Γενικό συμάζεμμα!!!

Ξεκίνησε από xorhe, Ιανουαρίου 29, 2011, 11:25:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Ειλικρινά όλα αυτά τα μικροπράγματα που ξεβίδωσες, πως στην ευχή θα θυμηθείς από που τα έβγαλες ;
Εγώ όποτε ξεβιδώνω κάτι που έχει παραπάνω από 6 βίδες στάνταρ θα χάσω την μπάλα και θα μου περισσέψουν μερικές βίδες στο μοντάρισμα.

Atanassio

Ο ενοχλητικός με τις ερωτήσεις:  Τις τιμονόπλακες με τι τις έβαψες?  Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

itom32

Θαναση οντως για βαψιμο φενεται κατσε καλα.xorhe σπρευ ηταν ή χρωμα για το πιστολι αερα??+ ενας ακομη περιεργος...

xorhe

Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 10, 2011, 06:01:43 ΜΜ
Kι ολοι μαζι λεμε,εσυ και πολυ μερακλης.Ομορφα...μονο που στεναχωρεθηκα που δεν ειχα τριτη  βελονα για το καντραν...αν το λυσεις το θεμα ενημερωσε μπλιζζ να μου φυγει η στενοχωρια . :goodboy:
Υ.Γ:Aυτες που εστειλα κανουν??

Η μικρή κάνει ακριβώς- παραγγελία
Η μεγάλη ειναι λίγο μικρότερη απο μια που έχω βρεί στο χρώμα που ειναι η μικρή που μου έστειλες. Ειναι δηλαδη διαφορετικό χρώμα, η μια κοκκινη και η άλλη πορτοκαλί, μην ανησυχείς θα βρώ άκρη.
Ολα καλά λοιπόν με το κοντέρ, απο εκει που ήταν μπίλιες τώρα ειναι σούπερ
Σας ευχαριστώ ξανά και εσένα και τον klab για την συμβολή σας σε αυτό!!!

Παράθεση από: klab στις Μάρτιος 10, 2011, 06:42:39 ΜΜ
Ειλικρινά όλα αυτά τα μικροπράγματα που ξεβίδωσες, πως στην ευχή θα θυμηθείς από που τα έβγαλες ;
Εγώ όποτε ξεβιδώνω κάτι που έχει παραπάνω από 6 βίδες στάνταρ θα χάσω την μπάλα και θα μου περισσέψουν μερικές βίδες στο μοντάρισμα.

Γιώργο, θα σας φανεί υπερβολικό αλλά ξέρω απλά λύνοντας το τι ειναι το κάθε ενα και για λεπτομέριες έχω δυο υπολογιστές, ο ένας εχει τα manual ανοιχτα και το lap top φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγω και μερικές απο ιντερνετ, μιλάμε για πολλές φωτογραφίες. Σε πολλά κολάω χαρτοταινία και γράφω επάνω και εχω και μπλοκ που κρατάω σημειώσεις. Το έχω κάνει όμως και πάρα πολλές φορές σε μηχανήματα και αυτοκίνητα οπότε αποκτάς και μια εμπειρία.

Παράθεση από: Atanassio στις Μάρτιος 10, 2011, 06:47:47 ΜΜ
Ο ενοχλητικός με τις ερωτήσεις:  Τις τιμονόπλακες με τι τις έβαψες?  Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Για τις τιμονόπλακες τωρα, αρχικά τις χτυπάω αμμοβολή για να φύγουν τελείως τα παλιά χρώματα και βερνίκια μέχρι που να βρώ καθαρό αλουμίνιο, τις περνάω ένα εποξεικό αστάρι αλουμινίου δυο συστατικών, αμέσως πέφτει το χρώμα (ασημί) το οποίο ειναι ακρυλικό ματ με οξείδια του αλουμινίου και διαλύεται κατα 80-90% με ακρυλικό διαλύτη και χωρίς σκληρηντή. Το χρώμα αυτό ειναι διπλής και με το που τραβήξει σε 10-15 λεπτά πέφτει το βερνίκι το οποίο ειναι και αυτό ακρυλικό δύο συστατικών που δεν μπαίνει διαλύτης αλλα αραιώνεται μόνο με σκληρηντη.
Ολα τα υλικά που χρησιμοποίησα ειναι της HB Body που ειμαι πάντα πολύ ευχαριστημένος, εκτος απο τις περιπτώσεις που έχω κάνει εγώ πατάτα...

Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 10, 2011, 06:57:46 ΜΜ
Θαναση οντως για βαψιμο φενεται κατσε καλα.xorhe σπρευ ηταν ή χρωμα για το πιστολι αερα??+ ενας ακομη περιεργος...

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια itom32 αν και εχω κάνει τόσα πολλά λάθη που κάποια στιγμή θα μάθεις τι να κάνουμε. Ολα τα χρώματα, εκτος απο το σπρέυ που έβαψα τα πλαστικά που δεν ήταν βαμένα και ήθελαν αστάρι πλαστικών, ειναι χύμα και έβαψα με πιστόλι.

Φτιάχνω τα κοντέρ τωρα και έβαλα και το τζάμι αλλα φωτογραφία αργότερα.
Καλή φάση, μέχρι να σας γράψω όλες αυτές τις πα......ριές που σας γράφω τόση ωρα ήπια και τον καφέ μου...
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

desmond

Τι;
Πίνεις και καφέ;
Γρήγορα πιάσε δουλειά. :goodboy:

ο λαός θέλει φωτογραφίες!
μή σου πώ και βιντεάκι το cb να κάνει βόλτες! ;D ;D
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Επιτέλους μπήκανε τα γυαλιά στο κοντέρ μου και τωρα έχουμε δυο, την περίμενα πιο δύσκολη την διαδικασία αλλα τελικά δεν ήταν τίποτα. Μάυρη σιλικόνη και ολα καλά.



Συγνώμη για τον καφέ, δεν θα ξαναγίνει, μονο ένα εσπρεσάκι στο πόδι λοιπόν :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

ammo77

Παράθεση από: xorhe στις Μάρτιος 10, 2011, 07:55:49 ΜΜ

Γιώργο, θα σας φανεί υπερβολικό αλλά ξέρω απλά λύνοντας το τι ειναι το κάθε ενα και για λεπτομέριες έχω δυο υπολογιστές, ο ένας εχει τα manual ανοιχτα και το lap top φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγω και μερικές απο ιντερνετ, μιλάμε για πολλές φωτογραφίες. Σε πολλά κολάω χαρτοταινία και γράφω επάνω και εχω και μπλοκ που κρατάω σημειώσεις. Το έχω κάνει όμως και πάρα πολλές φορές σε μηχανήματα και αυτοκίνητα οπότε αποκτάς και μια εμπειρία.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια itom32 αν και εχω κάνει τόσα πολλά λάθη που κάποια στιγμή θα μάθεις τι να κάνουμε. Ολα τα χρώματα, εκτος απο το σπρέυ που έβαψα τα πλαστικά που δεν ήταν βαμένα και ήθελαν αστάρι πλαστικών, ειναι χύμα και έβαψα με πιστόλι.

Στον στρατό ξέρεις τι λένε    "η εμπειρία είναι συσσώρευση λαθών" όσο περισσότερα λάθη τόσο περισσότερη πείρα! ;D ;D

Ωραίος ο xorhe, συνέχισε κι εμείς  :popcorn:  ;D ;D

itom32

Iδεα για τις δαγκανες των φρενων και για τις ζαντες. Χρυσαφιες σε στυλ του pb1 που εβαλε ο ammo77 στην προηγουμενη σελιδα.Οπως και τα πλαινα του ψυγειου??Τι λες?Αν θυμαμαι καλα ετσι θελει να το κανει και ο ammo.(Βασικα η ιδεα δικια του ειναι αφοτου ειδαμε το Ταιλανδικο που ερηξε ο freethan,ax εσυ τι φωτιες αναβεις...)
Γιωργο τα οργανα θα τα προτιμουσα μαυρο ματ,θα σε στραβωνουν οι αντανακλασεις οποτε κοιτας το καντραν. Με το συμπαθειο ειπες να λεμε γνωμες,γι'αυτο πηρα το θαρρος. :beerchug:
Υ.Γ:Περιμενω να δω το καντραν κλειστο με τα βελονακια πανω.... :popcorn:

xorhe

Οι ιδέες όλων σας φυσικά και ειναι αποδεκτές και επιθυμητές, πάντα βγαίνει κάτι καλό οταν έχεις και άλλες ιδέες για αυτό που κάνεις.
Το έχω σκευτεί αυτό με το χρυσό, μου αρέσει πολύ απλά πρέπει να βγάλω την μηχανή να κυκλοφορήσει λίγο, να φύγει ο μεγάλος όγκος εργασιών. Μην ξεχνάτε οτι την μηχανή την έχω καβαλήσει σύνολο 35 λεπτά, οσο για να της κάνω ενα βασικό σέρβις και να δω τι λείπει και τι χρειάζετε βελτίωση.
Το βασικότερο όλων ειναι να μαζέψω την μηχανή και να σταθεροποιήσω όσο μπορώ τις σκουριές και τις οξειδώσεις στα άλλα μέταλα. Πρέπει να αφήσουμε και κάτι για μετά, έτσι δεν ειναι, ούτως η άλλος η μούρλα μου ειναι τόσο μεγάλη που έχω αρκετή δουλειά για μετά >:D >:D >:D
Για τα όργανα με το ματ χρώμα που λές itom, έχεις δίκιο και εγώ το παρατήρησα αυτό με τις αντανακλάσεις και θα το ξαναβάψω ματ, απλά είναι μικρότερης αντοχής το ματ χρώμα, αλλά δεν με νοιάζει θα το ξαναβάψω, αφου λειτουργούν τα κοντέρ ολα τα άλλα θα τα βρούμε, θα τα βάψω 859 φορές αν χρειαστεί...
Το κάτω τμήμα των κοντέρ (κάτω καπάκι), αυτό που ήταν σαν νικελ, λέτε να το κάνω μαυρο ματ ή να τα βάψω με το ίδιο χρώμα που έκανα και τις τιμονόπλακες (ασημι)

itom32

Γιωργο το κατω μερος εγω θα ελεγα μαυρο ματ επισης.Το ασημι νικελ που εκανες βγηκε πολυ πετυχημενο και ισως να ταιριαξει και για το κατω μερος των οργανων,αλλα νικελ καθρεφτης σαν τα μαμα δεν θα ειναι.Αυτο δεν σε πειραζει ομως αν θες να δωσεις προσωπικη custom νοτα.Εγω θα τα εβαφα μαυρο σατινε/ματ.Ετσι γινεται με σπρευ φωτιας νομιζω.

klab

Υπάρχει και ματ βερνίκι να το περάσεις μετά για extra αντοχή.

itom32

Ξεχασα να αναφερω οτι αν διαλεξεις μαυρο σατινε/ματ για τα οργανα,νομιζω οτι και το σωμα του προβολεα ετσι θα επρεπε να ειναι διοτι οταν θα μονταριστουν θα ειναι το ενα πανω απο το αλλο σαν ενα σωμα.Οπτικα θα εδενε καλητερα να ειναι ιδια...λεω τι θα εκανα εγω παντα,οπου νομιζεις ακολουθεις την δικη σου πορεια. ;)

xorhe

Αρχικά θα το βάψω με το μαύρο για πλαστικά που έβαψα τα φλας και τον πίσω προφυλακτήρα, το φανάρι εχει βαφτεί γυαλιστερό και ελπίζω να ταιριάζει αλλιώς την άλλη φορά. Έχουν αρχίσει να τελειώνουν και τα λευτά >:( >:( >:(
Μου αρέσει και η ιδέα του Klab οπότε, θα τα βάψω τώρα ματ μαύρο και οταν θα ξεθωριάσουν λίγο σε 1-2 χρόνια θα το περάσω ένα ματ βερνίκι να ξαναζωντανέψουν ξανα.
Πρέπει να το κάνω καλό γιατί θα με τραβήξει ο Γιώργος βίντεο και φωτογραφίες με την καινούρια του μηχανή και, μην ξεφτιλιστούμε!!! :nono: :nono: :nono:

itom32

xorhe θα πας Πατρα??Αν πας δωσε κι ενα μεγαλο μουατς-μουτς στον klab απο μενα,ξηγηθειτε και πολλα  :beerchug: μετα κοψιδιων...πωω ρε φιλε θα 'θελα να ημουν κι εγω  :'(

xorhe

Ναι θα είμαι Πάτρα το τριήμερο της 25ης Μαρτίου, εκτός και αν κάτσει καμία στραβή και πάω το άλλο Σκ.
Ελα το τριήμερο itom και εσυ στην Πάτρα, αν εχει και καλό καιρό Σουπερ!!!