Αγορά καινούργιες Δισκόπλακες για τα CB μας

Ξεκίνησε από klab, Φεβρουαρίου 08, 2011, 10:31:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Και ναι πήρα και πίσω δισκόπλακα σήμερα καθότιν στραβή και αυτή από τότε που την αγόρασα την μηχανή και έτρωγε τα τακάκια για πρωινό.



Και ένα review μετά από 3 μήνες με τις μπροστινές δισκόπλακες.
Μέχρι τώρα όλα ήταν καλά, έχουν πατήσει πολύ ωραία τα τακάκια και έχουν στρώσει λείες και γυαλιστερές οι δισκόπλακες(φώτο δεν έβγαλα, αργότερα αν το θυμηθώ)
Καμία σκουριά, πεντακάθαρες.

Τις τελευταίες 15-20 ημέρες παρατήρησα ένα κόμπιασμα όταν φρέναρα με πολύ μικρή ταχύτητα, ελάχιστα μέτρα 2-3 πριν σταματήσω τελείως.
Πήγα στο μάστορα σήμερα για αλλαγή ρουλεμάν μπροστινού τροχού καθώς αυτά που έβαλα τον Σεπτέμβριο (στον λαστιχά) έκαναν τσαλιμάκια και έπαιζε λίγο ο τροχός και μπορεί να ήταν από αυτά το κόμπιασμα.

Σκουριασμένο το ένα κατά πολύ και το 2ο είχε ολίγη από σκουριά, μάρκα μ'έκαψες ήταν κάτι RNR, πετάχτηκαν και μπήκαν KOYO.
Το παίρνω για βόλτα, αλλά τα φρενάρισμα πάλι είχε λίγο ζήτημα (καλύτερα από πριν αλλά πάλι κάτι δεν μου πήγαινε καλά)
Επιστροφή στον μάστορα, τσεκάρισμα πάλι οι δισκόπλακες, αλλά με το μάτι δεν φαίνεται τίποτα στραβό, ούτε κάποιο περίεργο φάγωμα στην δισκόπλακα.
Πιθανών να έχει αρπάξει η μία πλάκα αλλά είναι τόσο λίγο που με το μάτι δεν φαίνεται.
Όταν πάω να βάλω την καινούργια πίσω, θα βγούν και οι μπροστινές να τις στείλει για τσεκάρισμα και πιθανή επιδιόρθωση.

Βασικά δεν είναι κάτι τραγικό (ούτε καν η μανέτα δεν παίζει) αλλά το βρίσκω λίγο σπαστικό όταν σταματάω να κάνει σαν να πατάει σε λακκούβα.
Εν αναμονή λοιπόν του τι θα γίνει.

klab

Το πήρα σήμερα και οι 2 δισκόπλακες είχα πάρει από λίγο (η μία περισσότερο)
Διάγνωση από το μηχανουργείο που τις ψιλομάζεψε, το μέταλλο τους είναι για τα πανηγύρια.
Εξαιρετικό για κάλυψη κοτετσιού από το νερό, αντί για οροφή από τσίγκο.
Σημειώστε ότι στράβωσαν με φρενάρισμα ούτε χτυπήθηκαν ποτέ ούτε πλύθηκαν ζεστές κλπ που λέγονται συνήθως.

Εγώ κλαίω 250? και είμαι σε αναζήτηση δισκόπλακων της προκοπής.
Αν έχει κάποιον να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος να σχολιάσει.

ΥΓ Μακρυά από X-gear

mhakio

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατα την γνώμη μου είναι να βάλεις πλάκες της EBC...στο δικό μου τις είχα και δεν παρατήρησηα ποτέ πρόβλημα..είμαι και 120 κιλά το τσίτωνα το CB ακόμη και σε κατηφοριές..τα βρένα βράχος...και τακάκια αν θυμάμαι καλά είχα Ferodo

itom32

Αυτες οι διαπιστωσεις ειναι πολυ χρησιμες για να μην την παταμε οι υπολοιποι!!

