Αγορά καινούργιες Δισκόπλακες για τα CB μας

Ξεκίνησε από klab, Φεβρουαρίου 08, 2011, 10:31:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Κούφια η ώρα επειδή μπορεί να χρειαστεί και κανένας άλλος δισκόπλακες έφτιαξα το παρών νήμα.

Λοιπόν, σε άλλο thread είχα αναφέρει την ζημιά που έπαθα με το λουκέτο στις δισκόπλακες.
Εν το μεταξύ είχα από καιρό που αναζητούσα να αγοράσω καινούργιες καθώς ήταν λίγο στραβή η δεξιά (μου το είχε πει ο point zero στο ταξίδι στο Γαλαξίδι) αλλά τώρα είναι επιτακτική ανάγκη καθώς έχουν πάθει γερή ζημιά.

Οι τιμές είναι στο Θεό στις επώνυμες εταιρείες.
Ενδεικτικά EBC το μοντέλο είναι το MD1132
Στο Wemoto έχουν  202,43? x 2τεμ = 404,86? χωρίς τα μεταφορικά και χωρίς τακάκια.
Στο brakes4u έχουν 171,74? x 2τεμ = 343,48? χωρίς τα μεταφορικά και χωρίς τακάκια.

Σε Galfer που ρώτησα από Ελλάδα κοντά στα 550? μαζί με τα τακάκια και τοποθετημένα.

Σημείωση : τα τακάκια πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξουν από την ώρα που μπαίνουν καινούργιες δισκόπλακες καθώς έχουν κάνει πατούρα από την χρήση και δεν θα πατούν σωστά στις νέες με αποτέλεσμα επιπλέον φθορά στους δίσκους, ανομοιογενής και λιγότερη επιφάνεια τριβής-χειρότερα φρένα.

Επίσης ο Freethan μου πρότεινε αρκετά links από το e-bay με εναλλακτικές προτάσεις (μερικές τις είχα υπόψιν από τις δικές μου αναζητήσεις) σε πιο χαμηλές τιμές από τις επώνυμες.
Παραθέτω :
Παράθεση από: freethan στις Φεβρουαρίου 08, 2011, 10:59:27 ΠΜ

Καλημέρα, και εγώ μετά το ατύχημα τέλη Αυγούστου χρειάστηκε να αλλάξω την μια δισκόπλακα που είχε βρει και είχε στραβώσει. Δυστυχώς με το μάτι δεν καταλαβαίνεις πως έχει στρεβλωθεί, και το σφυρί δεν κάνει και πολλά ουσιαστικά. Μπορεί να μην φρενάρει, αλλά αν το κοιτάξεις απο κάποια γωνία να κάνει ταλαντώσεις... Τελικά βρήκα μαμίσια απο άλλο Version S σε καλή κατάσταση.

Απο ebay παίζουν απο φθηνές "Arashi", μέχρι "Braking", "EBC", "Galfer" κλπ. Αν θυμάμαι καλά όμως οι EBC δεν ήταν και τόσο καλές - παίζει και να λέω ***κιες - , αν και στα τακάκια είναι καλό όνομα. Θυμάμαι σίγουρα οτι έπρεπε να ψάξω πολύ για να βρω στρογγυλούς δίσκους επώνυμους με look μαμίσιο. Κατα τ'άλλα οι Arashi (made in China) βγαίναν σε μαργαρίτα, σε στρογγυλό, και με διάφορες ακτίνες βαμένες χρυσές, μαύρες κλπ.

Πιστεύω για σένα θα βρεις πιο εύκολα, γιατί το 'S παίρνει άλλους δίσκους απο τα απλά...

Μερικοί απο τότε που έψαχνα για να πάρεις μια ιδέα :

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150426841567&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_2115wt_827

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150330726070&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200492842741&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1786wt_1061

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250608330732&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_985wt_827

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130408516658&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1989wt_827

Χθες με το που τις ξεστράβωσα με το σφυρί πήγα αμέσως μετά σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου γιατί θυμήθηκα ότι είχα δει κάτι δισκόπλακες κρεμασμένες στον τοίχο.
Μου πρότεινε το παιδί στο μαγαζί ένα σετάκι 2 δισκόπλακες με δώρο τα τακάκια τους  στα 200?.
Βγαίνουν παρόμοιες με τις μαμά και σε 2 χρώματα.....θα πάρω τις χρυσές  ;)



Η μάρκα είναι X-Gear και από ότι έψαξα στο internet είναι Ελληνική εταιρεία και σε 3-4 forae που διάβασα λένε καλά λόγια για τις δισκόπλακες αυτές.
http://www.x-gear.gr/index.php?welcome=1&lang=gr

Όπως καταλαβαίνετε αύριο πάω να τις αγοράσω να τελειώνω και μετά τοποθέτηση τσακ μπαμ.
Απ'οτι είδα στο site της X-Gear έχουν και τρόμπες φρένων, δαγκάνες κλπ καλούδια για όποιον χρειαστεί κάτι ανάλογο, είναι στην Αθήνα Πέτρου Ράλλη 18.

Atanassio

Η X-Gear δεν είναι Ελληνική αλλά Κινέζικη.  Το κατάστημα στην Π. Ράλλη είναι εισαγωγείς.

Σχετικά με τις δισκόπλακες όταν είχα το cb είχα βάλει πίσω δισκόπλακα της συγκεκριμένης εταιρίας και δεν είχα κανένα πρόβλημα τύπου στραβώματος-ραγίσματος μέχρι που το πούλησα.  Έχω ακούσει όμως αρνητικά σχόλια από άλλους.

Επίσης άσχημες εμπειρίες είχα και εγώ προσωπικά με άλλα προιόντα της μάρκας.  Πάλι στο cb είχα δοκιμάσει αλυσίδα μετάδοσης X-Gear.  Ήταν υποτίθεται ενισχυμένη και στη μισή τιμή από επώνυμες ενισχυμένες και σκέφτηκα "Εντάξη, με το μισό κόστος αν μου κρατήσει τον μισό χρόνο από ότι μια επώνυμη τα έβγαλα τα λεφτά μου..."............................  Φούτσες, ήταν λέμε βούτυρο!!!  Σε 2 μήνες είχε ξεχειλώσει και ήταν για πέταμα.

Λόγω της wemoto στην Αγγλία τις EBC τις δουλεύουνε πολύ.  Σε φόρουμ με μοτο που ασχολούμαι παίρνουν πολύ καλές κριτικές με μόνη αρνητική ότι σκουριάζουν γρήγορα.  Αντιθέτως, αν και κινέζικες και σε τιμές αντίστοιχες με τις X-Gear καλές κριτικές παίρνουν οι KYOTO, αν πέτυχες καμιά καλή προσφορά στο ebay που ψάχνεις λάβε τες σοβαρά υπόψη σου.

klab

Παράθεση από: Atanassio στις Φεβρουαρίου 09, 2011, 08:09:17 ΠΜ
Η X-Gear δεν είναι Ελληνική αλλά Κινέζικη.  Το κατάστημα στην Π. Ράλλη είναι εισαγωγείς.
Να σκεφτείς μου είπε ότι είναι Αγγλική εταιρεία

Θανάση πόσο καιρό είχες την δισκόπλακα ;
Όσο για την αλυσίδα πάντα βάζω DID o-ring καθώς ότι άλλο έχω βάλει παλιότερα ξεχείλωνε.
Θα κοιτάξω για τις ΚΥΟΤΟ που λες, καλύτερα να μην βιαστώ όπως τα λες.

Atanassio

Κυριολεκτικά μαμήθηκα για να βρω τα αντίστοιχα ποστ για να μην σου πω ψέματα σχετικά με την δισκόπλακα αλλά τα κατάφερα!!!
Κάπου στον Ιούνιο-Ιούλιο του 2008 έβαλα την δισκόπλακα και τον Δεκέμβριο του ίδιου χρόνου πούλησα την μηχανή.  Μεχρι τότε κανένα πρόβλημα.  Νομίζω πως γενικά ένα εξάμηνο είναι αρκετό για να φανούν τα ελατώματα,

klab

Ωραία, σε ευχαριστώ για τον κόπο σου  :beerchug:

Βρήκα και ένα παλιό ποστ εδώ μέσα που τις πρότεινε σαν εναλλακτική ο jokey στον egm.
Παράθεση από: jokey στις Νοεμβρίου 19, 2009, 11:46:33 ΠΜ
Ο Αναπολιτάκης και ο πατέρας και ο υιός είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου

Για ντίζα γκαζιού συμπλέκτη θα σου πρότεινα χύμα συρματόσκοινο ντίζας
Το ίδιο χρησιμοποιώ και εγώ στο DR με μεγάλη επιτυχία τα τελευταία δύο χρόνια
Δισκόπλακες μαμά ή imitation κάτι σε xgear σου κάνουν??(taiwan)

Αν θέλεις στείλε email στον αναπολιτάκη και πάω και τα παίρνω ,τον πληρώνω και όταν έρθεις έλα να τα βάλουμε

http://www.anapolitakis.gr/index.php?target=forms&name=contact_us

jokey

Παράθεση από: Atanassio στις Φεβρουαρίου 09, 2011, 08:09:17 ΠΜ
Η X-Gear δεν είναι Ελληνική αλλά Κινέζικη.  Το κατάστημα στην Π. Ράλλη είναι εισαγωγείς.

Σχετικά με τις δισκόπλακες όταν είχα το cb είχα βάλει πίσω δισκόπλακα της συγκεκριμένης εταιρίας και δεν είχα κανένα πρόβλημα τύπου στραβώματος-ραγίσματος μέχρι που το πούλησα.  Έχω ακούσει όμως αρνητικά σχόλια από άλλους.

