηγαίνουμε σβέλτα και οι δύο στο συγκεκριμένο κομμάτι.


Παράθεση από: George2411 στις Νοεμβρίου 15, 2009, 06:01:01 ΜΜ
Οταν λες σπασμενη να βαρεσω κοφτες?
δεν ξέρω τι θα κάνεις,αλλά αν δεν γράψει 100...μην εμφανιστείς!  :yelrotflmao: :yelrotflmao:
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

ANESTIS

Παράθεση από: akaposto στις Νοεμβρίου 15, 2009, 07:23:30 ΜΜ

Πέρα απο την πλάκα τώρα,δεν θέλω να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πάω και "χώνομαι".Το λιγότερο που με απασχολεί είναι ποιός είναι πιο γρήγορος ή πιο αργός.
Απλώς έτυχε να πηγαίνουμε σβέλτα και οι δύο στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Ρε ας τα ψώφια που έτυχε...... σε τα μάς :grouphug:

George2411

Παράθεση από: akaposto στις Νοεμβρίου 15, 2009, 07:23:30 ΜΜ
συνάδελφοι,ευχαριστώ για την συμπαράσταση...στο δράμα που ζώ  :goodboy:

Δεν είχε "διακριτικά" το κουβαδάκι,να την ψιλιαστώ να αρχίσω να κοιτάω λίγο την φύση  :yelrotflmao:

Απο την στιγμή που πήγαινα όσο είχα και απλώς ήταν απο πίσω μου,ε δεν είχε νόημα και το παράτησα.

Πέρα απο την πλάκα τώρα,δεν θέλω να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πάω και "χώνομαι".Το λιγότερο που με απασχολεί είναι ποιός είναι πιο γρήγορος ή πιο αργός.
Απλώς έτυχε να πηγαίνουμε σβέλτα και οι δύο στο συγκεκριμένο κομμάτι.


Παράθεση από: George2411 στις Νοεμβρίου 15, 2009, 06:01:01 ΜΜ
Οταν λες σπασμενη να βαρεσω κοφτες?
δεν ξέρω τι θα κάνεις,αλλά αν δεν γράψει 100...μην εμφανιστείς!  :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Λοιπον κοφτες 2ας (το λυπηθηκα) εγραψε το κοντερ 108-110 χλμ. Ειναι νορμαλ η μακρυ?

point zero

μια χαρα ειναι ...τοσα παει και η δικια μου ...εχω και ενα δοντι πιο κοντο γραναζι μπροστα ..
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

George2411

Ok τοτε σε ευχαριστω!  :)

Enigma

Καλα εκει ας το παρουμε αποφαση ειναι η κλασσικη Γιαπωνεζικη νοοτροποια αν δεν παμε να το ξελιγοσουμε δεεεεεεεεεε
Εσυ λες και για πουντο τουλαχιστον ...εγω τι να πω δικαβαλο με τον κουμπαρο στα 140 να με καταπινει σε ρεπριζ ενα stylo STEISONWAGON ?????????? :'(

George2411

Παράθεση από: Enigma στις Νοεμβρίου 18, 2009, 08:27:54 ΜΜ
Καλα εκει ας το παρουμε αποφαση ειναι η κλασσικη Γιαπωνεζικη νοοτροποια αν δεν παμε να το ξελιγοσουμε δεεεεεεεεεε
Εσυ λες και για πουντο τουλαχιστον ...εγω τι να πω δικαβαλο με τον κουμπαρο στα 140 να με καταπινει σε ρεπριζ ενα stylo STEISONWAGON ?????????? :'(
Αμα φοραγε κανα σαλιγκαρακι...λογικο..
Σημερα πρωι ανοιξα τελειως φιλικα με Vstrom 650 ενος φιλου (αυτο το μαυρο ματ αχ αχ αχ...ερωτας) απο ρολαριστες 2ες μεχρι τα 160 και ημουν μπροστα 3 μηχανακια περιπου..Αλλα ειναι και η τελευταια κοντριτσα που κανω γιατι ενω ειμαι τρελλαμενος με τις κοντρες το cb δεν θελω να το σκιζω...(ο φιλος δεν ειναι καθολου κουλος ενημερωτικα)  ;D