desmond

κρίμα ρε Γιώργη και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.
Θα χρειάστώ κι εγώ πίσω δισκόπλακα κάποια στιγμή.
Τί μάρκα είναι η πίσω; και πόσο την πήρες;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

freethan

Γειά σας, γειά σας! Χάθηκα είναι η αλήθεια, και μάλλον έτσι θα πηγαίνει για λίγο καιρό... κρίμα ρε klab για τις δισκόπλακες :/
Και πρόσφατα είχα μπει και εγώ προληπτικά για αναζήτηση σετ μπροστινών. Απο την αλλαγή της αριστερής, μετά την πτώση πέρσι τέλη Αυγούστου, με μεταχειρισμένη μαμίσια είχα ένα παρόμοιο θέμα και εγώ, σαν να κάνει βουναλάκια στο φρενάρισμα... Τελικά, μετά απο 1 χρόνο και με αφορμή της αλλαγής πίσω τακακιών, βρήκαμε με τον μάστορα οτι έφταιγε το σφίξιμο του παξιμαδιού που κρατάει την τιμονόπλακα... Ήταν τόσο απλό... τσέκαρε το αν θες. Τώρα είναι πολύ πολύ καλύτερα...

Όσο έψαχνα, έπεσα και πάνω σε αυτές http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150426841567&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

υ.γ. : Ακόμα και το απίθανο ενδεχόμενο να έσκαγα τρελά λεφτά και να ρίσκαρα για να πάρω απο το endurance απομακρύνθηκε σαν επιλογή, γιατί απο 1η Ιουλίου και μετά δεν θα στέλνουν japan-made ανταλλακτικά Honda εκτός Ιαπωνίας  :-X :'(

klab

Μην φανταστείτε ότι είναι πολύ χάλια, αλλά είναι σπαστικό χωρίς λόγο να στραβώσουν έστω και λίγο.
Γιώργο το γράφω παραπάνω ότι τσεκαρίστηκε σε μηχανουργείο και όντως είναι στραβές, δεν είναι από τίποτα άλλο.
Κλείτο η πίσω δισκόπλακα είναι αγνώστου πατρός (μάλλον x-gear και αυτή) την πήρα 60?, εμφανισιακά είναι σαν την μαμά αλλά πίσω δεν με νοιάζει τόσο είναι πολύ μικρά τα φορτία που δέχεται σε σχέση με τα μπροστά για να στραβώσει σύντομα.
Τι να λέμε τώρα, την πήρα, καλή μου όρεξη :) χα,χα,χα

desmond

Παράθεση από: freethan στις Ιουλίου 11, 2011, 08:58:09 ΜΜ
απο 1η Ιουλίου και μετά δεν θα στέλνουν japan-made ανταλλακτικά Honda εκτός Ιαπωνίας  :-X :'(

Κάτσε γιατί τώρα κάτι παίχτηκε που δε μου αρέσει καθόλου.
Δηλαδή αν εγώ πάω στο Σαρακάκη για ανταλακτικό που δεν βρίσκω αλλού δε θα μου δώσει;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Ισα ισα,εγω νομιζω οτι αυτο που λεει ο freethan γινεται για να μπορεις να πεσεις ΜΟΝΟ στα χερια του ακατανομαστου. :puke:

zi

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΝ Κ ΕΚΑΝΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΕΚΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ - ΤΡΙΚΑΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΙΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ V-TEC Η ΚΟΥΚΛΑ Κ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ ΣΟΥΠΕΡ ΟΣΠΩΣ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΑΚΙ ΞΕΧΑΣΤΙΚΕ Κ ΕΓΙΝΕ ΖΗΜΙΑ . ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ Κ ΒΡΙΚΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ . ATRAX ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ Κ ΨΗΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ . ΜΕ ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΕΡΟΝΤΟ Κ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΕΧΕΙ Κ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ . ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 81 . ΤΗΛ 210-2582286 ΟΝΟΜΑ ΝΙΚΟΣ . Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 340 Κ ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΑΙΖΕΙ Η ΤΙΜΗ ΕΩΣ 300 ΙΣΩΣ Κ ΚΑΤΩ . ΣΤΙΛ ΓΚΑΛΦΕΡ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ .
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΩ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΑΘΗΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ .
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

johnnybe

Τουλάχιστον έχουμε συμφωνίσει στα τακάκια. Ferodo δεν φοράει όλο το φόρουμ;

klab

Μπα, nissin μεταλλικά φόραγε το δικό μου αλλά μαμά honda.

stam

Η BRAKING έχει προσφορά με αγορά δισκόπλακας δωρο τα τακάκια. Για την πίσω που ρώτησα έχει 95 €