Γενικό συμάζεμμα!!!

Ξεκίνησε από xorhe, Ιανουαρίου 29, 2011, 11:25:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gianis

Εγω τα ειχα βγαλει απο τα ασπρα καβουκια.Απο κατω φαινοταν η ροδελα η ασημενια και το μαγνητικο πεταλο.Πρεπει απο κατω να ειναι το πλακετακι.Εγω εκοψα την ασημενια ροδελα για αυτο δεν ειμαι σιγουρος για την πλακετα.Εκει κατω πρεπει να ειναι.

desmond

χμμμμ, με μπέρδεψες για τα καλά τώρα!
Πρώτη φορά βλέπω ανοιγμένα τα όργανα από μπροστά, και σιγουρα είναι διαφορετικά από τα δικά μου.

Το πλακετάκι του κόφτη έπρεπε να είναι στο αριστερό μέρος του ταχύμετρου εκεί που έχεις κάτι καλώδια.
Εκείνα τα καλώδια τί είναι; Πού πάνε; μήπως είναι στον αέρα;
Εμένα επίσης δεν έχει το πηνίο στα αριστερά του στροφόμετρου το οποίο είναι μαλλον για το δείκτη Θερμοκρασίας.
Στο στροφόμετρο στη δεξιά κάτω μεριά έχεις ένα μεταλικό τετράγωνο. Εκεί σε μένα έχει άλλη μια πλακέτα που ελέγχει τα ledάκια (oil, stand, κλπ)

Δε μου λές, αν σηκώσεις αυτά τα άσπρα καβούκια από κάτω τί έχει;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Λογικά αν υπάρχει το πλακετάκι πρέπει να είναι πίσω από τους μετρητές χλμ (τα βαρέλια με τα νουμεράκια) οπότε πρέπει να τα βγάλεις για να δεις.

desmond

όχι ρε, δεν είναι τόσο μικρό.
Το μέγεθός του είναι περίπου όσο ένα μέγαλούτσικο ρολόι χεριού.

EDIT: Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις.
Βρήκα τα κρατημένα κομμάτια.


Όπως βλέπεις, το δικό μου είναι σπασμένο στην αριστερή πλευρά όπως κοιτάς το κύκλωμα.
Δεν μπορώ να στο δείξω πάνω στο πλαστικό. Θα καταλάβεις γιατί στην επόμενη φωτό.

Και μια και μπήκα στη διαδικασία να σου δείξω και το άλλο το πλακετάκι που σου λέω ότι ελέγχει τα led, και φυσικά το σπασμένο άσπρο πλαστικό  :D

Κάπως έτσι κάθεται και το πλακετάκι του κόφτη, από την άλλη μεριά όμως που είναι το κοντέρ.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Κάτσε γιατί θα γίνουμε σαλάτα :)
Δεν είπα κάτι για μέγεθος αλλά έτσι που έγραψα μάλλον μπέρδεψα τον desmond για να μου λεει για μικρο-μέγαλα

Δεν εννοώ να βγάλεις τα βαρελάκια με τα νούμερα, αλλά να ξεβιδώσεις το όργανο από το άσπρο καβούκι, ώστε να δεις το πίσω μέρος του.

desmond

ναι ρε, δεν είπες εσύ για μέγεθος. Απλά εγώ λέω ότι δεν είναι αρκετά μικρό για να κρυφτεί από εκεί πίσω,
άσε που έπρεπε να είναι στο πλάι κάθετα, όπως κάθεται το άλλο που δείχνω παραπάνω.

Ρε σύ xorxe μπας και το έχεις βγάλει μαζί με το ταχύμετρο πρίν βγάλεις τη φωτό και δεν το κατάλαβες;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Δεν ξέρω τι γίνετε, αλλά θα το βρω που θα μου πάει. Το μέγεθος που βλέπω στην φωτογραφία που έχει τον κόφτη πιστέυω οτι θα μπορούσα να το ειχα δει ευκολα αν ηταν εκει μέσα.
Το μεσημέρι λεω να βγάλω εξω τους μετρητές του οδόμετρου να δω τι έχουν απο κάτω και που πάνε τα καλώδια. Λέτε να ειναι εκει κάτω? 

klab

Απ' ότι βλέπω τα όργανα μου είναι διαφορετικά από τα δικά σας και στο εσωτερικό, οπότε μην λάβετε υπ'όψιν τι είπα παραπάνω, γιατί θα σας μπερδέψω.
Στα δικά μου (με τα 3 καντράν) η πλακέτα αυτή είναι πίσω από το ταχύμετρο και όχι στο πλάι.

snipereps

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 21, 2011, 06:41:38 ΜΜ
Θα συμφωνησω κι εγω με τον Ammo77 oτι αν εχεις φλοτερ που ετσι μου φενεται κι εμενα,να βαλεις οργανα με βενζινομετρο,ειναι μεγαλητερη βοηθεια για τον αναβατη απο το θερμομετρο.
Συμφωνω. άσε που το θερμομετρο δεν παιζει να ανεβει και ποτε. cb εισαι ντε!! 

