Γενικό συμάζεμμα!!!

Ξεκίνησε από xorhe, Ιανουαρίου 29, 2011, 11:25:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xorhe

Γειά σας!!!
Λοιπόν τράβηξα μια ακόμα φωτογραφία με πιο λεπτομέρια για να είμαστε σίγουροι οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα.
Την έβαλα μεγάλο μέγεθος για να μπορέσουμε να δούμε λεπτομέρια αν χρειαστεί.



Α- Το λαμάκι αυτό ειναι η προέκταση του δεικτη του κοντέρ. Στην ουσία ειναι ενας δίσκος οπου στο σημειο που δειχνω κάνει ένα εξογκωμα με αποτέλεσμα οταν τα χιλιόμετρα περάσουν τα 180 να ακουμπάει με το λαμάκι D και να κοβει το ρεύμα μάλλον. Φαίνεται και το ελατηριάκι που παρασύρει τον δεικτη των χιλιομέτρων να ειναι περασμένος απο το δίσκο αυτόν έτσι έπρεπε να ειναι ή έχει μαγκώσει εκει κατα λάθος?

Β- Οταν έβγαλα το λαμάκι D απο την θέση του παρατήρησα οτι στο σημείο που ακούμπαγε στον άξονα κίνησης, ο άξονας ειναι τριγωνικός σε αυτό το σημείο με αποτέλεσμα να μην ειναι σταθερός και με αυτον τον τρόπο να ανοίγει και να κλείνει την επαφή.

C- Το σημείο που βιδώνεται το λαμάκι D και μάλλον αυτό κάνει γείωση.

D- Και τώρα το σημείο που μάλλον ειναι το πιο σημαντικό. Ειναι σαν Π και ειναι τοποθετημένο συρταρωτά όπως το κοιτάμε στο σημείο Β με αποτέλεσμα να ανασηκώνεται οταν το τριγωνο περιστραφει και φτάσει η κορυφή του στο πιο ψηλο σημείο. Βλέπουμε στην άκρη οτι το λαμάκι χωρίζεται σε δυο τμήματα, το ενα μακρύ για να το ανασηκώνει το τρίγωνο και το αλλο λυγισμένο για να ακουμπάει στο Α και να κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα. Πηγαίνει και τερματίζει λοιπόν ο δίσκος του κοντερ στο λαμάκι αυτό. Στο λαμάκι αυτο πηγαίνει όπως βλέπουμε ενα απο τα δυο πορτοκαλί-μπλε.

Ε- Η αντίσταση με το καφέ-μαύρο καλώδιο να πηγαίνει στο δεξιό τμήμα της όπως την κοιτάμε και το άλλο πορτοκαλί-μπλε στο αριστερό τμήμα.

F- Ενώ βλέπουμε οτι απο την φίσσα έρχονται δυο καλώδια έχουν κάνει διακλάδωση στο πορτοκαλί-μπλε και συνεχίζουν τρία καλώδια.

Το προσωπικό μου συμπέρασμα ειναι οτι όσοι έχουν αυτό το κοντέρ και εχουν πρόβλημα με τον κόφτη, μάλλον απο χτύπημα ή απλά και με τον καιρό, ο δίσκος που εχει το εξόγκωμα που περιγράφω ίσως έχει αλλάξει θέση και κάνει επαφή σε λάθως σημείο και οχι στα 180 χλμ. Δεν ειναι φυσικά τα ηλεκτρικά το δυνατό μου σημείο, απλά μια σκέψη κάνω.


freethan

Προτείνω κάποια στιγμή να μαζευτούν φωτό και στοιχεία και να εμπλουτιστεί το αντίστοιχο ποστ σαν "κάντο-μόνος-σου" με βήματα.
Ωραίος xorhe

xorhe

Η αλήθεια ειναι οτι πολλές φορές ειναι μεγάλη βοήθεια να εχεις στοιχεία συγκεντρωμένα σε ενα σημείο.
Ξέχασα να ρωτήσω την άποψη σας για το ένα απο τα δυο τζαμάκια του κοντέρ που δεν βρίσκω τι να βάλω, έχει κανεις καμία ιδέα? Πλεξι γκλας βρίσκω το πιο λεπτό 3 χιλιοστα και δεν μου κάνει.

siloo

 καλώδια είναι ακριβώς τα ίδια σε ολα τα κοντέρ απο κει κ πέρα αλλάζει η πλακέτα.
Αυτό που πρέπει να κανείς είναι να ενώσεις τα διχρωμα καλώδια με την αντίσταση των 1500 ohm και θα είσαι οκ. Το όλο αυτό κυκλωμα δεν παίζει κανένα απόλυτος ρόλο στη γενικότερη λειτουργία του κοντέρ οπότε μπορείς να το βγάλεις τελείως. Σ είπα κ παραπάνω οτι το καλύτερο απο ολα θα ήταν να βάλεις την αντίσταση μέσα στο φανάρι για μαην έχεις θέμα φθοράς καλωδίων (σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον).

Atanassio

Παράθεση από: xorhe στις Φεβρουαρίου 25, 2011, 12:57:53 ΜΜ
Η αλήθεια ειναι οτι πολλές φορές ειναι μεγάλη βοήθεια να εχεις στοιχεία συγκεντρωμένα σε ενα σημείο.
Ξέχασα να ρωτήσω την άποψη σας για το ένα απο τα δυο τζαμάκια του κοντέρ που δεν βρίσκω τι να βάλω, έχει κανεις καμία ιδέα? Πλεξι γκλας βρίσκω το πιο λεπτό 3 χιλιοστα και δεν μου κάνει.

