Kαλή όρεξη...και τα μυαλα στα καγκελα

Ξεκίνησε από itom32, Οκτωβρίου 10, 2010, 01:57:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Headmaster

Παράθεση από: klab στις Μάρτιος 19, 2011, 10:50:09 ΜΜ
Ωραία κάθισαν, διακριτικότατα.
Οντως διακριτικοτατα ειναι ακριβως η λεξη που τα διακρινει εγω που τα ειδα απο κοντα αν δεν σου πουν δεν πεφτει το ματι σου εκει!!

johnnybe

αυτό το κάγκελο μόνο σε εμένα αρέσει;


itom32

Johnnybe ωραιο ειναι και προστατευει τον κινητηρα περιμετρικα.Αν ηταν μαυρα θα ηταν και πιο διακριτικα.Το θεμα ειναι οτι οταν ψαχνωμουν με τον Morriwaki μου ειχε πει οτι οι καγκελαριες των vtec δεν ταιριαζουν στους υπολοιπους(version R/S-PB1).Παρ'ολα αυτα εγω νομιζω οτι με μια ηλεκτοκοληση,δραπανο,γωνιακο τροχο,μπορεις να κοψεις τρυπησεις να φτιαξεις προεκτασεις πχ ή να κανης οτι χρειαζεται για να τα ταιριαξης.Ορεξη αμα εχεις.

snipereps

To απο πανω καγκελο μου φαινετε λιγο περιττο, Λετε να βοηθαει στην ακαμψια του πλαισιου? Μπα... ποσο στιβαρο να ειναι? Δεν ξερω...

ammo77

Παράθεση από: snipereps στις Μάρτιος 25, 2011, 11:19:48 ΠΜ
To απο πανω καγκελο μου φαινετε λιγο περιττο, Λετε να βοηθαει στην ακαμψια του πλαισιου? Μπα... ποσο στιβαρο να ειναι? Δεν ξερω...

Αν το δείς απο μηχανολογικής άποψης δεν θα μπορεί παρά να βοηθαει στην ακαμψια του πλαισιου και να ενισχύει την ακαμψία της ίδιας της (μικρής) μπάρας,  δεν βρίσκω κάποιον άλλο λόγο ύπαρξης.

itom32

Για οποιον ενδιαφερεται βρηκα και αυτα τα νικελ original καγκελα στο ebay Αγγλιας.Οπως συνηθως θα πρεπει να πεσει ψησημο για να δουμε αν στελνει Ελλαδα: http://cgi.ebay.co.uk/CB400SF-SUPER-FOUR-IMPORT-MODEL-CRASH-BARS-/170621080205?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item27b9cf128d
Παντως εχει και την επιλογη make an offer.
Y.Γ: Πως μπoρει κανεις να βαψει κατ'αυτον τον τροπο τα πλαινα των ελαστικων?

ammo77

Με έναν μαρκαδόρο με χρώμα της αρεσκείας σου και πολύ υπομονή και σταθερό χέρι! ;)
Ή αν δεν βρίσκεις το χρώμα που θές σε μαρκαδόρο κόβεις ένα μικρό κομμάτι απο σφουγκάρι κουζίνας (πάλι ξύλο θα φάς απο την κυρά ;D) κατα προτήμηση  καινούριο (2χ2 εκατοστά περίπου να έχει πρόσωπο) και απο πίσω το δένεις με ένα σύρμα (ιδέα, μπορείς να πάρεις και το πινελάκι του λιπ γκλός τις κυράς  >:D
τότε δεν το γλιτόνεις το ξύλο ;D) και μπατοναριστά βάφεις τα μέρη που θες!!!
Εγώ κάποτε έβαφα άσπρα τα γράμματα του πρώτου μου μοτό :goodboy:

itom32

Χα,χα,χα,ασε τα πραματα της κυρας δεν τα πειραζω...Κι εγω τα εβαφα τα πλαινα με διορθωτικο λευκο και μου πετουσε το χρωμα σε κανα μηνα.Αυτος στην φωτο φενεται να εκανε σοβαρη δουλεια.Μιαζει ιδιο το χρωμα με αυτο που εχει στις ζαντες.
Αυριο πρωι μετα το κλασικο καθαρισμα και λαδωμα αλυσιδας,θα πειραματιστω με λεπτο πινελακι και ασημι ή χρυσαφι χρωμα. ;)

snipereps

Ωραια αυτα τα καγκελα αλλα πολυ ακριβα... :(

souperdooper

Παιδια για καγκελο ειμαι και γω μεσα αμα δεν ειναι αργα. Εψαχνα και γω στον ιμπεη και τιποτα..

