γεια χαρα παιδια νεος στο φορουμ και ενδιαφερομενος για αγορα ενος souper four

Ξεκίνησε από figalos, Φεβρουαρίου 06, 2012, 08:13:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Για δες εδω μπας και βοηθηθεις.Κι εγω τωρα το θυμηθηκα,αυτο το ποστ.Παντως ο τεραστιος Αtanassio εξηγει οτι και χωρις υποπιεση θα μπορουσε να δουλεψει το CB. :abeye-popping:Θαναση τωρα που το ειδα μπερδευτηκα περισσοτερο.Μπρρλλλμπλλουμμ
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=3063.0
Κι εδω να το δεις λυμενο: http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=3066.0

figalos

καλα ναι
πειραματα δεν κανω
θα το αλλαξω να ειμαι σιγουρος
ενα ενα να φευγει.....
παμε για αλλα λεμε
αν δουλευει οπως σημερα μεχρι και σκουλαρικια θα τις παρω.......    αχαχα :tongue2:

itom32

Xa,xa,xa εχεις πορωθει τρελλα μιλαμε.Ετσι ειναι το SF αμα σου μπει η τρελλα,τελειωσες.

figalos

Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 09, 2012, 01:00:31 ΠΜ
Xa,xa,xa εχεις πορωθει τρελλα μιλαμε.Ετσι ειναι το SF αμα σου μπει η τρελλα,τελειωσες.
ειναι   classic φιλε
all time classic
all time και everywhere.......



αρκει να δουλευει καλα........

snipereps

τελικά έκανε τα μαγικά του το σπρέι επαφών! άντε τώρα να το ευχάριστηθeiς που ανοίγει ο καιρός!..,

vagmakr

Λοιπον για τσεκ στο ρουμπινετο , υπαρχει τροπος αλλα ειναι μερακλιδικος και αυτος.

Πρεπει να βγαλεις το σωληνακι υποπιεσης και της τροφοδοσιας.

Μετα να ρουφηξεις (!!!!!!!) με το στομα απο την υποπιεση και να δεις πως χυνει βενζινη το ντεποζιτο.

Αν φευγει βενζινη σαν βρυσακι εισαι οκ, αν "κατουραει" εχει προβλημα το ρουμπινετο.

Θελει προσοχη γιατι με τις αναθημιασεις απο την βενζινη μπορει να την ακουσεις και ειναι σιγουρα ανθυγεινο.

To ρουμπινετο ανοιγεται καθαριζεις τα παντα , περνας με σπρευ σιλικονης τα λαστιχενια μερη και εισαι οκ.

Καλημερα

figalos

Παράθεση από: snipereps στις Μάρτιος 09, 2012, 03:26:40 ΠΜ
τελικά έκανε τα μαγικά του το σπρέι επαφών! άντε τώρα να το ευχάριστηθeiς που ανοίγει ο καιρός!..,
NAI ρε φιλε εκανε
γιατι μπορει να επηρεαζει και η σταθμη του ντεποζιτου αν φταει το ρουμπινετο που λεει ο vagmakr
αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που γεμισα το ντεποζιτο
(ισως ειναι η τεταρτη )

λεω να δοκιμασω παλι με τον κοφτη

figalos

Παράθεση από: vagmakr στις Μάρτιος 09, 2012, 10:11:40 ΠΜ
Λοιπον για τσεκ στο ρουμπινετο , υπαρχει τροπος αλλα ειναι μερακλιδικος και αυτος.

Πρεπει να βγαλεις το σωληνακι υποπιεσης και της τροφοδοσιας.

Μετα να ρουφηξεις (!!!!!!!) με το στομα απο την υποπιεση και να δεις πως χυνει βενζινη το ντεποζιτο.

Αν φευγει βενζινη σαν βρυσακι εισαι οκ, αν "κατουραει" εχει προβλημα το ρουμπινετο.

Θελει προσοχη γιατι με τις αναθημιασεις απο την βενζινη μπορει να την ακουσεις και ειναι σιγουρα ανθυγεινο.

To ρουμπινετο ανοιγεται καθαριζεις τα παντα , περνας με σπρευ σιλικονης τα λαστιχενια μερη και εισαι οκ.

Καλημερα
οκ θα το κανω

ερωτησεις
οταν βγαλω τα λαστιχα και τα δυο  με τον διακοπτη του ρουμπινετου κλειστο
οταν τον ανοιξω δεν τρεχει?????
πρεπει να ρουφιξω απο την υποπιεση???
καταλαβα καλα???

και αναλογως πως θα τρεχει θα πραξω


figalos


εκανα αυτα που ου ειπε ο vagmakr
μιλησαμε και τηλεφωνικος
και παρατηρησα τα εξης
αφου εβγαλα το σωληνακι τις υποπιεσης για να ρουφηξω
πηγα να βγαλω και της βενζινης με ανοιχτο  διακοπτη ρουμπινετου
και εγινε χαμος
ετρεξε μπολικο καυσιμο ευτυχως κρυα η μηχανη
εκανα κυλιδα κατω
ενταξει οκ προλαβα και το εκλεισα
αλλα απορω γιατι επρεπε να ρουφηξω εγω ενω τρεχει απο μονο του αβερτα??????
ο vagmakr μου ειπε καθαρο συμπτωμα κακης λειτουργιας ρουμπινετου

εχει συνεχη ροη
αρα υποπιεση δεν δουλευει
μηπως γιαυτο δεν μαφηνει να τελικιασω
και δεν μιλαω για 200 δεν μαφηνει απο τα 120 και μετα

λοιπον διαβασα αυτο
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=3066.15

αλλα εγω δεν εχω προβλημμα διαροης
αλλα συνεχης ροης
δηλ δεν το γλιτωνουμε το 80αρι????????????????? :absad: :absad:    (μακαρι ομως νανε αυτο ,,,μακαρι,,,  μακαρι... )

vagmakr


Καλησπερα και παλι,

Μην πας για αλλαγη ρουμπινετου αν δεν τσεκαρεις μηπως φτιαχνεται - καθαριζεται.

Για το ρουμπινετο χρειαζεσαι ενα σπρευ καθαρισμου καρμπυρατερ και ενα σπρευ σιλικονης για τα λαστιχακια.

Γενικα δεν ειναι πολυπλοκο πραγμα και υπαρχουν εικονες για το τι περιεχει στο σερβις μανουαλ και στο παρτς μανιουαλ , αν δεν τα εχεις πες το να σου τα στειλω.

Προσοχη στο ρουμπινετο θελει να μην χαλασεις τις βιδουλες του με λαθος κατσαβιδι.
Τσεκαρεις να εφαρμοζει καλα το κατσαβιδι και μετα το στριβεις.

Για να το βγαλεις , βγαζεις το ντεποζιτο (οταν ειναι σχεδον αδειο) το γυριζεις απο την μια πλευρα και ξεβιδωνεις το ρουμπινετο.

Χαιρετισμους

figalos

εβγαλα το ρουμπνετο το ανοιξα αλλα μαλλον ειχε ανοιχτει ξανα γιατι ηταν πεντακαθαρο
η μεμβρανη ειναι κομπλε (οσο αναφορα τρυπες)
και ειναι και σε καλη κατασταση σαν καινουρια δεν εχει ξεραθει

δεν ξερω ομως ποος ειναι ο λογος που κανει το  ρουμπινετο να εχει συνεχη ροη χωρις  η υποπιεση να  δουλευει
θα ρωτησω αν φτιαχνεται κανα μαστορι

ξερει κανεις τι μπορει να φταιει
με τον snipereps που μιλησα μου ειπε το δικο του δεν τρεχει αν δεν ρουφηξεις απο την υποπιεση
θα δοκιμασω κανενα αλλο

παντως παρατηρω οτι οταν πεφτει η σταθμη του ρεζερβουαρ μειωνεται και η αποδοση της μηχανης
οχι ομως τρελη διαφορα
ουτε κοψιματα και μπερδεματα και διακοπες

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Ρε συ figale σιγουρα δεν ειναι η ιδεα σου?Μηπως συγκρινεις τις επιταχυνσεις του fazer με του sf και νιωθεις ετσι??Κaβαλησες αλλα sf εστω για λιγο,για να συγκρινεις??Θελω να πω οτι κι εγω οδηγησα για λιγο ενα cbr600f2 και νομισα οτι θα με επερνε ο διαλος και μετα η ηρεμη σημπεριφορα του sf με εκανε να σκεφτω"δεν ειναι ψωφια,δεν ειναι ψωφια,δεν ειναι ψωφια δεν ειναι ψωφια ειναι πιο μικρη".Μη συγκρινουμε ανομοια πραματα.

vagmakr

Καλο οτι ειναι καθαρο , ειχε ομως το ελατηριο πισω απο την μεμβρανη ή ηταν χωρις ελατηριο?

Οι δυο σητες επανω (για κυρα παροχη και ρεζερβα) ηταν καθαρες?

Αλλιως το θεμα που σου μενει ειναι τα καρμπ.

Χαιρετισμους

itom32

Εχει δικαιο ο vagmark που υπενθιμηζει το ελατηριο.Αυτο το γμιδι εχει την ταση οταν ανοιγης για οποιονδηποτε λογο το ρουμπινετο να εκτοξευεται.Δες μπας και ξεφυγε κανενος και δεν το ξαναβαλε.Αλλα εχει παει ηδη σε καρμπιρατερα του τα ρυθμησε και του ειπε ειναι οκ!!