Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

TEOS CB SF

Επαναφέρω το θέμα ... λοιπόν μετά την αλλαγή των καρπυλατερ με μια τετράδα απο νεότερο κατά 6Χρόνια μοντέλο τα οποία έχουν και tps και (το οποίο για να λειτουργήσει χρειάστηκε και αλλαγή πλεξουδας και ηλεκτρονική )τα οποία τα αγόρασα όλα από το ίδιο μηχανάκι ...
Έχω να σας πω ότι η αυτονομία μου αυξήθηκε παρά πολύ και φυσικά μειώθηκε η κατανάλωση. .. πληροφοριακά πλέων Ρεζέρβα γυρίζω στα 270-290 χλμ ενώ παλιότερα με τον ίδιο ρυθμό οδήγησης έβαζα Ρεζέρβα στα 220  χλμ το πολύ ...

giannis_t

Λοιπόν ανεβάζω το θέμα στην επιφάνεια μιας και είχα παραπονεθεί πολλές φορές ότι καίω πολύ. Γενικά όλα τα χλμ εντός πόλης και από γέμισμα σε γέμισμα υπολογίζω πάντα την κατανάλωση και μηδενίζω το κοντέρ.
Πάντα είχα καταναλώσεις από 8 έως 9 λίτρα/100χλμ ακόμα και με ήρεμη οδήγηση. Πλέον εδώ και τρεις βδομάδες είμαι σταθερά στο 7 χωρίς καθόλου οικονομική οδήγηση
Το πρόβλημα ήταν το βενζινάδικο από ότι φαίνεται..... στην ίδια κίτρινη εταιρεία αλλά ποτέ ξανά στον κλέφτη.
Το αφήνω εδώ πιο πολύ σαν υπενθύμιση για όλους και γιατί είδα κάτι συζητήσεις και στο φβ περί κατανάλωσης πρόσφατα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Super444

270 χλμ μέχρι ρεζέρβα με οδήγηση μόνο επαρχιακούς, νορμάλ. Λίγα γκαζώματα, αλλά καλός ρυθμός γενικά. Πριν από αυτό με γέμισμα-γέμισμα στο ίδιο περιβάλλον αλλά περισσότερα χαζογκαζώματα και γενικά πιο άγαρμπη οδήγηση (ήταν οι πρώτες μας βόλτες) υπολόγισα ένα ξερό 6λ/100. Σήμερα θα ξαναγεμίσω για να βγάλω και νούμερο αλλά είμαι κάπου στο 5,5+ λίγο ίσως.

Καλά δεν είναι; Φοράω DNA στο φιλτροκούτι και ελευθέρας τιτανίου Racetech με μαμά λαιμούς νομίζω. Τώρα ζιγκλεράκι κανά νούμερο πάνω αν έχει παίξει δε ξέρω, θα φανεί σε λίγο καιρό που θα γίνουν εκτεταμένες εργασίες συντήρησης και θα ανοιχτούν κι αυτά.

Ποντιος χρηστος

γεια σας.να πω ότι  77 χιλιομετρα .με 90-100 το πολυ 270 και αλαζω ρεζέρβα και εγω. πάνω κατω ιδια. απλα εχω πισω 2 δοντια μείον.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης