Βελονα-πυραυλακι καρμπυλατερ προβλημα

Ξεκίνησε από Κρις Β, Δεκεμβρίου 13, 2019, 04:20:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Εσύ τωρα που τις εχεις στις 3 στροφές, τι φιλτρο αερα και τι εξατμιση φορας;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Δεκεμβρίου 16, 2019, 01:56:50 ΜΜ
Εσύ τωρα που τις εχεις στις 3 στροφές, τι φιλτρο αερα και τι εξατμιση φορας;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εξάτμιση ελεύθερας racetech και φίλτρο κανονικό χάρτινο. Ειχα ξεκίνησει απο δυόμιση στροφες μετα απο καθάρισμα καρμπς, μου φαινόταν λιγο ψοφιο. Το πήγα στις τρεις, έφτιαξε, και μετα σε δυο κύλινδρους που ειδα λιγο ασπρα τα μπουζια τους, εδωσα αλλο ενα 1/4 στροφή.  Πριν.μερικες μερες αγορασα.ενα φιλτρο dna και θα κατσω να πειραματιστω και με αυτό. Εσυ στις πόσες στροφές το έχεις;

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

panosp25

Οταν λες εδωσα τι ενοεις; Εσφιξες η χαλαρωσες; Εμενα η μαμα ρυθμιση ειναι 2 και 3/4 και τα πηγα στις 3 γιατι μου καπνθζε τα μπουζι. Φιλτρο honda και τελικο εξατμισης απο cbr400.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Δεκεμβρίου 16, 2019, 03:07:27 ΜΜ
Οταν λες εδωσα τι ενοεις; Εσφιξες η χαλαρωσες; Εμενα η μαμα ρυθμιση ειναι 2 και 3/4 και τα πηγα στις 3 γιατι μου καπνθζε τα μπουζι. Φιλτρο honda και τελικο εξατμισης απο cbr400.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Οτι χάλαρωσα. Καπνιζε τα μπουζί εννοείς σου μαύριζε;

panosp25

Τα μαύριζε. Ναι. Αλλά νόμιζα πως ξεσφιγγοντας, δίνεις περισσότερο αέρα...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Δεκεμβρίου 16, 2019, 04:08:42 ΜΜ
Τα μαύριζε. Ναι. Αλλά νόμιζα πως ξεσφιγγοντας, δίνεις περισσότερο αέρα...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο  μανιουαλ λεει " Εάν μετά τη βόλτα δοκιμής το ηλεκτρόδιο του
μπουζί είναι μαύρο, βιδώστε τις βίδες “αέρα” σε
κάθε καρμπυρατέρ κατά 1/4 της στροφής. Εάν
είναι "λευκά", ξεβιδώστε τις βίδες 1/4 της
στροφής. Η ρύθμιση της ποιότητας του μείγματος
θεωρείται σωστή εάν οι εναποθέσεις άνθρακα στα
ηλεκτρόδια των μπουζί έχουν ανοιχτό καφέ ή
σοκολατί χρώμα."

Τώρα τις λεει όντως βίδες 'αέρα' αλλα ψαχνωντας γενικα για καρμπυρατερ λενε οι περισσοτεροι
οτι αμα η βιδα ειναι απο τη πλευρα του κινητηρα ρυθμιζει το καύσιμο και όσο ξεβιδώνεις δινει παραπάνω καύσιμο.
Κάπου διαβασα επίσης οτι άμα είναι μυτερη η ακρη της βιδας ειναι σίγουρα για καύσιμο.

panosp25

Οπότε πρέπει να βιδωσω για να μειώσω καύσιμο. Τα μπερδεψα λιγο...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Δεκεμβρίου 16, 2019, 06:01:53 ΜΜ
Οπότε πρέπει να βιδωσω για να μειώσω καύσιμο. Τα μπερδεψα λιγο...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι βιώνεις και μειώνεις το καύσιμο. Εργαλείο για τη ρύθμιση εχεις; Ειχα πάρει ενα με κανα 20ρικο απο κινα. Αμα θες να σου βρω λινκ. (Ή αμα εισαι αθηνα να στο δανείσω). Το να ειναι λίγο πλούσιο το μείγμα περα απο τη κατανάλωση και την ακαυστη δεν ειναι τοσο κακό, οσο το να ειναι φτωχό και να σου χαλασει τα πιστόνια.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk


panosp25

Αν βρεις το link θα σου ημουν ευγνώμων...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Δεκεμβρίου 16, 2019, 08:37:32 ΜΜ
Αν βρεις το link θα σου ημουν ευγνώμων...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
https://s.click.aliexpress.com/e/4nUQXycC

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk


giannis_t

Ρε παιδιά εγώ που το πήρα αυτό το εργαλείο μου έσπασε στην πρώτη χρήση. Γενικά έχει πολύ κακή κατασκευή απλά είναι πατημένη η μύτη πάνω στο ελατήριο. Αποζημιώθηκα από τον κινεζο αλλά δεν θέλω να ξαναπάρω τέτοιο. Τώρα  ρυθμίζω βγάζοντας τα έξω. Το λέω αλλά για να ξέρετε, ίσως να ήμουν άτυχος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Harlock

Ναι καλα στα κινέζικα υπαρχει πάντα το ρισκο αυτο αλλα τουλαχιστον παιρνεις πισω τα λεφτά.
Μέχρι τώρα πάντως εμένα μια χαρα δουλεύει. Το να τα βγαζεις δεν πολυ παίζει γιατι καμια φορα θες να
αλλάξεις την ρυθμιση μετά απο δοκιμαστικη βόλτα. Βρήσκεις παντως και απο ελλάδα, είχανε ποσταρει καπου ενα.

Κρις Β

Παιδιά επειδή είναι η τρίτη φορά σήμερα που έφευγα για δουλειά και εμεινα ξανά λέω να πάω σε μάστορα να κάνει την δουλειά.. Και πριν μου την πείτε να ξέρετε δεν έχω καθόλου χρόνο λόγο εργασίας σχεδόν και μου είναι απαραίτητη καθημερινά.. Πόσο λέτε να κοστίζει η δουλειά αυτή δηλαδή αλλαγή σε 2 πυραυλακια;;
V. K.

JEPE

Για λύσιμο καρμπ είναι κάνα 60ευρω σίγουρα συν ότι θα σου αλλάξει!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Παιδιά την λύση από ότι φαίνεται μου την βρήκε ο μηχανικός χωρίς φράγκο... Μου είπε όταν το σβήνω για πολλές ώρες να το βάζω στο off διότι έτσι δεν κάνει υπερχείλιση στα καρμπς... Το έκανα και από τότε δόξα το θεό δεν έχω πρόβλημα 😁
V. K.