εδιτ: ασχετο με την ροη της συζητησης αλλα οταν το εγραφα δεν ειχα φτασει ακομα εδω  ;D

itom32

Παντως ενα απο τα καλωδια που πανε στο πλακετακι φενεται στην φωτο του horhe,ειναι πορτοκαλι/μπλε,νομιζω το IGN και ειναι κατω απο το οδομετρο του ταχυμετρου σου,κατω απο εκει θα βρεις και τα αλλα μαζι με το πλακετακι,εκτος αν το εβγαλε ο προηγουμενος.Αν το εβγαλε,παρεμβαλε αντισταση??
Α!!!και το καφε φενεται!

desmond

μπορεί να έχει αφαιρεθεί ο κόφτης, να έχει ενώσει τα καλώδια και να έχει βάλει την αντίσταση εκεί που αρχίζουν(κοντά στην ηλεκτρονική δηλαδή).
Επίσης μπορεί να τα έχουν αχρηστέψει τελείως και να τα βραχυκυκλώνουν κατέυθείαν με την αντίσταση σε οποιδήποτε σημείο(δίπλα στην ηλεκτρονική, στην άλλη μεριά της πλεξούδας, στους connectors των οργάνων κλπ). Δεν χρειάζεται το ρεύμα να φτάνει μέχρι τα όργανα και να γυρνάει. Αυτό γίνεται με τον κόφτη γιατί δεν μπορεί να μπεί αλλού ο κόφτης χιλιομέτρων, οπότε πρέπει να πάει το ρεύμα μέχρι εκεί.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις xorhe είναι όπως λές, να ακολουθήσεις τα καλώδια και να δείς τι συμβαίνει στην άλλη μεριά.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Λοιπόν σας εχω νεα!!!
Στις παρακάτω φωτογραφίες βλέπετε τα καλώδια που τα δυο πηγαίνουν σε μια αντίσταση και το άλλο σε ενα ελασμα που πιάνει απο το πλάι και ειναι οπως τα λέγατε σαν πέταλο αλλα λαμάκι που κάνει ένα εξόγκωμα στο έλασμα στο σημείο περίπου που ειναι τα 180 χλμ. Τι να κάνω όμως με τα καλώδια, εχει βγει ο κόφτης????
Δειτε και πειτε!!!









Επίσης ενα απο τα θετικά ειναι οτι επιασα τον άξονα του οδόμετρου με ενα δράπανο και το γύρισα και ανακάλυψα οτι δουλέυει το κοντέρ οπότε ολα καλά, επίσης παράγγειλα σε ενα μαγαζί 3 σετ αυτοκόλητα για τα καντράν σε ενα μαγαζί με αυτοκόλητα διαφημιστικά κλπ 5 Ευρώ μονο.

itom32

Tελικα το πλακετακι του κοφτη δεν υπαρχει καποιος το αφαιρεσε,και γεφυρωσε με αντισταση το πορτοκαλι με το καφε,οποτε δεν εχεις κοφτη.Αν εχεις διακοπες απο δω και περα ψαχνεις αλλου.Αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι το δευτερο πορτοκαλι.Εγω ενα πορτοκαλι εχω,αλλα ισως εχουν διαφορες αυτα τα οργανα με του R που εχω.
Υ.Γ:Αυτο το δευτερο πορτοκαλι που παει στο ελασμα ισως να πρεπει να αποσυνδεθει,αλλα δεν ειμαι σιγουρος κανονικα το τριτο καλωδιο ειναι γειωση.
(Mε το σκεπτικο οτι το δευτερο πορτοκαλι ειναι γειωση τι δουλεια εχει εκει??)

johnnybe

Πάντως στο δικό μου CB PB-1 τα όργανα έχουν παρόμοια συνδεσμολογία. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί τα πορτοκαλί καλώδια είναι τα ίδια (πορτοκαλί μπλέ και τα δύο). Αν είναι τα ίδια δεν μεταδίδουν την ίδια εντολή-παλμό; Δεν θα έπρεπε να είναι διαφορετικά;

Xorhe, μήπως δοκίμασες με το δράπανο αν το οδόμετρο, γυρνώντας το ανάποδα, "σβήνει" χιλιόμετρα;Να ξέρουμε τι μας γίνεται...
Επίσης δεν έχω καταλάβει πως έχεις ντεπόζιτο με φλοτέρ αλλά όργανα χωρίς δείκτη...τι έχει γίνει στη μηχανή;

itom32

Nαι αλλα το δικο σου εχει κοφτη ή το εχεις βγαλει??Eιχες τετοια πλακετα που μας δειχνει ο desmont??Θελω να πω ειναι δυνατον να ειναι διαφορετικος ο κοφτης του pb1 απο του R?
Mε το ρεζερβουαρ δεν θελει πολυ σκεψη,καποιος απο τους παλιους ιδιοκτητες,μπορει και ο Ιαπωνας να εφαγε σουπα ή να του τρυπησε και το αλλαξε με ρεζερβουαρ μεταγενεστερου μοντελου(pb1FΙΙR/version R/version S)