Συμμάζεμα επεισόδειο Νο 8434563868

Ξεκίνησε από klab, Φεβρουαρίου 26, 2012, 12:46:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Ε δεν την παλεύω με την νυχτερινή φωτογραφία με τίποτα.
Οπότε πάρτε το σε βίντεο : http://youtu.be/IycpV0--S5A


supernova

Τζάμι τα ledάκια klab, μπράβο!!!  :beerchug:

itom32

Λοιπον εγω απο οσο την εψαξα με τα LED,υπαρχουν δυο ειδων.Διαχυσης δεσμης και το κεφαλακι τους ειναι σφαιρικου σχηματος και εστιασης τα οποια εχουν ισιο κεφαλακι με κυλινδρικο σχημα.Η πλακα ειναι οτι δεν θυμαμαι τι ειχα τοποθετησει κατω απο ταχυμετρο(εστιασης ή διαχυσης),στροφομετρο,παντως ηταν σιγουρα λευκα.Δκιμασα να βαλω πρασινα αλλα δεν εβλεπα τιποτα την νυχτα.Θυμαμαι επεισης οτι δοκιμασα να βαλω led ψυρες στις ενδηξεις φλας,κενης και μεγαλης δεσμης και ειχα προβλημα με τα φισακια.Δηλ.οτι ωρα θελανε αναβανε ή σβηνανε.Αυτο που εκανα ηταν να ξετρυπησω το λευκο πλαστικο και να ταιριαξω τα φισακια απο κανονικα led(οχι ψυρες)και ολα καλα.Α και να πουμε πως πρεπει να προσεξει κανεις κατα την τοποθετηση την πολικοτητα.Παντως εχεις καλυτερο,πιο ευκρυνη φωτισμο απο μενα Γιωργο,οτι κι αν εβαλες.

klab

Έχω μαλλιάσει να λέω την λέξη SMD, εκεί είναι η διαφορά.
Μακάρια να υπήρχαν 2 ειδών μόνο, μιλάμε γίνεται χαμός αν δεν ξέρεις τι να ψάξεις.
Έβαλα SMD-Leds και όχι αυτά με τα κεφαλάκια γιατί απλά δεν κάνουν για κοντέρ λόγω πολύ χαμηλής φωτεινότητας.
Σε διαστάσεις είναι τα ίδια αλλά έχουν περισσότερες εστίες φωτός και πολύ δυνατότερες.
Ε στοιχίζουν και κατιτίς παραπάνω.
Πέρα από την ένταση όμως, ανάλογα σε ποιο σημείο των οργάνων θα μπουν αλλάζει ο αριθμός των smd's, το προς τα που κοιτάνε και ποιόν τύπο smd θα χρησιμοποιήσουμε.
Δεν αρκεί να είναι τούμπανο από φως καθώς την πάτησα σε μία φάση έβαλα ένα Τ10 με 5 smd και φώτιζε χειρότερα από Τ10 με 1 smd.

Εσύ έβαλες στις ενδείξεις κάτι σαν αυτά (που κάνουν μόνο για καντήλια) και φωτίζουν προς τα πάνω μόνο.
Αυτά τα περί διάχυσης είναι για τον πέουλα δεν ισχύουν καθώς έχουν ελάχιστες διαφορές στην δέσμη, ανάλογα το κεφάλι.
Άσε που αν διασκορπίσεις το φως πέφτει δραματικά η φωτεινότητα.


Ενώ αυτά που έπρεπε να μπουν, είναι τα συγκεκριμένα που ρίχνουν φως και περιμετρικά.


Στα  όργανα έχουν μπει 1 από αυτά :


Και 3 από αυτά :


itom32

Kαλα 'σαι επιστημονας,ουτε που τα ξερα αυτα,πρωτη φωρα τα βλεπω.Εγω εβαλα τα πρωτα που ποσταρες αυτα για καντηλια. :-\

dimitris

Βρε Γιαννη ο klab ειναι επιστημονας.οποτε εχω ακουσει την γνωμη του μονο σε καλο μου βγηκε.