Υπάρχει σίγουρα και 2άρι και ίσως και 1,5.  Ψάξε κι αλλού αν μπορείς.  Πάντως και γυαλί να βάλεις εκεί πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

xorhe

Γειά σας!!!
Λοιπόν με το κοντέρ πιστεύω οτι απλά θα βγάλω το λαμάκι οταν κάνω δοκιμές και θα δούμε τότε το πόρισμα, οι συμβουλές όλων σας ήταν πολύ χρήσιμες.
Για να μην πηγαίνουν όμως οι εργασίες πίσω, ασχολήθηκα λίγο με τα πλάστικά που δεν είναι βαμένα αλλά το χρώμα τους είναι το ίδιο το ύλικό που είναι κατασκευασμένα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν ειναι εύκολο να κολήσει το χρώμα και χρειάζετε προεργασία, έτσι ηπάρχουν έτοιμα σπρέυ που τα ρίχνεις κατευθείαν στο πλαστικό αφού αγριέψεις λιγο την επιφάνεια με 600 γυαλόχαρτο νερού. Το σπρέυ που χρησημοποίησα ειναι το HB BODY Bumper Paint 03.
Η αλήθεια είναι οτι το ήθελα λίγο πιο σκούρο αλλα τι να γίνει, στο καπάκι φαινόταν πιο σκούρο, σαν μολυβί κάτι, λέτε να μην πηγαίνει με το μαύρο υπόλοιπο, να το βάψω κάτι πιο σκούρο?

Μετά το στοκαρισμα-τρίψιμο



Βαμένα με δυο χέρια, τι λέτε για το χρώμα?





Εβαψα και τα πλαινα απο το φιλτροκούτι, αυτά που φαίνονται λίγο απο το πλαί.

klab

Γιώργαρε βάψε τα μαύρα, θα δείξουν πολύ καλύτερα.
Μαύρο ματ εννοώ.
Αχ ζημιές που μας κάνεις με τις φωτογραφίες σου, δώσε-δώσε  :)

point zero

πολλες  φορες  οι φωτο αδικουν  το χρωμα  ...αλλα  νομιζω ειναι πολυ ανοιχτοχρωμο ...δεν παιζει τιποτα σε μαυρο ματ ?
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Atanassio

Μια πολύ καλή τεχνική φρεσκαρίσματος για τα αβαφα πλαστικά χωρίς χρώματα είχε δείξει ο Σωτήρης κάποτε.  Δεν κάνει για αυτά τα κομμάτια?

xorhe

Το σκέφτηκα τελικά και θα βάψω μόνο το πλαστικό της ουράς μαύρο και τα άλλα θα τα αφήσω σε αυτό το χρώμα. Το μοτέρ μου ειναι σε αποχρώσεις του γρί και ταιριάζουν, ο πίσω προφυλακτήρας όμως πρέπει να βαφτεί μάυρό.
Πήρα ένα σπρέυ που θα βάψω την ουρά, το κοντερ και τα φλάς.

Το ρεζερβουάρ λοιπόν βάφτηκε μαύρο και θα το ξανατρίψω με γυαλόχαρτο νερού 2000 για να το βερνικώσω.



itom32

Tελικα την πηρες την αποφαση...πειρατης κι εσυ... ωραιο δειχνει.Oπως ολα τα μαυρα.Δεν με λες,περλα εριξες καθολου μεσα να κανει και λιγο κοκο??Ρωτω γιατι δεν φενεται στην φωτο.Δηλ.σε λιγο θα αρχισεις να τοποθετεις στο σασι τα φτιαγμενα κοματια??Ωραια,ρηχνε φωτο να βλεπουμε,απολαυση η δουλεια σου xorhe.
Kαι αυτο που αποφασισες με τα πλαστικα να τα κρατησεις γκρι θα σου το προτεινα κι εγω επειδη εχεις γκρι κινητηρα,αλλα δεν γνωριζα κατα ποσο πας κατα μαυρο μερια και κατα ποσο σε αλλο χρωμα.Aσε που θα με πλακωναν οι μαυριδερονικελινοι....  :tongue2:;D ;D ;

klab

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 28, 2011, 06:52:35 ΜΜ
Tελικα την πηρες την αποφαση...πειρατης κι εσυ... *************Aσε που θα με πλακωναν οι μαυριδερονικελινοι....  :tongue2:;D ;D ;
Ωραία ιδέα μου έδωσες με τους πειρατές πορτοκαλένιε φίλε μου χε,χε αναμονή ολίγων λεπτών !!!

klab

Και ιδού !!!

ΥΓ Γιάννη έχεις 999 μυνήματα :)



itom32

Eισαι μερακλης κι ωραιος ρε φιλε,μπραβο  :hug:+++++1000000001

xorhe

Πολύ καλό μπράβο, κάντο αυτοκόλητο και κόλλα το στο πλαινό πλαστικό.
Δυστυχώς δεν εχω ρίξει πέρλα, αλλά μου έβγαλέ λίγη υγρασία το πιστόλι απο χαζομάρα μου που δεν το καθάρισα πριν βάψω. Δεν νομίζω πάντως να πολυφαίνεται μετά το τρίψιμμο και βερνίκωμα.
Και ναι τώρα που έβγαλα τα ναυλον και αποκαλύφθηκε ο κινητήρας, τα ακούμπησα επάνω τα γκρί και δείχνουν πολύ καλά, μου αρέσει τελικά εκτος απο την ουρά που εντος λίγων λεπτών μαζί με το κοντερ και τα φλας θα βαφτούν μαυρα, με την διαφορά οτι το κοντερ θα το βερνικώσω ενω τα άλλα θα μείνουν ματ.