Ερώτηση για διακεκομένο ήχο με σταθερό γκάζι (ρετάρισμα)

Ξεκίνησε από tnick, Ιουνίου 07, 2013, 06:08:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tnick

ρεσπεκτ ρε φιλε! Δωσε καμια φωτογραφια καφε racer και τα μυαλα στα καγκελα! Άρα θα μπορούσες να μου φτιαξεις ενα κωλο σα το δικο σου!! και να ειμαι κομπλε! ε?????? :P

Τουλαχιστον ανέλυσε μας πως τα κανες ολα αυτα μπας και δώσεις λιγη τροφη και σε μας τους καημενους και παρουμε καμια ιδεα για το μέλλον! Το φανάρι το στρογγυλο το λιγουρεύομαι παρα πολυ! Που ειμαι σε φαση αυριο να παραγγειλω βασεις αυτάκια κλπ... Τώρα για τον κωλο ναι οκ εχεις δίκιο αλλα κλαιν δεν το θεωρω τοσο μεγαλο παρατραγουδο... το στρογγυλο φαναρι ειναι πολυ ευκολο πιστευω να το συνδυασεις και αργότερα αν εχεις τη καλοσυνη μας στελνεις και εναν αλλον κωλο να δοκιμασουμε :)

Υ.Γ. o itom32 θα χει χασει τα μαλλια του με αυτα που ακουει

snipereps

Γούσtaρειs kai συ ε? Κοίτα ότι κάνω, απλά κάθομαι στο γκαράζ ξεκινάω kai μετά από πολύ ιδρώτα kai πολλές πολλές ώρες βγαίνει ότι βγει τέλος πάντων, μετά αρχίζουν οι διορθώσεις. Μέχρι na είμαι ικανοποιημένος απτο αποτέλεσμα. Τώρα ούτε thn ουρά ούτε to φανάρι μπορώ na σου κάνω σημειώσεις για na φτιάξεις to ίδιο. Ξεκινά κάνε δοκιμές kai στο τέλος θα έχεις κάτι μοναδικό που θα σαρέσει πιο πολύ απότιδηπote άλλο βλέπεις. Δν έχω κάποιο καλούπι. Είναι πάνω στη μηχανή φτιαγμένο. Πάντως αν σαρέσει σίγουρα κάποια στιγμή θα μπεις στο τρύπακι να φτιάξεις κάτι :-)

snipereps

Λοιπόν, to βρήκα, κάπως έτσι ξεκίνησα na φαντάζομαι to τι μπορώ na κάνω. Πολλές einai πολύ μακρυά από thn πραγματικότητα έτσι?...
www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2248.0

tnick

Προσωπικά δεν νομίζω να βρω το χρόνο για να ασχοληθω τοσο πολυ! αν και θα το θελα αλλα με τα δεδομενα μου αυτη τη στιγμη σκεψου οτι χθες πηγα να κανω την εξατμιση και επειδη οι βιδες εχουν κολλησει δεν μπορουσα να τις βγαλω μιας και το μεσημερι που πηγα να ασχοληθω δεν εβαζε κανεις τρυπανι για να τις βγαλουμε... το βραδυ μετα τις 9,30 ειναι παλι αργα και δεν έχω και κλειστο χωρο με καλο φωτισμο... Δηλαδη μονο σαββατοκυριακα μπορω να κανω κατι. Για αυτο αρχικα θα δω με την εξατμιση που θα τη φτιαξω να μην ακουγεται τοσο και επειτα θα ψαχτω λιγο με το φαναρι η αλήθεια ειναι οτι καλο και το δικο σου απο bandit αν και μονο απο το αβαταρ μπορω να δω τη διαφορα αλλα θα ηταν επισης ωραιο τα οργανα μας να μην πετουσαν τοσο ψηλα ωστε να φαινεται λιγο πιο χαμηλομένο μπροστα στο τιμονι!

Με τη θέμα της εξατμισης, οταν το γεμίσω πετροβάμβακα υπάρχει περίπτωση να βρίσκει σοβαρή αντίσταση ο αερας βγαίνοντας και έτσι να χω πρόβλημα πχ με το ρελαντί;;; Γιατι καπως έτσι το φανταζομαι το πράμα..  Οτι αν τη γεμίσω την εξάτμιση μετα στο ρελαντι χωρις γκαζι μου φαίνεται δεν θα κρατάει..


