Γκάλοπ για ενίσχυση φώτων

Ξεκίνησε από Atanassio, Ιουνίου 18, 2010, 11:07:54 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ποιά μετατροπή θεωρείτε καλύτερη

Αντικατάσταση μόνο του αριστερού λαμπτήρα με HID xenon και διατήρηση της αλογόνου στη μεγάλη σκάλα του δεξιού
3 (42.9%)
Αντικατάσταση των δύο λαμπτήρων με H4 xenon HID
3 (42.9%)
Απλά τοποθέτιση ρελέ (ενισχυτή φώτων) με λάμπες αλογόνου Η4 και για τους δύο προβολείς
1 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

Atanassio

Το Super Tenere μου είναι Γερμανικής εισαγωγής και έχει μια Η4 λάμπα στο αριστερό φανάρι που δουλεύει στα 55W για την μεσαία σκάλα και στα 60W για την μεγάλη σκάλα. Στο δεξιό φανάρι υπάρχει μια Η7 που δουλεύει στα 55W στην μεγάλη σκάλα μόνο.

Οι επιλογές για ενίσχυση στα φώτα είναι οι εξής

   1. Αντικατάσταση μόνο του αριστερού λαμπτήρα με HID xenon και να έχω τοσ συνδιασμο HID στο αριστερό φανάρι μόνο στη μεσαία σκάλα / HID αριστερά + αλογόνου δεξιά στη μεγάλη σκάλα, για να διατηρηθεί η αμεσότητα του σινιάλου pass όταν και τα δύο φώτα είναι off
   2. Αντικατάσταση των δύο λαμπτήρων με H4 xenon HID
   3. Απλά τοποθέτιση ρελέ (ενισχυτή φώτων) με λάμπες αλογόνου Η4 και για τους δύο προβολείς

Την ψήφο σας μαζί με την γνώμη σας παρακαλώ

point zero

 ΄Κατα την γνωμη μου παντα ' αλαξε την h4 με ξενον και  αφησε αλογονου  την h7

Επειδη ομως οταν θα αναβεις τα φωτα μεγαλα φωτα θα εχεις το ωραιο λευκο του ξενον και την χαλια πλεον κιτρινιλα απο την αλογονου αλλαξε και την αλογονου την H7 με μια απο αυτες που μπλεδιζουν  ετσι ωστε να εχεις και ομορφο αποτελεσμα και ομοιομορφη οπτικα δεσμη ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

akaposto

αν έχεις το budget άλλαξε και τις δύο και κάντες xenon.
Με την μεσαία xenon και την μεγάλη αλογόνου,στην πράξη καταργείς την μεγάλη (απο αυτά που έχω δει σε τουτού)

Και αυτό που λέει ο point γίνεται,αλλά πιστεύω ότι και πάλι η διαφορά θα είναι αισθητή,
οπότε χάνεις πόντους στο ντιζάιν...άρα πέφτουν τα ψυχολογικά άλογα.
απο σχετικό πίνακα που έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή-λυπάμαι δεν μπορώ να στο δώσω
είναι :
απλή αλλαγή μεσαίας σκάλας με xenon :5hp ψυχολογικά
αλλαγή μόνο μεγάλης σκάλας με xenon :6.5hp ψυχολογικά
αλλαγή και των δύο με xenon :13hp ψυχολογικά (εκθετική μεταβολή στον συνδιασμό)
τοποθέτηση xenon και καινούργια συρίτια στις ζάντες :13.8hp ψυχολογικά -προσοχή η τοποθέτηση πρέπει να γίνει την ίδια μέρα.

Αυτό που είναι στάνταρ να γίνει,επειδή το εργαλείο,εεεε δεν το λές και της κόλας,
είναι να κάνεις ένα καθαρισμό στο κρύσταλο.Μαγαζιά με ανταλακτικά για καγκουράμαξα ξέρω ότι κάνουν.

<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Atanassio

 :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Ζωγράφισες πάλι!!!

Πάντως η μεγάλη δεν καταργείται.  Στη μεγάλη θα ανάβουν μαζί: η αριστερή μεγάλη σκάλα xenon ΚΑΙ η δεξια Η7 αλογονου.  Δεν είναι όπως κάποιες μοτοσικλέτες που στη μεσσαία ανάβει το ένα φανάρι και στη μεγάλη το άλλο.

