Καθαρισμός συστήματος ψύξης DIY

Ξεκίνησε από trip238, Απριλίου 20, 2012, 10:51:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Όταν πήγα την καινούργια κεφαλή για πλάνισμα κλπ ρώτησα τον μηχανουργό μου αν έχει καμία ελπίδα για διόρθωση.
Η απάντηση του ήταν ένα βλέμμα, απόρριψης, χλευασμού, απογοήτευσης και ειρωνίας μαζί.
Δεν συνέχισα, έριξα το βλέμμα και προχώρησα. Βέβαια την κρατάω την κεφαλή αλλά δεν νομίζω έτσι κι αλλιώς να γίνεται τίποτα.

itom32

Για να δεις το microcrack όπως λεγεται μόνο με ακτινες Χ.Το πρεσάρισμα σε δείχνει μόνο το σημειο του ποτηριου του μπουζι.Τιποτε ακριβες δηλ.

TEOS CB SF

Ναι αυτό θυμάμαι ότι το είχαμε αναφέρει και στην περίπτωση με τον Γιάννη που είχαμε βρει μηχανουργείο που ασχολούνται με ανάλογα κολλήματα , αλλά στην δική μας περίπτωση δεν μπορούσε να επισκευαστεί .. απλά θέλω να ξέρω έχει εξακριβωθεί εάν είναι τρύπα από διάβρωση η κάποιο ρήγμα από κάποιο λόγο .. νομίζω ότι ο ammo είχε πει τότε πως θα κόβανε την παλιά ΚΕΦ για να φτάσει έως το πρόβλημα ..

Spyros.L

Παράθεση από: trip238 στις Απριλίου 21, 2012, 04:47:56 ΜΜ
Παιδακια μολις τελειωσα την διαδικασια!! Λοιπον εβγαλε μπιχλα απο μεσα αλλα οχι σε υπερβολικα επιπεδα. Δυστυχως ομως το δοχειο διαστολης δεν την εχει  γλυτωσει. Μαλλον στα χερια καποιου προηγουμενου ιδιοκτητη το παραφλου ειχε μεινει τοσο καιρο μεσα στο δοχειο που εχει κανει στρωμα μακας πανω στο πλαστικο. Οπως θα δειτε στη φωτο το δοχειο φαινεται γεματο αλλα το εχω αδειασει!! Καλο??? Τελος παντων. Ολα πηγαν καλα, καθαρισα λιγακι το δοχειο και συμπληρωσα το καινουργιο υγρο. Οριστε και μερικες φωτογραφιες. Στο τελος σας εχω και βιντεο απο την εξατμιση μου (Harpoon) να ακουσετε πως κανει. Ειναι λιγο φασαριοζα αλλα προς το παρον ειναι το τελευταιο που με νοιαζει. Οταν θα ερθει η ωρα της θα παρει ποδι.









http://www.youtube.com/watch?v=X8DBvNCfeGM

S. O. S  εσπασε η βιδα της 3ης φωτογραφιας!  Κ ειναι κ γεματο αλατα εκει περα...!
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

stam

Την τάπα της αντλίας εννοείς? Σου κόπηκε μέσα?

Spyros.L

Παράθεση από: stam στις Αυγούστου 29, 2020, 01:52:07 ΠΜ
Την τάπα της αντλίας εννοείς? Σου κόπηκε μέσα?

Ναι αυτή! Παιζω με εξωλκεα και ο θεος βοηθος?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Το καπακι της αντλιας το εβγαλες;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Οχι, το καπακι ειναι ακομα επανω.κ η βιδα εχει σκουρια/αλατα.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Προσπάθησε να βγαλεις το καπακι.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

Καλησπέρα , εάν σου έσπασε η τάπα ,,,, η ταπεινή μου γνώμη είναι να βγάλεις με προσοχή το καπάκι (στο οποίο είναι βιδωμενη και η τάπα ) και με προσοχή σε ένα σταθερό δράπανο να αφαιρεθεί η σπασμένη και να ξαναγίνει σπείρωμα και τοποθέτηση νέας ταπας ,,,, ιδιαίτερη προσοχή η νέα τάπα να μην προεξέχει προς τα μέσα ,,για ευνόητους λόγους. Προσοχή σε όλη την διαδικασία διότι το καπάκι είναι από αλουμίνιο ενώ η βίδα -ταπα από πιο σκληρό μέταλο ..
Υ.Γ απορώ πως έσπασε η συγκεκριμένη αντί να χαλάσει το σπείρωμα ,, λογικά θα είχε τρελή διάβρωση αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Αυγούστου 31, 2020, 05:28:18 ΜΜ
Καλησπέρα , εάν σου έσπασε η τάπα ,,,, η ταπεινή μου γνώμη είναι να βγάλεις με προσοχή το καπάκι (στο οποίο είναι βιδωμενη και η τάπα ) και με προσοχή σε ένα σταθερό δράπανο να αφαιρεθεί η σπασμένη και να ξαναγίνει σπείρωμα και τοποθέτηση νέας ταπας ,,,, ιδιαίτερη προσοχή η νέα τάπα να μην προεξέχει προς τα μέσα ,,για ευνόητους λόγους. Προσοχή σε όλη την διαδικασία διότι το καπάκι είναι από αλουμίνιο ενώ η βίδα -ταπα από πιο σκληρό μέταλο ..
Υ.Γ απορώ πως έσπασε η συγκεκριμένη αντί να χαλάσει το σπείρωμα ,, λογικά θα είχε τρελή διάβρωση αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Panos, TEO θα τα δοκιμασω αυριο και με τη πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτο.
Teos, ναι εχει διαβρωθεί ασχημα.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Λοιπον επεστρεψα αθηνα. Ετοιμαζομαι σε λιγο να παω στο γκαραζ και θα στειλω φωτο.
Παράλληλα να αναφερω οτι προ ημερων έβγαλα το ψυγείο να το καθαρισω και το αφησα μπαλκονι να στεγνωσει. σημερα που επεστρεψα σπίτι, το ψηλαφισα και διαπιστωσα οτι εβγαζε κατι σαν αλατι... (????) απο το εσωτερικο οπως επισης ότι εχει κανει λακουβες στο μεταλο. Αμφιβαλλω αν αυτό εγινε μεσα σε 5 μερες αλλα θελω τη γνωμη σας.

Edit: Απ οτι φαίνεται τι ίδιο ισχύει εκει που βιδωνουν τα κολαρα
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Σίγουρα δεν έγινε σε 5 μερες. Είναι η οξείδωση και η διάβρωση που παθαίνει ο κινητήρας με τον χρόνο. Ως ενα σημείο φυσιολογικό και ως ενα σημείο λογω κακης συντήρησης και κακης επιλογής υλικων.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Πανο αυτο που ειπες πραγματι λειτουργησε. εβγαλα το καπακι και η βιδα ειναι πανω. Επισης...το ψυγειακι μου με χει κυριολεκτικα χεσμ3νο...


Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

JEPE

Βγάλε όλα τα κολαρα και περνατα με μια βούρτσα που καθαρίζουν τα μπουκάλια και φυσικά ένα πολύ καλό  καθάρισμα και το ψυγείο σου γιατί αν έχει πιάσει εκεί αυτό το πράγμα σίγουρα θα σου έχει και στο ψυγείο!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk