Μάστορα άλλα χλμ δείχνει και άλλα χλμ πάει .......

Ξεκίνησε από wolfi, Νοεμβρίου 03, 2013, 10:02:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wolfi

Καλησπέρα σε όλους  :)

Με αφορμη την αλλαγή του χιλιομετρητή μου που έπασχε στο να δείχνει τα χιλ που διενυσα  ανοίγω το post

Οι χιλιομετρητες που ειχα ηταν δυο
1 απο version R ;D Γιαννη ακους  ;D ;D ;D και 1 απο F iiR  ::)


που και οι δυο πονούσαν στο ιδιο θεμα (χαλασμένο γρανάζι για τα χιλιόμετρα) 
είδα και απόειδα βρέθηκε ο άγιος ανθρωπος  που τα ειχε καβατζα μετα απο αλλαγή στο δικο του  απο ενα τρακάρισμα και με το χάρισε  ;D ;D ( Να σε καλα ΚΑΡΝΤΑΣΙ ξερω οτι το διαβάζεις το θέμα ) 

Το λεπον εχουμε και λεμε οταν τον πείρα ειχε βγαλμένη  τον δείχτη και οπως καταλαβαίνετε επειγει   
να βρεθει τροπος για καλιμπραρισμα  :o (εδω τα ωραία)
Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη ή σε αυτους που απευθυνθηκα εγω  τους κοντερατζιδες  ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει τροπο να καλιμπραρει αναλογικό κοντέρ που η βελονα σταμάτα σε στόπερ . (Για ψηφιακό με είπε ελα να κάνουμε οτι θες  :o  )
Ο κλήρος πεφτει στον γενναιο O0
Το πρώτο που εκανα  ειναι να τσεκάρω με το  gps αυτο που ειχα πάνω για να δω απόκλιση και ηταν στα
5 εως  7  χιλ απο 0 χιλ εως 120 χιλ (παραπάνω δεν τα άνοιξα γτ ήμουν μετα απο τσίπουρα :P :P)
το εβγαλα και παρατήρησα το πέταλο του κόφτη που τερματίζει
απο το version R


και του FiiR


αποφάσισα να βάλω το πέταλο του κόφτη  στο σημειο ιδιο με αυτο που ξεκούμπωσα απο  τα όργανα
μιας και άλλη λύση δεν είχα   :-\

Μετα απο το τσεκάρισμα που εκανα ξανα με το gps το νέο χιλιομετρητή η απόκλιση ήταν στα 5 χιλ. ;D     
Δεν με χαλάει καθόλου η απόκλιση  τον 5 χιλ μιας και οταν τα ξαναβάλω χέρι θα προσπαθήσω να την μειώσω αν μπορέσω.


Μιας και τα ειχα ολα μπροστά μου παρτε και μερικές απο τις πλακέτες απο τους κόφτες   






Το ξέρω οτι δεν ειναι και ο πιο σωστός τρόπος αλλα  ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται
;) ;) ;)
     

stel89s

5 χλμ μειων????? Κλαι μαιν  :P απο την αποψη οτι και τα μανησια κλεβουν!! Πιο παλια που την ειχα πατησει και γω σ ενα σκουτερ δεν μπορεσα ποτε να το καλυμπραρω σωστα. Κανεις μηχανικος δεν αναλαμβανε να το κανει επειδη ηθελε μιση ωρα να ξεβιδωενεις πλαστικα για να το φτασεις και αλλη μιση να μονταρεις για να το δοκιμασεις και αν του εβγαινε... Συμπερασμα μην βγαζετε ποτε τον δεικτη χιλιομετρων σε αναλογικο κοντερ αν δεν τον εχετε φρεναρει.. Παντως μετα απο ψαξιμο ειχα βρει ενα λινκ που υπαρχει ενα οργανο το οποιο μετραει τις στροφες του αξονα και με τις τιμες που σου δινει η εταιρια το καλυμπραρεις. Αλλα αντε βρισκεις σε καλη τιμη το οργανο, τις τιμες που θα τις βρουμε??? αν βρω το λινκ θα το ποσταρω...

itom32

Μπράβο Γιώργο.Εκτώς απο την ρύθμιση με gps,αν βγούμε καμιά μέρα τσάρκα,θα μετρήσουμε τι γράφει το ταχύμετρο σύμφωνα με το δικό μου.Για τα αντ/κά κοντέρια του R ...να σε πω δυο τρία λόγια όταν βρεθούμε ξανά...
Ευχαριστούμε για τις φώτο με τους διαφορετικούς τύπους του κόφτη.
Να φτιαξουμε και εξωλκέα;;  https://www.youtube.com/watch?v=KWxZWLs_vgk