Ρουλεμάν καμπάνας η ρουλεμάν σασμάν? Version s 98'

Ξεκίνησε από skempris, Αυγούστου 26, 2020, 07:01:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

skempris

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω ένα πρόβλημα όταν βάζω μπροστά την μηχανή και είναι κρύα ακούγεται ένας θόρυβος αρκετά έντονος όχι μεταλλικός αλλά σαν κάποιο ρουλεμάν να τα έχει παίξει μόλις πατήσω συμπλέκτη ο θόρυβος αυτός εξαφανίζετε εντελώς επίσης όταν ζεσταθεί η μηχανή ο θόρυβος αυτός πολλές δεν ακούγεται καθόλου και κάποιες φορές ακούγεται άπειροελάχιστα τώρα αυτό σώζεται αν αλλάξω ρουλεμάν στην καμπάνα η θέλει άνοιγμα όλο το μοτέρ και αλλαγή ρουλεμάν στο σασμαν έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?
Και κάτι ακομα μιας και άνοιξα αυτό το ποστ μην ανοίγω πολλά θέματα έπεσα σε μια τεράστια λακουβα σήμερα (θα μπορούσε να είναι τάφος) και από εκείνη την ώρα ακούγεται ένα περίεργο τρίξιμο  από την πίσω ρόδα, είμαι σίγουρος ότι δεν ακούγεται από το δισκόφρενο πως μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά?
Ευχαριστώ πολύ!
Cb400sf version S F3V

panosp25

Αν πατάς συμπλέκτη και ο ηχος σταματάει το πιο πιθανό είναι ρουλεμαν καμπανας. Δοκίμασε το και μετα βλέπεις. Τωρα οσο για το τριξιμο, θελει λιγο ψαξιμο. Αναρτήσεις ψαλιδι κλπ

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


skempris

Μακάρι να είναι ρουλεμάν καμπάνας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Cb400sf version S F3V

TEOS CB SF

Καλησπέρα ,,
Αν και δεν είχα ανάλογο πρόβλημα πότε , θα συμφωνήσω και εγώ ότι εάν όταν συμλεκταρεις δεν ακούγεται ο θόρυβος ότι το πιθανότερο είναι ρουλεμάν καμπάνας .

skempris

Cb400sf version S F3V

Alex400

Στο ''λινκ'' που ειναι ποιο κάτω ειναι η διάταξη των δίσκων και τα δύο ρουλεμάν καμπάνας . Θεωρώ ότι μάλλον το εμπρός θα ειναι [νούμερο 21] η HONDA τοποθετεί μάρκα NTN με κωδικό 1601 . Θα σου πρότεινα να βάλεις KOYO . 



https://images.cmsnl.com/img/partslists/honda-cb400f-super-four-versions-type-iii-1996-t-japan-nc31-145-e-7_big3IMG01164988_4a2b.gif

Ποιο κάτω δείχνω το ρουλεμάν απο τη δική μου αλλαγή δίσκων [ειχα αλλάξει προληπτικά και τα ρουλεμαν καμπάνας και τα βελονοειδή που ειναι στο εξωτερικό καπάκι .]








stam

16001 είναι το νούμερο του ρουλεμαν. Ξέχασες ένα 0 Αλεξ. Αυτό το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στην ενότητα συμπλέκτης.

skempris

Συγγνώμη για το λάθος ευχαριστώ που το μετά φέρατε στη σωστή ενοτητα.
Σε ευχαριστώ πολύ alex400, να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις; όταν λες βελονοειδή τι εννοείς; επίσης το πίσω ρουλεμάν που λες ποιο νούμερο είναι γτ δεν μπορώ να καταλάβω στην φωτογραφία ? Μήπως να αλλάξω και αυτό καλού κακού.
Cb400sf version S F3V

Alex400

Τοπίσω ρουλεμαν [που ειναι και βελονοειδές ] ειναι το νούμερο 22 με κωδικό HONDA  product number: 91005KT8003
URL=http://www.mediafire.com/view/uh231o756b878ea/bearing-needle_medium91005KT8003-01_b196.jpg/file][/URL

Alex400

Με τα ρουλεμαν που βρίσκονται στο πλαινο καπάκι καλύτερα να μην ασχοληθείς [θα χρειαστείς ειδικά εργαλεία ] και δύσκολα θα ειναι σε κακή κατάσταση .

skempris

 Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να σαι καλά φίλε!
Cb400sf version S F3V

skempris

Τελικά το άλλαξα το Ρουλεμάν αλλά ακόμα τα ίδια όταν είναι κρύο το μηχανάκι ακούγεται ένα πολύ περίεργος θόρυβος αρκετά έντονος μόλις ανεβάσεις στροφές πατήσεις συμπλέκτη η ζεσταθεί η μηχανή ο θόρυβος αυτός σταματάει εντελώς τι αλλο μπορεί να φταίει? Το πήγα και στον μηχανικό αλλά αν δεν είναι τελείως κρύο το μηχανάκι δεν ακούγεται τίποτα και η απάντηση του ήταν "μια χαρά δουλεύει το μοτερακι του μην ασχολείσαι δεν χρειάζεται" αλλά εμένα με έχει φάει να δω τι είναι αυτό που κάνει έτσι. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και ένα βιντεακι να το ακούσετε να μου πείτε την γνώμη σας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cb400sf version S F3V

skempris

Παράθεση από: skempris στις Σεπτεμβρίου 22, 2020, 11:54:19 ΜΜ
Τελικά το άλλαξα το Ρουλεμάν αλλά ακόμα τα ίδια όταν είναι κρύο το μηχανάκι ακούγεται ένα πολύ περίεργος θόρυβος αρκετά έντονος μόλις ανεβάσεις στροφές πατήσεις συμπλέκτη η ζεσταθεί η μηχανή ο θόρυβος αυτός σταματάει εντελώς τι αλλο μπορεί να φταίει? Το πήγα και στον μηχανικό αλλά αν δεν είναι τελείως κρύο το μηχανάκι δεν ακούγεται τίποτα και η απάντηση του ήταν "μια χαρά δουλεύει το μοτερακι του μην ασχολείσαι δεν χρειάζεται" αλλά εμένα με έχει φάει να δω τι είναι αυτό που κάνει έτσι. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και ένα βιντεακι να το ακούσετε να μου πείτε την γνώμη σας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επίσης άλλαξα και ελατήρια στην καμπανα και αυτό το (καταραμένο) λαστιχάκι που μπαίνει ο αξωνας της Ντιζα του συμπλέκτη (μέχρι να καταλάβω πως βγαίνει και πως μπαίνει το καταστρεψα το πρώτο και τα δύο μαζί μου κόστισαν παρεμπιπτόντως 12€ δεν ξέρω που τα βρήκες 1€ εσύ)

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cb400sf version S F3V

skempris

Και μια φωτογραφία από το πώς έγιναν τα καπάκια και η εξάτμιση μιας και βγήκαν

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Cb400sf version S F3V

Alex400