Σχετικά με το ντιζάιν θα αντιπαραθέσω το πλεονέκτημα από την κατανάλωση λιγότερου ρευματος στην μεσσαία.

desmond

Καλά akaposto έγραψες με τον πίνακα ψυχολογικών Ιππων  : :yelrotflmao:
Συγνώμη βέβαια αλλά Θανάση θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα point zero για τον απλούστατο λόγο του σινιάλου πού έθεσες.
Επειδή είδα από κοντά το HID του snipereps και είδα πόσο αργεί να φορτώσει πλήρως(περίπου 1 λεπτό και περνάει από διαβαθμίσεις στο ενδιάμεσο), πιστεύω πως το σινιάλο θα είναι ανυπαρκτο με το HID. Απο εκεί και πέρα μεγάλα φώτα χρησιμοποιούμε ούτως ή άλλως σπανιότερα οπότε βάλε απλά μια Η7 να μπλεδίζει λιγο για να μοιάζει με την xenon.
και 5 hp δεν είναι και λίγοι. Στο cb είναι 9,43% αύξηση. Στο Tenere δεν ξέρω αλλά αν πάρεις στατιστικά στοιχεία για το cb πχ που έχει 53hp,
9,43% αύξηση είναι καλό νούμερο και αν βάλεις και τη λιγότερη κατανάλωση ρεύματος η σχέση κόστους-απόδοσης βελτιώνεται.
Αν αλλάξεις και τις 2, το ποστοστό αύξησης φτάνει το 24,53%. (έχοντας πάντα υπόψιν τους 53hp του cb και τα στοιχεία από τον πίνακα ψυχολογικών Ιππων του akaposto). Αν όμως από εκεί αφαιρέσεις την κατανάλωση ρεύματος και το ξενέρωμα με το σινιάλο. Πιστεύω πως η σχέση κόστους/απόδοσης θα πέσει ίσως σε πιό χαμηλά επίπεδα από την προηγούμενη περίπτωση.

Για ακριβή νούμερα θα χρειαστώ τους Ιππους του Tenere και τον πίνακα ψυχολογικής κοστολόγισης διάφόρων παραγόντων(πχ αδύνατο σινιάλο, καλύτερη ορατότητα στη μεσαία σκάλα, καλύτερη ορατότητα στη μεγάλη σκάλα, κατανάλωση ρεύματος, κατάληψη χώρου για τοποθέτηση των HID, κλπ, κλπ...)  :P
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

point zero

Εγω που εχω H4 ξενον  μικρη -μεγαλη  σκαλα δεν εχω καθολου καθυστερηση στο σινιαλο ... στα h4 μικρη μεγαλη σκαλα κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει καθυστερηση στο σινιαλο γιατι η λαμπα εχει ερθει σε θερμοκρασια λειτουργειας απο την μεσαια σκαλα και αναβει αμεσος οταν βαλεις την μεγαλη .. αυτο συμβαινει κανονικα μονο αν εχεις σβηστα φωτα και κανεις σινιαλο .... κανει μονο μια δυνατη αναλαμπη σαν φλας φωτογραφικης ..
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

desmond

 :scratchchin:
χμμμμμ, ναι είναι και η Η4 για το σινιάλο
για κάποιο λόγο την είχα ξεχάσει και νομιζα θα χρησιμοποιείς μόνο την Η7 από δίπλα για μεγάλα+σινιάλο.
Οπότε έτσι δεν έχεις πρόβλημα και αν έχεις λεφτά τα κάνεις και τα 2 HID
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Headmaster

συμφωνώ με τον προλαλησαντα αν έχεις τα φράγκα βαλτά όλα ξένον και αν εχει χώρο ρίξε και κανα αεροπόρικου τύπου (αυτα για την προσγείωση!!!!) προβόλη για την κακια την ώρα ή για να δίνεις  μάθημα σε όποιον σου την μπαίνει!!

ammo77

Να εκφράσω την ταπεινή μου γνώμη και να δικαιολογήσω την ψήφο μου!
Εγώ προτείνω
Να βάλεις 2 Η4 καινούριες αλογόνου καλής ποιότητας!
Να καθαρίσεις το κάτοπτρο (καθρέπτη)
Να βάλεις ενισχυτή!!!
όλα αυτά για να έχεις
1) σίγουρα τα καλύτερα αποτελέσματα (βάση εργοστασιακών προδιαγραφών!)
2) σίγουρα την καλύτερη δέσμη φωτός (και ρυθμιζόμενη με τις εργοστασιακές βάσεις)
3) το κεφάλι σου ήσυχο πως δεν θα πέσει κανείς πάνω σου γιατί θα τον έχεις σταβώσει (γιατί μάλλον δεν θα έχεις αυτά που αναφέρω παραπάνω)! :goodboy:
Αυτά απο τα λίγα που ξέρω και απο τα πολλά που έχω δει!
Αν τώρα αυτά που θές να πετύχεις με κάποιον απο τους παραπάνω τρόπους τα έχεις δεί και σε κάποιο άλλο ίδιο μοντέλο πάντα τότε δεν χριάζετε να σου πώ τίποτε παραπάνω,αυτή θα ηταν η καλύτερη απάντηση. Η απόφαση  είναι δική σου!
Τελειώνοντας θέλω να πώ πως δεν θέλουμε να βλέπουμε μόνο εμείς, πρέπει να μπορούν να βλέπουν και οι αντιθέτως κινούμενοι οδηγοί!!!
Πολύ αυστηρός μου φαίνομαι, :scratchchin:
Οπως και να είναι αυτή είναι η άποψή μου :goodboy: :goodboy: :goodboy:
:wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :grouphug:

