Μανιτάρια προστασίας κινητηρα

Ξεκίνησε από itom32, Μαΐου 28, 2015, 06:58:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Τα μανιτάρια θα είναι απο πολυαμίδιο και προστατεύουν τον κινητηρα σε περίπτωση πτώσης με μεση ή μικρή ταχύτητα..Υπάρχει ενδιαφέρον για ομαδική παραγγελία;;Τα μανιταρια θα είναι αυτού του τύπου:


TEOS CB SF

itom εγω μιας και δεν εχω τιποτα ... φυσικα και θελω οπως και τα σιδερενια

Koala

Να προτείνω κάτι που σκέφτηκα;

Έχω έναν καλό γνωστό που κάνει διάφορες σιδερο-κατασκευές... αν είχα ένα δείγμα να του δείξω, ίσως να μπορέσει να μας βγάλει πολλά και σε καλύτερη τιμή..

Και αν όχι τα μανιτάρια, σίγουρα τις κάτω μπάρες.

TEOS CB SF

πολυ καλη ιδεα για τα μεταλικα ...αρκει να βρεθει ενα ζευγος για την αντιγραφη koala ... Itom το δεξι καγκελο με το αριστερο εχει διαφορα ; θα μπορουσαμε να τα βγαλουμε 2-3 εκστοστα πιο εξω ωστε να μην χρειαζονται τα μανιταρια ; εγω ειμαι συμφωνος με μια τετοια κατασκευη αρκει να ξερουμε και το πιθανο κοστος ...

zi

Βαλε με μεσαααααααααααααααααααααααααααα
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

desmond

τα κάγκελα του itom32 δεν χρειάζονται να βγουν πιο έξω,
καλύπτουν τον κινητήρα όσο χρειάζεται.
Τα μανιτάρια είναι πιο έξω γιατί είναι πιο ψηλά στη μηχανή.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν χρειάζονται και τα δύο, με το ένα από τα δύο θα πρέπει να είσαι καλυμένος.

Δεν είναι βέβαια και κακό να τα έχεις και τα δύο, έτσι;
extra προστασία!
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ΠΑΝΕΑΣ


xrhstos


zentakias


TEOS CB SF

οπτικα ειναι πολυ καλα ,, αλλα σε περιπτωση πτωσης πιστευω οτι μονο τα μεταλικα τυπου καγκελο θα προστατευσουν το μοτερ ...αν καποιος εχει υπ οψην για μεταλικα να μου πει διοτι θελω και εγω σε μαυρο χρωμα ..... παντως αυτα για την τιμη τους καλα ειναι

itom32

Παλαιό απο το 2015,το παρόν ποστ και λόγω μη ενδιαφέροντος απο οιονδήποτε πήγε άπατο.Παρ'όλα αυτά μετά απο παράκληση του φίλου Αlex400 έκανα μερικές μετρήσεις πάνω στις προδιαγραφές των μανιταριών της RG,τα οποία είχα προμηθευτεί πριν περίπου 8 χρόνια και σε μία τουλάχιστον περίπτωση έχοντας αυτά γλίτωσα τα χειρότερα.
Οταν χρειάστηκε να αντικαταστήσω το λιωμένο δεξιό RG,μετά απο έρευνα που έκανα σε εξειδικευμένο κατ/μα μου συστάθηκε να χρησιμοποιήσω πολυαμίδιο που φαίνεται στην φώτο. Κυκλοφορεί σε κυλίνδρους διαφόρων μεγεθών,αυτό που θέλουμε πρέπει να είναι Φ50.
Παραθέτω και τις μετρήσεις που έκανα

Μήκος μανιταριού :85,70mm
Διάμετρος μανιταριού: 50mm
Διαμπερείς αρχική τρύπα για το μπουλόνι:15mm
Διάμετρος τρύπας για καρυδάκι:26,70mm  (πρέπει να περνάει 19αρι καρυδάκι για τις συσφίξεις).
Βάθος τρύπας για καρυδάκι:43mm απο το πρόσωπο του μανιταριού
Μήκος μπουλονόβιδας 15cm
Διάμετρος μπουλονόβιδας 12mm
Υ.Γ:Εδώ θα αναφέρω κάτι που μπορεί να μας μπερδέψει απλά και μόνο διότι δεν γνωρίζουμε τον λόγο που φτιάχτηκε έτσι.Πάντως το δεξί μανιτάρι της RG(όπως καθόμαστε στο SF)έχει έναν αλουμινένιο αποστάτη πάχους 2cm και ίδιας διαμέτρου με το πολυαμίδιο,Φ50δηλ.Aν θέλουμε να βάλουμε κάτι τέτοιο αντί για μονοκόμματο πολυαμιδιο τότε το μανιτάρι αυτό πρέπει να κοπεί πιο κοντό στα 83,70mm αντί για τα αρχικά 85,70mm.

Αlex απο αυτόν είχα πάρει πολυαμίδιο εγώ.Βλέπω πως έχει υποκατάστημα στον Πειραια:
https://www.stemplast.gr/ 

https://www.google.com/maps/d/viewer?ll=37.9519900371221%2C23.65018818253884&hl=en&z=16&mid=1Pu7BWS7eem8NvyUs_iJzP_Seiyo                                                                                                                                                                                                                                                     


Εύχομαι κάθε επιτυχία στην απόπειρα κατασκευής.

Alex400

ΠΟΙΟ καλά ΔΕΝ γίνεται... Αντί να λιώνω και να με πιάνει πονοκέφαλος πως θα τα φτιάξω, έρχεται ο από μηχανής {CB} θεός και μου το δίνει έτοιμο.....Ομαδική εργασία ....Γιάννη το ξέρω ότι σε παίδεψα αλλά νομίζω αξίζει να προσπαθήσουμε για την ομάδα. Τώρα ας δούμε πόσοι θέλουν μανιτάρια εφόσον το κόστος θα είναι χαμηλό.Το πόσο θα το ξέρουμε σύντομα ... ::) ::) ::)                                 

stam

Μια επαλήθευση μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος ? Βίδα Μ12 οπότε την πιάνει 19 καρυδάκι αντί 27 εκτός αν είναι ειδική κατασκευή με μεγαλύτερο κεφάλι. Επίσης αν είναι 27 καρυδάκι τότε αφού το εξάγωνο είναι 27 η διάμετρος από το καρυδάκι θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 26,7. Σωστά τα λέω ή δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ καλά?

itom32

Παράθεση από: stam στις Οκτωβρίου 27, 2018, 06:17:19 ΜΜ
Μια επαλήθευση μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος ? Βίδα Μ12 οπότε την πιάνει 19 καρυδάκι αντί 27 εκτός αν είναι ειδική κατασκευή με μεγαλύτερο κεφάλι. Επίσης αν είναι 27 καρυδάκι τότε αφού το εξάγωνο είναι 27 η διάμετρος από το καρυδάκι θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 26,7. Σωστά τα λέω ή δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ καλά?
Ακριβώς!!!!19αρι καρυδάκι.Το 27 δεν μπαίνει με την καμία.To αλλάζω και στο αρχικό ποστ μη γίνει παρανόηση.Αν και ο Αλέξανδρος έρηξε ιδέα το μπουλόνι να είναι με allenοβιδα.Δεν το συνιστώ για τόσο μεγάλου μήκους μπουλονι.Προτιμώ καρυδάκι.Ευχαριστώ για την διόρθωση Stam.

kat

Παράθεση από: zentakias στις Οκτωβρίου 17, 2015, 08:51:02 ΜΜ
Αυτα τί λενε? εχει παρει κανενας?

http://www.car.gr/parts/view/6586092/

Εγώ αυτά φοράω και είναι εξαιρετικά...δοκιμασμένα με 60χλμ/ω πέσιμο και σύρσιμο, σώσανε από πολλή ζημιά.
Κατερίνα