Σφύριγμα μετά από αλλαγή σε τακάκια

Ξεκίνησε από Harlock, Μάρτιος 24, 2019, 11:15:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Harlock

Στην εποχη του ΧΑΛΚΟΥ θα με γυρισεις εσυ. 15 φορες εχω αλλαξει τακακια στο αμαξι ποτε δεν σφυριξαν :P

Harlock

Ρε παιδες, εχω μια εντυπωση οτι αυτα ειναι μεταλλικα τλκ. και νομιζω οτι μπορει να μην κανουν για τις μαμα δισκοπλακες.
Παιζει να φαγωθουν πιο γρηγορα;

itom32

Hμιμεταλλικά  https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Takakia-Ferodo-Platinum_122312.asp
Ερώτηση.Η δισκόπλακά σου,σε τι κατάσταση είναι;Εννοώ εαν μετρήσεις με παχύμετρο τι πάχος δίνει;;

Harlock

Μπορω να τη μετρησω αυριο ακριβως να σου πω αλλα γενικα δεν ειναι φαγωμενη.

itom32

Αν δεν έχει κάνει καναλάκι στην μέση και να είναι αφάγωτη στις ακρες,τα Ferodo δεν δικαιολογούνται να τσιρίζουν.Είμαι τόσο σίγουρος γιατί σχεδόν μια δεκαετία αυτά φοράω.Φυσικά μιλάμε πάντα για μαμα δισκόπλακες.

Harlock


wolfi

Μάστορα μου δεν μετράμε έτσι την δισκοπλακα.
Έχουμε λάθος μέτρηση. Το παχυμετρο να ΜΉΝ ΑΚΟΥΜΠʼΕΙ ΣΤΑ ΣΗΜʼΔΙΑ


Για να μην πω ότι αν θες να μετρήσουμε δισκοπλακα μετράμε με μικρόμετρο


wolfi


itom32

Σωστος ο Λύκος,αλλά ρε Λύκε πόσοι έχουμε μικρόμετρο; ;)Γύρνα το παχυμετρο σε τέτοια γωνία ωστε να μην καβαλάει τις ακρες της δισκόπλακας και να πατά πάνω στα σημεία τριβής.διότι απο όσο βλέπω οι δισκόπλακες σου,πρέπει να εχουν κανει κανάλι.Αν λοιπόν βρείς με σωστή μέτρηση,κάτω απο 3.5mm που είναι το ελάχιστο όριο που δίνει η Honda,είσαι για αλλαγή δισκόπλακων και προφανώς βρήκες τον λόγο που τσιρίζουν τα τακάκια.

panosp25


itom32

Παράθεση από: panosp25 στις Απριλίου 02, 2019, 02:44:38 ΜΜ
Εγω εχω μικρόμετρο. Κακό;  ;D ;D ;D
Και ο Λύκος έχει... ::)εγώ δεν έχω...και είναι κακό ;D

Ποντιος χρηστος

O λύκος δεν το ήξερα ότι για να μετρήσω την δίσκο πλάκα θα πρέπει να αγοράσω μικρόμετρο . Συμφωνώ έτσι μετράμε το ποιο κατάλληλο αλλά και με παχυμετρο δουλειαν γίνεται μην στεναχωριεσε . Ο άλλος που είναι που με καταλαβαίνει σε ότι γράφω ; 🇬🇷
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

TEOS CB SF


TEOS CB SF



Παράθεση από: Ποντιος χρηστος στις Απριλίου 02, 2019, 10:14:09 ΜΜ
. Ο άλλος που είναι που με καταλαβαίνει σε ότι γράφω ;

Εδώ είμαι τεμετερον .. εκφρασου ελεύθερα

Harlock

Απογειώθηκε λιγο η φαση. Λοιπον αρχικά η δισκοπλακα δεν ειναι φαγωμένη.


Δεν έχω μικρόμετρο, απο την άλλη οκ δουλευουμε και καμια φορα με ότι έχουμε.
ʼμα δημιουργηθει η αναγκη θα πάρω (οταν κανω ρύθμιση βαλβίδων πχ).
Δευτερον εχουν ενα κενο τα παχυμετρα στην εσωτερικη πλευρα τους για τετοιες μετρησεις.


Ναι μου βγήκε λιγο οτι να ναι η φωτο προσπαθωντας με το ενα χερι να φωτογραφιζω και με το αλλο να κραταω
το παχυμετρο. συγχωραμε, οριστε μια πιο σωστή.


Είναι πάνω απο 4mm. :P