Νέος, "ωραίος" και τρελαμένος για CB.

Ξεκίνησε από PsDim66, Μάρτιος 10, 2012, 02:47:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Alex400

Πάνο για τα καβούκια , [ Έαν δεν βρείς φτηνά όργανα F2N ] καλή λύση είναι : παίρνεις ένα φτηνό σετ ιμιτασιόν απο  aliexpress [50-70 ευρώ ] και βάζεις μέσα τα γνήσια δικά σου όργανα ή παίρνεις μόνο καβούκια και σετ επισκευής με πλάκες και βελόνες [ πάλι πολύ φτηνά ] .

PsDim66

Παράθεση από: Alex400 στις Απριλίου 17, 2023, 09:09:18 ΜΜ..... σετ επισκευής με πλάκες και βελόνες [ πάλι πολύ φτηνά ] .

καλησπέρες ! έχω διαβασει κάπου ότι δεν ειναι πολυ ανθεκτικά στον ήλιο οι πλάκες απο aliexpress ? σε κάθε περιπτωση θα φτασω και στο σημείο των οργανων.

Παίδες δυο μερες ταλαιπωρήθηκα με μια ζημιά (όχι πολυ μεγάλη αλλά ηταν η ώρα της)

Επιστρέφω απο Αθήνα προς Πειραιά και εκει λιγο πριν τον Λαμπριανίδη με τα λιπαντικά μυρίζω βενζινούλα. Εντωμεταξύ ειμαι χωρις τελικο γιατι έσπασε το παλιό και ειμαι να προσαρμόζω ένα καινούριο στις επόμενες μέρες, και λέω "ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ Η ΚΩΛΟΓΡΙΑ. Κ@ΥΛΩΣΑ."

Τελικα όμως μου φαινεται υποπτο γιατι γουργούριζε περίεργα το μοτέρ. Λεω "οχ τροφοδοσια". σταματάω και ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ.

Σβηνω, κατεβαίνω και σκύβω στο πλάι να δω που τρέχει. Τρυπησε λοιπόν ο κεντρικός σωλήνας καυσιμου που κατεβάζει βενζίνη απο το ρουμπινέτο στο Ταφ του καρμπυρατέρ.

Μπαινω στον λαμπριανίδη, κοβω μισό μέτρο λάστιχο   ;D  προσπάθησα να το περασω χωρίς να αφαιρέσω το καρμπ. Πάλεψα πολυ. Δεν τα κατάφερα.

Τελικά μετα απο σμπρώξιμο μηχανής με βοήθεια φίλων (ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΑΖΕΤΕ ΟΔΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ)
Σήμερα έλυσα τα πάντα (χρησιμοποιησα το post του zentakia για την ανακατασκευή των καρμπς.)

Το εβγαλα, το επλυνα πολυ καλά με παραφινέλαιο, βενζινη και carburator spray. Σε ένα ταψί με ένα πινέλο και οδοντόβουρτσα.

Καθάρισμα της μηχανής με engine foam degreaser και καυτο νερό προσεκτικα με τα ηλεκτρικά. Πλύσιμο φιλτροκούτι στέγνωμα καλό.

Το νέο σωληνάκι τοποθετήθηκε πανεύκολα. Λίγο υπομονή να πάρει στην αρχή, μόλις γουργούρησε ρυθμισα το ρελαντί γιατι απο το καθάρισμα απορυθμίστηκε λιγάκι. Μένει ένα αυτοσχέδιο 'μανομετρο ' με αλφαδολάστιχο να φέρω λίγο τις πιέσεις της 4άδας γιατί το ακούω λιιιιγο μυστήριο. Θα ανεβάσω και οπτικο υλικό.

Εν κατακλειδι .ΤΑΛΑΙΠΩΡΑ ΑΛΛΑ Η ΠΕΘΕΡΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!

Έφυγα για βολτα !!  :-*  :-* 


zi

Καμιαααααααα φωτοοοοοοοοοο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

PsDim66

Fast update. Δεν λειτουργεί. Έκανε 30χλμ και σταμάτησε να δουλεύει. Με άφησε σιγα σιγα σαν ατροφία να παθαινε. Το αφησα 2 μερες γτ δουλευα. Πήρε με τσοκ. Μετα απο 2χλμ με άφησε πάλι. Τωρα δεν παιρνει. Κατεβαζει καυσιμο απο το ρουμπινέτο. Υποψιάζομαι ρεύματα... Διαβαζω και διάφορα τοπιξ εδώ να παιρνω ιδέες του τι μπορει να φταιει...

PsDim66

Παράθεση από: zi στις Απριλίου 23, 2023, 08:13:24 ΜΜΚαμιαααααααα φωτοοοοοοοοοο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



έλλαααααααα

  https://imgur.com/a/ftcQyeM

PsDim66

https://imgur.com/a/dVoExMK


Το αίτιο μάλλον ήταν αυτο. Τριφτηκαν όλα τα σημεία επαφής με συρματόβουρτσα και ζωντάνεψε προς το παρον το εργαλείο... βλέπουμε !

Προφανώς λύνοντας πολλ/στες για να αλλάξω το σωληνάκι βενζίνης, τους ξαναβιδωσα με τις σκουριές. Εξ ου και η κακή επαφή άρα και η αλλόκοτη συμπεριφορά.

dumutrus

Μακάρι να τελειώσει εδώ και να μην σεωταλαιπωρήσει άλλο.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

PsDim66

Νομίζω κι έτσι τελειώνει. Μέχρι τώρα παιρνει μπρος και δουλευει ρολόι...