Κόστος επισκευής μπροστινού συστήματος.

Ξεκίνησε από trip238, Μάρτιος 20, 2012, 03:28:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Περίπου 150? με 160? πλήρωσα για ελατήρια και λάδια της WP συν την εργασία από τον Αντιπρόσωπο της στην Ελλάδα Τασούλης
Σκέτα τα ελατήρια έχουν 117? και λαδάκι δεν βάζουν το ίδιο όλες οι εταιρίες πχη WP βάζει 15άρι.

http://www.extraproducts.gr/eshop/index.php?cPath=7_65

ΜΑΡΚΑ Αριθμός πλαισίου χρονολογία Διπλά Αμορτισέρ Spin Fusion Emulsion Υδραυλική Προφόρτιση ελλατηρίου επιλογή Ελεύθερο μήκος αμορτισέρ Ελατήρια ProLine Τεχνικά χαρακτηριστικά
CB 400 Super Four NC31 92>  17.14.M7.07 17.14.M9.07 326-336 9932.0172.A Oil: SAE 15 Air chamber: 110 MM

SAC

Σε μια κουβέντα που είχα πριν λίγο με το μηχανικό μου και μετά από μια σύντομη βόλτα που είχε με τη μοστοσυκλέτα, μου είπε ότι θα πρέπει να είναι η επόμεμενη εργασία που θα προγραμματίσω (επισκευή μπροστινού συστήματος). Όσο για το κοστολόγιο, μαζί με την αλλαγή ελατηρίων την προσδιόρισε από 160 έως 180 ευρώ...
:'(

trip238

Τι ελατηρια σου προτεινε? Και που το πας αν επιτρεπεται??

stel89s

Δε ξερω πολυ απο τιμες αλλα παλια που εψαχνα για wp ελατηρια τα πιο φθηνα που βρηκα χωρις μεταφορικα ηταν 110€. Τωρα ενα απλο λαδακι εχει γυρω στα 10€ δε το συνιστω ομως καλο ειναι να βαλεις οτι σου προτεινει ο κατασκευαστης των ελατηριων και στο ιδο ιξωδες.. Απο κει και περα μενουν τσιμουχες και ξυστρες που εχουν κανα 30αρι οποτε νομιζω σου ειπε μια πολυ λογικη τιμη...

stam

Εγώ τσιμούχα ξύστρα το γνήσιο σετ το είχα πάρει 26,5 € Χ 2 =53€ σύνολο.Λάδι TORCO 1L SAE 10 12€. Η HONDA δίνει μαζί το σετ τσιμούχα ξύστρα. Στο εμπόριο υπάρχουν τσιμούχες σε χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχουν ξύστρες.

itom32

Παράθεση από: stam στις Σεπτεμβρίου 16, 2013, 08:27:11 ΜΜ
Στο εμπόριο υπάρχουν τσιμούχες σε χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχουν ξύστρες.
Προτιμήστε τσιμούχες γνήσιες Ηοnda.Μου τις συνέστησε μηχανικός που δουλεύει enduro και συνήθως Yamaha. Eπ ακριβως αναφερε οτι όλες οι αλλες δεν αντέχουν και σκάνε πολύ πιο γρήγορα.  ;)

SAC

Παράθεση από: trip238 στις Σεπτεμβρίου 16, 2013, 06:39:10 ΜΜ
Τι ελατηρια σου προτεινε? Και που το πας αν επιτρεπεται??

Μάρκα θα το οριστικοποιήσουμε (αναλόγως της τελικής τιμής...) όταν πάω από εκεί για επισκευή, το συνεργείο είναι στο Βύρωνα ο Διαγγελάκης (μαίτρ στα "πιπεράτα" Ducati που κυκλοφορούν στα γνωστά στέκια...) >:D