αν και η εξατμιση και τα πιρουνια ειναι νικελ ψηφιζω τα μαυρα.
Το νικελ ειναι για τις τσοπερακια.. να καθεσαι και να γυαλιζεις γιατι απο καβαλα δε λενε και τιποτα  ;)
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

Παντως για οσους ενδιαφερονται για νικελ καγκελα ο θειος ebay ξαναβαλε και ειναι μαλλον free shiping,αλλα καλητερα σιγουρεψτε το:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Honda-CB400SF-Engine-protector-crash-bars-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3cbbc6cd87QQitemZ260848405895QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

klab

Επειδή την έχω δει από παλιότερα αυτή την αγγελία στο e-bay, είναι ο φίλος μας ο moriwaki-man

itom32

Παράθεση από: klab στις Σεπτεμβρίου 06, 2011, 09:32:01 ΜΜ
Επειδή την έχω δει από παλιότερα αυτή την αγγελία στο e-bay, είναι ο φίλος μας ο moriwaki-man
Mπραβο για την παρατηρητικοτητα σου Γιωργο.Ναι αυτος ειναι.Mιλουσα πριν με τον point δεν πρεπει να συμφερει με τα ταχυδρομικα και τελωνειο.Ανεβενει πολυ το πακετο.
EDIT:Kλητο να ξερεις πολλα παιδια (τουλαχιστον 6 μελη του go4it)περιμενουν την επιστροφη σου στη Θεσσαλονικη,ωστε να μπορεσουμε να παμε στον φιλο σου με τους κουρμπαδορους για να μας βγαλει προσφορα για αντιγραφη των εργοστασιακων καγκελων που φοραω.

itom32

Σορυ που ξαναποσταρω αλλα να συμπληρωσω κατι.Yπο φυσιολογικες συνθηκες λογο σχηματος του κινητηρα στα sf(αριστερη μερια αλιωτικη απο την δεξια),θα πρεπει να διαλεξει κανεις τι θα βαλει πανω.Καγκελα ή μανιταρια.
Ναι αλλα αν καποιος σαν κι εμενα τα θελει και τα δυο??(δεν εβρησκα καγκελα κι ετσι τοποθετησα πρωτα μανιταρια).
Για την αριστερη μερια του κινητηρα οπως καθομαστε στο cb δεν υπαρχει προβλημα,χωραει και το μανιταρι και το καγκελο. Για την δεξια ομως αν παμε να τοποθετησουμε στις μαμα βασεις του πλαισιου,θα δουμε οτι το μανιταρι δεν χωραει.Βρησκει στον κινητηρα και στο καγκελο.Ελα ομως που μου αρεσαν τα συγκεκριμενα μανιταρια της RG,και δεν ηθελα να τα παραπεταξω στην ακρη. 50ευρα που μου κοστισαν. Οπωτε με μια προεκταση με λαμες απο το υποπλαισιο κι εγινε η δουλεια.

itom32

 Ξαναναστενω αυτο το τοπικ για τον εξης λογο.Παλαιοτερα υπηρξε διαθεση για αποκτηση των παραπανω καγκελων κινητηρα απο πολλους συμφορουμητες και προπαντων φιλους.  :grouphug:
Το λοιπον ο Desmond ξαναρθε Θεσσαλονικη και επειδη τα εν λογω καγκελα ειναι δυσευρετα και πανακριβα,ειπα να διαθεσω τα καγκελα που βρηκα με πολυ κοπο και την γνωριμια του Desmond με μαστορα που διαθετει κουρμπαδορο,για να δουμε αν γινεται να τα αντιγραψει και να μας κανει προσφορα για ομαδικη αφου μαθουμε τιμη ανα σετ.
Επειδη μου ειναι επισης δυσκολο να τα βαζω/βγαζω,γερος ανθρωπος   :-X,θελω να δω τι διαθεση υπαρχει,αν υπαρχει ακομη,για να το προχωρησω.
Εννοειται πριν ξεκινησει οτιδηποτε θα ενημερωσω για τιμη.Μιλαμε γι'αυτα τα καγκελα: