Δισκόπλακες ελληνικές tsuBoss

Ξεκίνησε από desmond, Ιουλίου 28, 2015, 12:20:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

desmond

Περιπου στα 25 χιλιομετρα άρχισαν να ψιλοφρενάρουν και πλέον δεν τσιρίζουν. Πολύ απαλά και προοδευτικά το φρένο κάτι κάνει. Μη φανταστείτε, ακόμα είναι χειρότερα κι από το να αλλάζεις απλώς τακάκια, αλλά τουλάχιστον υπάρχει πρόοδος. Δε φοβάμαι πλέον να πάω πάνω από 30!!
Α, και φαίνονται τα τακάκια να μαζεύουν αλλά όχι ανησυχητικά πολύ, οπότε μάλλον είναι ειδικό για την περιπτωση υλικό αυτό το "φάρμακο"

Klab ευχαριστώ πολύ!
Και όχι φυσικά δεν κράτησα τα παλιά τακάκια. Ήταν προσχεδιασμένο το έγκλημα να αλλαχτούν οι δίσκοπλακες όταν φαγωθούν τα τακάκια και θέλουν αλλαγή.

Πάντως όταν άλλαξα την πίσω δύο-τρία χρονάκια πιο πριν, δεν ήταν έτσι. Θα μου πεις άλλο ή πίσω αλλά και πάλι, κάτι καταλαβαίνεις...

DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

stam

Παράθεση από: desmond στις Ιουλίου 29, 2015, 04:34:33 ΜΜ

Α, και φαίνονται τα τακάκια να μαζεύουν αλλά όχι ανησυχητικά πολύ, οπότε μάλλον είναι ειδικό για την περίπτωση υλικό αυτό το "φάρμακο"


Τι εννοείς μαζεύουν τα τακάκια?
Πίσω τι δισκόπλακα έχεις βάλει?

alkiviadis

θα εννοεί σκόνη και κατάλοιπα από την τριβή..

xrhstos


TEOS CB SF

Ο zi τελικα βρηκε λυση στο θεμα με τις μπροστα δισκοπλακες ; ισως αυτη να ειναι μια καλη λυση στο προβλημα τοθ

desmond

100 χιλιόμετρα από την τοποθέτηση και πλέον φρενάρω επιτυχώς και σχετικά καλά.
Βέβαια ακόμα δεν έχουν στρώσει/καθαρίσει τελείως γιατί μετά από δυνατό φρενάρισμα χτες, άκουγα και ένιωθα στη μανέτα γρατζουνίσματα.

Τα τακάκια φαίνονται τριγύρω να έχουν μια σκόνη που είναι το υλικό που ξυνουν από το δίσκο, δεν είναι πολύ ομως και σε καμμία περίπτωση δεν φαίνεται να μπουκωνει από αυτό. Μπορεί να ρίξω λίγο σπρέι φρένων να καθαρίσει τελείως. Θα δω ανάλογα.

Stam ή πίσω δισκόπλακα αλλάχτηκε πριν 2-3 χρόνια και μπήκε ανταλλακτικό Honda από transalp αν δεν κάνω λάθος, που ή τιμή του ήταν πολύ μικρότερη από την δισκόπλακα του cb. Μιλάμε για 90€ σε σχέση με καμία 300€. Απλά δεν έχει σχέδια στο εσωτερικό και είναι γεμάτο. Θα το βγάλω μια φωτο στην πρώτη ευκαιρία να το δεις.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

desmond

Πάρτε και μια χθεσινοβραδινή φωτό
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

zi

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Ιουλίου 30, 2015, 10:38:39 ΜΜ
Ο zi τελικα βρηκε λυση στο θεμα με τις μπροστα δισκοπλακες ; ισως αυτη να ειναι μια καλη λυση στο προβλημα τοθ
Οχι αγορινα δεν εκανα κατι αλλα....Παντα υπαρχει ενα αλλα. Βρηκα γνησιες HONDA στην Κρητη με 120€ κ ειναι ολοκαινουργιες κ μου εστειλε κ στοιχεια ο τυπος για να δω κ στο νετ οτι ειναι γνησιες. Βεβαια με την κατασταση δεν μποτω να αποφασισω αλλα παρακολουθω το ολο θεμα με προσοχη μιας κ με ποναει το θεμα. Ολα καλα με τισ δισκοπλακες λοιπον κ μπραβο. Αλλα απο τιμουλα?
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

itom32

Γιάννη αν θυμάμαι καλά του βγήκαν 180ευρα.

zi

Και οι δυο ? τοτε δεν νομιζω οτι πρεπει να τις προτιμησω. Ειναι κοντα στη  τιμη της κανονικης. 120*2=240 . 180/2=90. Αρα καπελο οι κανονικες 30 εκαστος. Αν ηταν παραπανω θα το σκεφτομουνα. Δεν ξερω θα δω
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

TEOS CB SF

Zi .. παντως και ετσι το εβγαλες το τσξιδακι μας φετος εστω 2ημερο .. ελπιζω του χρονου να ειμαστε ολοι καλα και να ερθει κ ο itom .. σε σχεση με τα φρενα σου , οταν το οδηγησα εως το ποταμι σε καθε φτεναρισμα μπροστα ετρεμε πιο πολυ και απο abs .. προτεινω αφου εβγαλες ετσι ενα ταξιδακι , αντι για 180-200ευρα για φρενα να ερθεις με την βεσπα που εχει κ ρεζερβα (ξερεις εσυ ) και τα ευρα να τα παρουμε : λουκανικα ,πανσετες ,παιδακια ,κοτοπουλα ,κτλ ..αντε ανεβα σαλονικα να αναψω τα καρβουνα παρεα με τον itom

stam

Desmond τελικά είσαι ευχαριστημένος από τις δισκόπλακες?

desmond

Χαιρετώ παίδες,

Λοιπόν, οι δισκόπλακες είναι μια χαρά. Έχουν πλέον στην πλάτη τους γύρω στα 2500 χιλιόμετρα και φρενάρουν άψογα(και το λαστιχάκι καινούριο). Στις αρχές τους αν φρέναρα δυνατά μετά ήθελαν λίγο στρώσιμο με αργά και σταθερά φρεναρίσματα γιατί κάναν λακουβάκια, αλλά τώρα πλέον δεν το κάνουν αυτό.

Τελικά είναι όντως σιδερένιες και με τη βροχούλα σκουριάζουν(σαν των αυτοκινήτων), αλλά αυτό καθαρίζει. Το κακό είναι ότι γρατζουνάει λίγο ώρες ώρες, και επίσης έχω σε δύο πλευρές μια σκουριά/γρατζουνιά κάπου στη μέση, μάλλον αυτό γρατζουνούσε. Τώρα ή κάτι μπήκε και γρατζούνισε ή δεν τους πολυαρέσουν τα honda σιδερένια τακάκια που τους έβαλα. Ο επόμενος ας ρωτήσει τι τακάκια προτείνει ο κατασκευαστής.

zi η τιμή ήταν όντως 180 και οι δύο μαζί, με δωρεάν μεταφορικά, αλλά αν βρήκες μαμά με 240 πάρε εκείνες. Είμαι επιφυλλακτικός πάντως γιατί οι μαμά κάνουν 350 η μία, κι εγώ να σου πώ την αλήθεια ακόμα κι αν ήμουν έμπορος και είχα stock και ακόμα και να κάθονταν χρόνια δε θα τις έδινα 120.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

zentakias

Yπαρχει αγγελια ενα ασημί sf στο καρ, εδω και 2 χρονια απο οταν εψαχνα εγω τη θυμαμαι, στην οποια εχει φωτο με μπροστινες δισκοπλακες tsuboss μαργαριτες



Μηπως ρωτησατε (desmond) για τετοια σχεδια? μ'αρεσει περισσοτερο αυτο το κεντρο και το σχημα της δισκοπλακας.

itom32

Noμιζω πως  στην σελίδα της tsu boss υπάρχουν και κέντρα που μοιάζουν λιγο με τα original: http://www.tsubossbrakeracing.com/site/index.php/racing