snipereps

Παράθεση από: point zero στις Ιουνίου 18, 2010, 06:36:22 ΜΜ
Εγω που εχω H4 ξενον  μικρη -μεγαλη  σκαλα δεν εχω καθολου καθυστερηση στο σινιαλο ... στα h4 μικρη μεγαλη σκαλα κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει καθυστερηση στο σινιαλο γιατι η λαμπα εχει ερθει σε θερμοκρασια λειτουργειας απο την μεσαια σκαλα και αναβει αμεσος οταν βαλεις την μεγαλη .. αυτο συμβαινει κανονικα μονο αν εχεις σβηστα φωτα και κανεις σινιαλο .... κανει μονο μια δυνατη αναλαμπη σαν φλας φωτογραφικης ..
και μενα ετσι ειναι hi/low, και υπαρχουν και Η7 με μια σκαλα μονο σε ΗΙΔ και με ρυθμισμενα τα φωτα φεγγει πολυ πιο μακρυα απο τις φωτο που εχω ανεβασει, και ειναι και μια μονο, φντασου εσυ πως θα βλεπεις!

Atanassio

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!!! :grouphug:

Μια διευκρίνιση γιατί το έχασα λίγο.  Με Η4 xenon όταν τα φώτα είναι τελείως σβηστά άρα και κρύες οι λάμπες και πατήσεις στιγμιαία το pass για σινιάλο ποιο είναι το αποτέλεσμα?  Σκάει απότομα η φλασιά σαν το φλας της φωτογραφικής μηχανής ή υπάρχει καθυστέρηση?

Συγνώμη αλλά είναι και πρωί... :sleep2:

snipereps

δεν μπορω να σου απαντησω γιατι ειναι παντα ανοιχτα τα δικα μου. αλλα οταν αναβω την μηχανη φωτιζουν μεν αμεσως πιο απαλα απο κανονικα δε, και σε λιγακι ειναι φουλ

desmond

Λογικά δεν θα πρέπει να έχει καθυστέρηση, απλά να μη φεγγει αρκετα.
το οποίο θα είναι μάλλον αυτό που θα παθαίνει η Η7 σου που δουλεύει μόνο στα μεγάλα.
Η Η4 που θα είναι ζεστή όμως θα κάνει σινιάλο κανονικά.

Sniper κάνε ένα τεστ. Μόλις γυρίσεις το κλειδί και ανάψουν τα φώτα που είναι κρύα η λάμπα, πάτα σινιάλο να δείς πως συμπεριφέρεται.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

point zero

Μια φλασια σκαει μονο ...    το δευτερο πατημα σηνιαλου ουτε που θα φανει ...αυτα με κρυα λαμπα ...αν εχεις αλογονου ομως τον δευτετο προβολεα τοτε δεν εχεις προβλημα ..
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Atanassio

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους!!! :grouphug:

Αποφάσισα να το πάω βήμα-βήμα δοκιμάζοντας καθώς κάθε περίπτωση έχει πλεονεκτήματα αλλά και σοβαρά μειονεκτήματα.  Αυτό που διαπίστωσα μιλώντας με άλλους ιδιοκτήτες super tenere σε έτερο φόρουμ είναι πως η πιο "σωστή" μόντα τελικά είναι να φήσω τις αλογόνου και απλά να αντικαταστήσω με Η4 συν προσθήκη ρελέ.

Ξεκινάω λοιπόν με αντικατάσταση της Η7 που τελικά είναι Η1!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Και δυστυχως καθώς ο προβολέας έχει μια τρυπάρα ΝΑ πάνω στην οποία κουμπώνουν αντάπτορες είτε για Η4 είτε για Η7 είτε για Η1.  Πάνω στον αντάπτορα Η7 ήταν εύκολο να μοντάρω λάμπα Η4 αλλά πάνω στον αντάπτορα Η1 με τίποτα.  Επίσης εκτός από μεταχειρισμένοι από κάποιον που τους έχει διπλούς και δεν τους χρειάζεται άλλη πηγή για να αγοραστούν δεν παίζει καθώς δεν είναι universal αλλά φοριούνται μόνο από super tenere και τα πρώτα tdm850.  Με λίγη προσπάθεια επάνω στην τρυπάρα αυτή κατάφερα να κουμπώσω, ουσιαστηκά να σφηνώσω, μια Η4 παλιού τύπου P45T ελπίζοντας να κρατήσει και κρατώντας μια ελπίδα πως ίσως μπορέσω να βρω αντάπτορα στο μέλον.

Διαφορές μεταξύ P45T και P43T




Επιπλέον πήρα και ρελεδάκια για τοποθέτηση ως ενισχυτή φώτων σαν την μόντα που είχε κάνει ο point zero στο CB.  Μόνη διαφορά ότι θα βάλω 2 (ένα για κάθε σκάλα) αντί για ένα διπλό.  Βρήκα κάποια ιταλικά με ενσωματωμένες ασφάλειες με 3,5? το ένα.  Μαζί με λάμπα Η4 P45T και φίσες συνολικά το κόστος είναι κάπου στα 12?.

Ξεκινάω με τα φθηνά και αν δεν μείνω ικανοποιημένος προχωράω...