snipereps

Μα ta καυσαέρια περνάν μέσα από τον διατρυto σωλήνα. Αυτός παραμένει κενόs. Γύρω του γεμίζεις εσύ. Για ta όργανα που λες, έχεις πολύ δίκιο. Εγώ σta πλαίσια της νέας γεωμετρίας της μηχανής μετά ta καινούρια ελατήρια kai thn ανακατασκευη έριξα τις τιμονοπλάκες 2εκ νομίζω είχα κάνει μετρήσεις τότε ανάλογο με to σαγκ kai ta λοιπά,einai πολύ απλό απλά χρειάζεσαι κάποιον na μέτραei. Οπότε δν μου πήγαινε η καρδιά na ta βλέπω έτσι kai ta κατέβασα κι αυτά μαζί με to φανάρι άλλους 5 πόντους αν θυμάμαι καλά. Φωτο δν μπορώ na ανεβάσω γιατί έχει χαλάσει to ρc kai μπαίνω απto κινητό.

tnick

Καλα για αρχη θα βαλω το φαναρι του v tec και βλεπουμε μετα.. Σιγουρα  θα κανω την εξατμιση λιγο πιο γλυκια αν μπορεσω και επειτα αν σαπισει (μακαρι) θα αλλαξω και χταποδι να βαλω τιτανιου ή τελος παντων κατι να γυαλιζει :)  τωρα για τον κωλο εμενα δεν μου φαινεται τοσο ακυρος σε στρογγυλοφαναρο... θα δουμε τι να πω... επισης πρεπει να σκεφτω και κανα καλο χρωμα που να ταιριαζει μελλοντικα με βαμμενη ζαντα χρυση... αυτα σκεφτομαι

itom32

Δεν ξερω τι σκεφτεστε,μονο φροντήστε οτι κανετε να ειναι αναστρεψημο στην μαμα κατασταση,παντως εγω αυτο το r θα το θυμάμαι ετσι:


tnick

αχαχαχαχαχα κατσε ρε γιαννη!! λες και το πηγαμε για κρεμαλα!

Το μηχανακι το θελω καπως ετσι https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1011764_10201199156121664_341777428_n.jpg

με τρελανε αυτη η φωτο αν και πρεπει να ειναι pb1 θελω χταποδι τετοιο και η ζαντα μου αρεσε και το φαναρι επισης! το χρωμα νταξει με αφηνει ουδετερο και το ασημι να πω την αληθεια δεν ειναι τοσο ασχημο!

snipereps

Κυρίως αυτο που λες Γιάννη!!!! tnick, εσυ απλα θες ενα pb1. κριμα παντως κατα την γνωμη μου να βγαλεις απλα το μασκακι για χαρη του στρογγυλου και μονο.... τζαμπα θα παιδευτεις ακι θα τρεχεις... αλλα οκ δικο σου ειναι το μηχανακι, ισως αυτο να ειναι η αρχη μονο  ;)  ;D  :P

tnick

Οχι ρε τι pb1... version s ηθελα δεν βρηκα αλλα νταξει δεν με χαλαει το R .. Απλα θα ηθελα αυτες τις λεπτομερειες... ετσι κ αλλιως και εσυ στρογγυλο το χεις μην ξεχνιομαστε :P

snipereps

ναι αλλα χαραμισα το μασκακι για ενα γενικοτερα διαφορετικο λουκ. βρηκα υπολογιστη και θα ανεβασω σε λιγο καποιες φωτο να το δειτε καλυτερα..

itom32

Παράθεση από: tnick στις Ιουνίου 12, 2013, 08:10:00 ΜΜ
Σιγουρα  θα κανω την εξατμιση λιγο πιο γλυκια αν μπορεσω και επειτα αν σαπισει (μακαρι) θα αλλαξω και χταποδι να βαλω τιτανιου ή τελος παντων κατι να γυαλιζει :)  
O πιο γλυκός ήχος....δεν υπάρχει λέμε!!!Το ηχητικό δεν ξεκινά αμέσως διότι κάποιος μιλούσε πιο πριν και το εκοψα,αλλα δεν ήξερα σε χρονο πως μπορώ να κόψω το mpeg4:

tnick

εγω μονο στην αρχη καταλαβα λιγο τον ηχο της εξατμισης μετα νομιζω μονο η μηχανη ακουγεται αλλα οσο προλαβα να ακουσω δν ακουγεται ασχημα... το δικο σου ειναι γιαννη?

itom32

Nαι,φυσικά ο αέρας δεν αφήνει να ακούσεις καθαρά... :-\

itom32

Eντάξει αυτός φοράει yosimura και αρα ακουγεται παραπάνω αλλα τι έγινε ο αέρας;;πως κατάφερε και τον εξαφάνισε;;Παίζει ισως και η καμερα που έχει να εχει φίλτρα για οn board φαση.Θαυμάσια διαδρομη με στροφιλίκι:
http://www.youtube.com/watch?v=lEFJMZgAa8c