Επίσης άσχημες εμπειρίες είχα και εγώ προσωπικά με άλλα προιόντα της μάρκας.  Πάλι στο cb είχα δοκιμάσει αλυσίδα μετάδοσης X-Gear.  Ήταν υποτίθεται ενισχυμένη και στη μισή τιμή από επώνυμες ενισχυμένες και σκέφτηκα "Εντάξη, με το μισό κόστος αν μου κρατήσει τον μισό χρόνο από ότι μια επώνυμη τα έβγαλα τα λεφτά μου..."............................  Φούτσες, ήταν λέμε βούτυρο!!!  Σε 2 μήνες είχε ξεχειλώσει και ήταν για πέταμα.

Λόγω της wemoto στην Αγγλία τις EBC τις δουλεύουνε πολύ.  Σε φόρουμ με μοτο που ασχολούμαι παίρνουν πολύ καλές κριτικές με μόνη αρνητική ότι σκουριάζουν γρήγορα.  Αντιθέτως, αν και κινέζικες και σε τιμές αντίστοιχες με τις X-Gear καλές κριτικές παίρνουν οι KYOTO, αν πέτυχες καμιά καλή προσφορά στο ebay που ψάχνεις λάβε τες σοβαρά υπόψη σου.
έχω και στο DR και στο africa τέτοιες δισκόπλακες μπροστά
Ευχαριστημένος δε λέω
Όσο για την αλυσίδα την ενισχυμένη..........................παθών και εγώ με την ίδια λογική του atanassio
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

klab

Ευχαριστώ πολύ, jokey, ενθαρρυντικό το ότι τις έχεις και μάλιστα απροβλημάτιστα.
Πριν λίγο με πήραν τηλ να πάω να τις παραλάβω.....ήρθαν  ;D

klab

Και σήμερα τις βάλαμε  :yoohoo:
Έτσι τις παρέλαβα



Ανοίγουμε το φάκελο No 1 και ευτυχώς δεν έχει Mr Zong, αλλά την απαστράπτουσα δισκόπλακα με τα τακάκια της.



Βουρ στον λαστιχά της περιοχής και τοποθέτηση



Και εδώ η παλιά δισκόπλακα που φόραγε ακόμα τα τακάκια της μάνας της  :abeye-popping: NISSIN μεταλλικά, τα οποία έχουν ακόμα πολύ ψωμί.
Στο τέλος θα αρχίσω να πιστεύω ότι τα χιλιόμετρα που την πήρα ήταν πραγματικά.


johnnybe


itom32

Mε γειες,να σου κρατησουν καιρο,προσεχε τα λουκετα. ;D

klab

Ευχαριστώ παίδες, αλλά δεν ξαναέχει λουκέτο στο δισκόφρενο  :P
Εν τω μεταξύ αυτό που ανακάλυψα με την αλλαγή είναι ότι πλέον το τιμόνι δεν κοσκινίζει καθόλου, άρα ήταν από την αρχή κάποια από τις 2 δισκόπλακες ελαφρώς χτυπημένη.

ammo77

Με γειές ρε συ και θα έλεγα αν μην χρησημοποιείς τα λουκέτα αυτά για τους δίσκους είναι ότι χειρότερο (γνώμη μου)
:sun_smiley:

klab

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω λουκετό.
Επί τη ευκαιρία φαίνεται και η ζάντα που μου είχες ζητήσει φωτογραφία.......και είναι βρώμικη ε  ;)

freethan

Καλορίζικες, μια χαρά!
Μόλις πατήσουν καλά, να μας πεις πως συμπεριφέρονται σε βόλτες, στην πόλη και γενικά, για να έχουμε και μια άποψη για x-gear σε CB  :beerchug:

siloo

καλοριζικες και απο μενα boy!!!
οταν ακουσα την τιμουλα μου κινησε την περιεργια και αφου χρειαζομουν μια τρομπα φρενων και ειπες οτι εχουν και απο αυτες πηρα ενα τηλ να ρωτησω τιμη. 24 +φπα μου λεει ο τυπος και του λεω εισαι σιγουρος??? ναι μ λεει απλα φερε το δειγμα μαζι σου να ειμαστε σιγουροι.

τεσπα απλα ενημερωτικα το ειπα μιας και ειχα παρει μια μανετα απο ενα cbr 600 ενος φιλου. βεβαια στο μηχανικο μου που ρωτησα την εν λογω μαρκα την ξερει αλλα μ ειπε οτι ειναι κινεζικα τα πραγματα και οτι δεν ειναι ποιοτητας. οπως και να το κανεις ομως που 24 που 140+ που κανει η μαμα καινουργια...

ελπιζω να μη σου δημιουργησουν προβλημα οι δισκοπλακες αν και η δικη μου η πισω που ειναι κινεζικη εχει στραβωσει σχεδον απο οταν μπηκε πανω... μαλλον θα περασα πανω απο νερα και θα ηταν ζεστη γιατι εγινε το καλοκαιρι...