Τζόγος συμπλέκτη...

Ξεκίνησε από GeorgeSta, Μάρτιος 12, 2007, 11:55:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

GeorgeSta

καλημερα!
θα ηθελα τη βοηθεια σας και τις γνωσεις σας για ενα προβληματακι που διαπιστωσα τελευταια..
ο συμπλεκτης ξερω οτι πρεπει να εχει τζογο 2-3εκ, νεκρη διαδρομή δηλαδη,
διαπιστωσα ομως οτι ενω πριν αυτη η διαδρομη ηταν σχετικα σφιχτη οσο και η υπολοιπη, τον τελευταιο καιρο ο τζογος ειναι τελείως χαλαρος.
δηλαδη ενω και τωρα ειναι 2-3εκ η μανετα και το μοχλουδακι στο τελος της ντιζας παιζουν σαν τρελα τοσο που δεν εχει σχεδον καθολου επαναφορα  η μανετα.
μια και αποφασισα να μην πηγαινω σε μαστορες για απλα πραγματα γιατι ολο βαζουν το 'χερακι' τους και αλλου θα προτιμουσα να το φτιαξω μονος μου οσο χρονο και κοπο και αν παρει...
ξερει κανεις τι μπορει να φταιει και πως ρυθμιζεται?
ευχαριστώ !

Enigma

λοιπον ... Μαλλον γινεται το εξης... Εχει χαλαρωσει τοσο η μανετα που δεν εχει ντιζα νατην <<μαζεψει>> και για αυτο δεν εχεις επαναφορα....Μπροστα απο την μανετα του συμπλεκτη θα δεις μια ροδελα πανω σε ας το πουμε μια βιδα...Καλα οχι ακριβος βιδα....... ε τελως παντον αυτος ειναι ο ρεγουλατορος της ντιζας..
Ξεσφηγκεις πρωτα την ροδελα ξεβιδωνεις το ρεγουλατορο τοσο οσο να μαζεψει το τρελο μποσικο σου...Κανε συνεχεια δοκιμη μεχρι να βρεις το σημειο που ξερεις και σου αρεσει μετα σφιξε την ροδελα για να μην χαθει η ριθμηση σου και voua la Εισαι ετοιμος

GeorgeSta

Δυστηχως δεν ειναι τοσο απλο... το εχω δοκιμασει αυτο και απλα μου μεγαλώνει ή μικραινει τη νεκρη διαδρομή, αλλα το κοματι της νεκρής διαδρομής συνεχιζει να ειναι χαλαρό και χωρίς επαναφορά. Παρατήρησα οτι το μοχλουδακι που τραβάει η ντίζα πανω στο κιβώτιο είναι κι αυτό χαλαρό  σε ενα μερος της διαδρομής του. Οποτε μαλλόν μου μοιαζει κατι πιο χοντρο...

mikesf

Ελατήρια καμπάνας...

Όταν πάς για δίσκους, άλλαξε τα...
Η διαφορά του παιδιού απο τον άντρα είναι στην τιμή των παιχνιδιών τους....

GeorgeSta

οποτε λες δεν ειναι κατι ανησυχιτικο να το αφησω μαζι με δισκους.. ωραια γιατι δεν παιζει ευρω..
ευχαριστω παιδια!

mikesf

Εάν δεν σου πατινάρει δεν σε βλέπω να έχεις πρόβλημα...
Η διαφορά του παιδιού απο τον άντρα είναι στην τιμή των παιχνιδιών τους....

billias1gr

Η μαμά Χόντα δίνει λιγότερο τζόγο μετρούμενο απο το άκρο της μανέτας (εκεί που καταλήγει το συρματόσχοινο στην μανέτα και πιο συγκεκριμένα στην εγκοπή της μανέτας) έως το άκρο της βάσης της. δηλαδή στο σημείο που η μανέτα ανοίγει σαν ψαλίδι ο τζόγος δεν πρέπει να είναι πάνω απο εκατοστό , η μαμά λέει λιγότερο απο πόντο άν και αυτό ρυθμίζεται κατά το γούστο του καθενός.

Οταν η ντίζα χαλαρώσει με το χρόνο θέλει τέντωμα. Στο κάτω άκρο της στο δεξί πλαινό καπάκι του κινητήρα η ντίζα έχει δύο παξιμάδια. χαλάρωσε τα και μετακίνησε τη τραβωντας πρόα τα πίσω δηλαδή με κατεύθυνση πρός το τιμόνι για να μαζέψει το τζόγο. Στη συνέχεια μικρορύθμισε τη απο πάνω απο τη μανέτα όπως αναφέρθηκε στα προηγούμενα πόστ.

Εάν δεν μαζεύεται και δεν απομονώνει καλά μην αλλάξεις δίσκους συμπλέκτη και τέτοια εκτός εάν το χεις μαμίσει το μηχανάκι στη σούζα και τις εκκινήσεις στα φανάρια. Εγώ απο μία τέτοια χαλαρή ντίζα πήρα σέτ δίσκων και ελατηρίων να αλλάξω και τελικά δεν χρειαζόταν καθόλου, μέτρησα ευλαβικά δίσκους και ελατήρια και ήταν σαν καινούργια. Αλλαξα ντίζα (όταν τελικά μου την έφεραν αφού μου γιναν αερόστατα απο την υπομονή) και ησύχασα παντελώς. Πρίν κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση σε δίσκους κτλ θα σου πρότεινα μια αλλαγή ντίζας. Τα φουράκια γενικώς έχουν γερό συμπλέκτη.  :)