itom32

Παράθεση από: dimitris στις Μάρτιος 16, 2012, 10:06:41 ΜΜ
Βρε Γιαννη ο klab ειναι επιστημονας.οποτε εχω ακουσει την γνωμη του μονο σε καλο μου βγηκε.
Dimitri ουτε συζητηση,του βγαζω το καπελ...εε...το κρανος επι του θεματος.

klab

Δεν μου λύνεται μια απορία που έχω ;
Θέλω να αλλάξω τις πλάκες με τις ενδείξεις από το κοντέρ και τις βελόνες, αλλά σκαλώνω σε ένα σημείο.
Οι βελόνες έχουν μία ακίδα που τις εμποδίζει όταν είναι σβηστό το μηχανάκι να κατέβουν πιο κάτω από ένα σημείο, σαν φρένο, στοπ να το πω.
Αν βγουν οι βελόνες τότε ο δείκτης θα κατέβει πιο κάτω.
Το ξέρω γιατί έδωσα κάτι βελόνες από τα όργανα σε ένα παλικάρι που του είχαν σπάσει και είδα τον μηχανισμό να κατεβαίνει πιο κάτω μόλις τις ξεκούμπωσα.
Εγώ πως στην ευχή θα υπολογίσω να βάλω σωστά την βελόνα πάλι για να μην δείχνουν όπου να 'ναι ;

itom32

Xa,xa εδω θα χρησιμοποιησεις τις γνωσεις γεωμετριας απο το σχολειο.Χαρακακι,τριγωνακι και σημαδεμα.

klab

Ναι ρε Γιάννο το έχω σκεφτεί αλλά οι πλάκες των κοντέρ δεν είναι σόι χαράζονται για πλάκα.
Άσε που άμα τα μοντάρω και δω σκόνη μέσα από το τζάμι θα πάθω εγκεφαλικό.

klab

Κάτσε γιατί μου έδωσε ιδέα τώρα που το σκέφτομαι.
Μισό να τσεκάρω τα τρίτα όργανα που έχω χαχααχχα

itom32

Γιωργο και τα τριτα οργανα να μην ειχες,αφου τα ξερεις.Χειρουργικο γαντακι να μην αφησεις δαχτυλιες,του φερεσαι απαλα σαν γυναικα,την δουλεια εντος του σπιτιου(γραφειου αφου σχολασεις) να μην εχεις σκονες και σημαδευεις με πολυ λεπτο μαρκαδορακι.Αφου εισαι σ'αυτα πιο μερακλης απο μενα τι να σε τα λεω...

klab

Λοιπόν το τσέκαρα, άμα βγουν οι βελόνες άστα να πάνε.
Το μόνο που σκέφτηκα είναι πριν τις βγάλω να πιάσω με μονωτική ταινία κάτι σαν τύμπανα στο πίσω μέρος των οργάνων που δίνουν την κίνηση στις βελόνες.
Βέβαια είναι πολύ ευαίσθητα και άμα σου φύγει λίγο στην τοποθέτηση....κλάφτα Χαράλαμπε.

supernova

Φίλε klab αν τα όργανα έχουν απο την μέσα πλευρά περιθώριο ανάμεσα στην πλάκα και στο αξονάκι τις βελόνας, μπορείς να κρατήσεις το αξονάνι με ένα λεπτό μυτοτσίμπιδο-τσιμπιδάκι ή με κάτι ωστε να το ακινητοποιήσεις, ή απο την πάνω πλευρά πρίν βγει τελείως η βελόνα δεν έχω δεί πως είναι τελείως λυμένα οπότε sorry αν είναι άκυρο!
Αλλιώς αλλάζεις την βελόνα εν κινήση με καμια 100άρα χλμ ωστε να είσαι σίγουρος  :yelrotflmao: :yelrotflmao:

itom32

Επειδη ουτε κι εγω τα εχω δει τοσο λυμενα τα οργανα αν υπαρχει χωρος γυρω απο το τυμπανο που λες στο πισω μερος οπου εδραζεται η βελονα,δεν σε περνει να σημαδεψεις εκει??Δηλ,να σημαδεψεις το τυμπανο σε σχεση με ενα σταθερο σημειο της βασης του.Θα κανεις της διορθωσεις παιζοντας με την βελονα και κρατωντας ακινητο το τυμπανο που δινει κινηση.