Ρεζερβουαρ τρυπιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ???? ιδου η απορια

Ξεκίνησε από dimitris_89, Ιουνίου 06, 2014, 11:56:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Παράθεση από: stam στις Ιανουαρίου 28, 2019, 08:04:54 ΜΜ
Ποια πριτσίνια τι εννοεί? Γιατί κόστισε τόσο πολύ έκανε κάτι παραπάνω από πλαστικοποίηση?
Οπως εξήγησα και πιο πριν(στην σελίδα 2 αυτού του τοπικ),Stam υπάρχει ένα πλακίδιο-βάση στο κάτω μέρος του ρεζερβουάρ όπου βρίσκονται και οι δύο τρύπες για να βιδώσει και να πιαστεί στο σασί.Αυτό το πλακίδιο-βάση,απο το εργοστάσιο,είναι κολλημένο-πονταρισμένο πιθανόν με ρομποτική ηλεκτροπόντα με το υπόλοιπο σώμα του ρεζερβουαρ,γι'αυτο και το περιγράφει η Kat σαν περτσίνωμα.Αυτές η κολλήσεις λοιπόν σε περίπτωση πτώσης με γεμάτο ρεζερβουαρ ή και με ρεζερβουαρ με extra βαρος πχ απο tank bag,υπάρχει περίπτωση εξ αιτίας της δύναμης της κρούσης (ακόμη και χωρις επαφής του ρεζερβουαρ με άσφαλτο ή αλλο σωμα)να ανοίξουν και να υπάρχει διαρροή.Εγώ και η Κατ αυτό ακριβώς πάθαμε.
Η επισκευή δεν είναι καθόλου εύκολη καθώς ανοίγεται όλο το ρεζερβουαρ καθαρίζεται κολιέται με argon,ελέγχεται με πίεση αν υπάρχουν διαρροές πλαστικοποιείται εσωτερικά και ξαναβάφεται απο την αρχή.Για όποιον επιλέξει να επισκευάσει το ρεζερβουάρ του και όχι να αγοράσει καινούριο,στην Θεσσαλονίκη ο Τασος ο Δωροκίδης είναι ο μόνος που γνωρίζει και θα κάνει τέτοιου είδους δουλειά.Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος ανάλογος μάστορας στην Αθήνα που εγώ όμως δεν γνωρίζω.Αλλά η ζημιά αυτή είναι απο τις δύσκολες.Περισσότερα για το πως γίνεται η επισκευή εδώ: http://www.tat.toopaint.gr/gtat.htm

TEOS CB SF

Καλησπέρα και από εμένα .. έυχομαι να μην χρειαστεί κάνεις τέτοια επισκευή στο μέλλον .. όσο για την περίπτωση του κινεζικού προσωπικά νομίζω δεν θα το επέλεγα διότι υποθέτω ότι θα απέχει πολύ ποιοτικά από το μαμά .. νομίζω ότι έκανες καλά που το επισκευασες (εάν στην τιμή είναι μέσα κ το βάψιμο κ τα έξοδα αποστολής ) μια άλλη λύση ίσως ήταν και αυτή του μεταχειρισμένου η οποία έχει το γνωστό ρίσκο ... Κατά εύχομαι άλλο κακό να μην σε βρει

stam

Το υποψιάστηκα ότι εννοούσε τις ηλεκτροπόντες απλά μου έκανε εντύπωση ότι το ανέφερε ως πριτσίνια. Έχω δώσει και εγώ το δικό μου για πλαστικοποίηση, από την προηγούμενη βδομάδα και περιμένω μέσα σε αυτήν την εβδομάδα να το πάρω. Νομίζω και εμένα η διαρροή πως ήταν ή από το ίδιο σημείο ή από την ένωση που κάνει το ρεζερβουάρ γύρω γύρω.

stam

Εν τέλη το πήρα το ρεζερβουάρ 50 ευρώ μου πήρε. Μένει τώρα να πάρω το o-ring  (39,5 Χ 5) του φλοτέρ να δω αν είναι οκ.

wolfi

Παράθεση από: stam στις Φεβρουαρίου 03, 2019, 09:50:19 ΜΜ
Εν τέλη το πήρα το ρεζερβουάρ 50 ευρώ μου πήρε. Μένει τώρα να πάρω το o-ring  (39,5 Χ 5) του φλοτέρ να δω αν είναι οκ.

Να φανταστώ ότι θα το πάρεις από την αγορά (40χ5) και ΌΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΡΑΒΑΛΑΚΙ

stam

Ε ναι. Πιθανόν να υπάρχει και στην αγορά 39,5 Χ 5 θα μάθω αύριο και θα ενημερώσω. Πήγα να βάλω λίγη βενζίνη χτες και έχανε από εκεί. Λοιπόν Wolfi έχω μια απορία πάλι αλλά περιμένω να περάσει η ωρα για να την κάνω :P
Το ρεζερβουάρ είναι ενωμένο με ηλεκτροπόντες σε αρκετά σημεία. Οι ηλεκτροπόντες είναι σημειακές. Οπότε απο ηλεκτροπόντα σε ηλεκτροπόντα πως το στεγανοποιεί η HONDA?

wolfi

Οι πονταρισιες είναι για να κρατήσει το πάνω το κομμάτι με τον πάτο στο καλούπι που μονταροντε .....
Μετά είναι σε όλο το χείλος κολλημένο τα δύο κόμματα και ο τροχοσμενο

wolfi

ʼααααααα και που είσαι αν βρεις στην αγορά 39.5χ5 δεν θέλω να το πεις αλλά θέλω να γράψεις στο ποστ 5+1 νούμερα για το τζόκερ για να τα κονομησουμε

stam

Μην είσαι απαισιόδοξος μπορεί να υπάρχει. Και επειδή είναι για βενζίνη λογικά θα πρέπει να είναι viton. Το θέμα είναι ότι όταν πας για o-ring και λες ότι θες ένα σε κοιτάζουν με μισό μάτι. Θα πάρω παραπάνω κομμάτια. Πάντως αν βρω και γράψω 5+1 νούμερα δύσκολα θα τα κονομήσουμε.

Alex400

STAM ΒΡΕΣ τα που είσαι ψαχτήρι  γιατί υπάρχει πρότζεκτ στο σχεδιασμό .... και θα χρειαστούν . [ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ]..... ;)     

stam

Τελικά βρήκα 40 Χ 5 viton. Πήρα 2 γιατί είχε  2 ευρώ το ένα. Είναι ακριβά τα viton. Το έβαλα θα τσεκάρω αργότερα  πάλι αν τυχόν έχει καμιά διαρροή. Αγορά από ΑΚΡΟΝ ΕΛΛΑΣ. Θέλω να ρωτήσω και στον Σταματιάδη μήπως και έχει 39,5 Χ 5.  Στην συγκεκριμένη εφαρμογή μας ενδιαφέρει κυρίως το πάχος. Η διάμετρος που έχει αυτήν την διαφορά δεν δημιουργεί πρόβλημα.

wolfi

Παράθεση από: stam στις Φεβρουαρίου 04, 2019, 05:43:58 ΜΜ
Τελικά βρήκα 40 Χ 5 viton. Πήρα 2 γιατί είχε  2 ευρώ το ένα. Είναι ακριβά τα viton. Το έβαλα θα τσεκάρω αργότερα  πάλι αν τυχόν έχει καμιά διαρροή. Αγορά από ΑΚΡΟΝ ΕΛΛΑΣ. Θέλω να ρωτήσω και στον Σταματιάδη μήπως και έχει 39,5 Χ 5.  Στην συγκεκριμένη εφαρμογή μας ενδιαφέρει κυρίως το πάχος. Η διάμετρος που έχει αυτήν την διαφορά δεν δημιουργεί πρόβλημα.



TEOS CB SF


Alex400

Όταν έχεις αστέρια σαν τον STAM στην ομάδα, δύσκολα ΔΕΝ υπάρχουν...Όταν με το καλό οργανώσουμε ένα χώρο να κάνουμε μόνοι μας τα service θα τρίβουν τα μάτια τους πολλά συνεργεία ....Γιατί όπως θα έλεγε και ο Χρήστος : Ήντζαν κρατεί το μελοκουτ΄,λείχ΄το δαχτυλον ατ ..... ;)                 

panosp25