Ρεζερβουαρ τρυπιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ???? ιδου η απορια

Ξεκίνησε από dimitris_89, Ιουνίου 06, 2014, 11:56:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitris_89

Την καλημερα μου!!
Τον τελευταιο καιρο εχω την υποψια για τρυπα στο τεποζιτο,, στο πισω μερος του τεποζιτου , δηλ οπως καθεσαι ακριβως μπροστα σου και αριστερα στο πιο χαμηλο σημειο, βρισκω συνεχεια βρωμια απο βενζινη, το καθαριζω και μετα απο 2 μερες παλι τα ιδια. Αυξηση στην καταναλωσει δεν εχω δει, ουτε να σταζει καπου, αλλα εχω την αισθηση οτι μυριζει γενικα η μηχανη βενζινα. Το τεποζιτο το εχω ελενξει και δεν ειναι πουθενα υγρο, επισεις τα σολινακια αναθυμιασεων ειναι κανονικα πανω στο φιλτροκουτι..
Παρακαλω τα φωτα σαςςς ΑΧΧΧΧ θα με τρελανει αυτη η γρια :-\

xrhstos

εχω  ακριβως το ιδιο θεμα.και το εχω κολληση με κολλητήρι και καλάι .αλλα σιγουρα εσενα θα ειναι πολυ ψηλες οι τρυπες.και θελουμε και οι 2 καθαρισμα. ρεζερβουαρ.οποσδηποτε.και μην το αφηνεις ποτε να δουλευει ρεζερβα

dimitris_89

το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει απο που χανει βενζινη

dimitris_89

Παράθεση από: dimitris_89 στις Ιουνίου 06, 2014, 06:54:45 ΜΜ
το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει απο που χανει βενζινη
τσεκαρε και στην φοτο που ανεβασα, τα σολινακια 5 και 6, ειναι πανω. Γιατι εμενα δεν ηταν και ισως εβγαιναν αναθυμιασης και λερονωνταν

xrhstos

μηπως χανει εκει που εννωντε τα 2 ελασματα-λαμαρινες που κολλαει σε συνολο το ρεζερβουαρ και δεν φενεται...καθολου?γεμισετο βενζινη ως πανω.και σιγουρα θα το βρεις.

J053F

Δημήτρη "βρωμιά" από βενζίνη θυμάμαι να βλέπω περιοδικά και εγώ στο δικό μου SF, στο σημείο που αναφέρεις (εκεί που οι 2 βίδες του ντεποζιτου πιάνουν στο πλαίσιο).
Το είχα συζητήσει με το μηχανικό μου και μου είχε αναφέρει ότι είναι πρόβλημα που εμφανίζεται σε SF αλλά και σε μοτοσυκλέτες ανάλογης ηλικίας.
Μου είχε αναφέρει ότι το πιο πιθανό είναι πως υπάρχει κάποια ρωγμοειδής σχισμή στο δοχείο που επιτρέπει στη βενζίνη να βγει, ωστόσο το πρόβλημα δεν ήταν τόσο έντονο σ' εμένα που να δικαιολογεί πλαστικοποίηση, και το παρατηρούσα κυρίως το καλοκαίρι (λογικό, λόγω ζέστης).
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως η όποια ποσότητα έβγαινε, ήταν κάτι σαν συσσώρευση ατμών καυσίμου που δημιουργούσαν τη "βρωμια" εκεί.
Σίγουρα για να δεις διαφορά στην κατανάλωση (μάλλον εννοείς να δεις ότι βγάζεις αισθητά λιγότερα Kms επειδή χάνει καύσιμο) δε θα παρατηρήσεις με τόσο μικρή απώλεια, ωστόσο οσμή θα υπάρχει, και ιδίως το καλοκαίρι που οι ζέστη επιδεινώνει το πρόβλημα.
Λογικά κάποια στιγμή θα χρειαστείς μια πλαστικοποίηση στο δοχείο καυσίμου.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

xrhstos

εκει πισω που κολαει η λαμαρινα με τισ 2 β ι δες. εκει  δακριζε  εμενα.το αφισα 2 εβδομαδες ανοιχτο ανεφ  καυσιμου και το κολλησα με ηλεκτροκοληση τικ.και απο τοτε ολα οκ.αργοτερα εκει κατω που ακουμπανε τα ποδια με εκανε τρυπες και το κολισα με καλαι διοτι εκει δεν επερνε καν ηλεκτροκοληση τικ.κ η πλαστικοποιηση δεν σου δινει εγγύηση.αλλα για να μην γινει το τεποζιτο οτι νανε τοκανεις κ οσο παει.

dimitris_89

Συμφωνω απολυτα μαζι σου J053F. Ετσι ακριβως ειναι κι εμενα και κυριως το καλοκαιρι, διαφορα σε καταναλωση ενοειται πως δεν εχω δει και σκεφτομαι για την πλαστικοποιηση. Εχω βρει διαφορους πλαστικοποιητες για να χρησιμοποιησω, ενας σταθεροποιητης σκουριας πιστευω προληπτικα να χρειαστει,, αλλα δεν σκεφτομαι καθολου να ακολουθησω διαφοροι μεθοδοι με ξυδια και αλυσιδες ή βιδες για να σπασω την σκουρια,, διωτη δεν εχω αισθητα σκουρια.
Χρηστο η πλαστικοποιηση πιστευω ειναι μια οριστικη λυση για το προβλημα μας,η βενζινη πλεον δεν θα εχει καμια επαφη με λαμαρινα=τελος τα προβληματα. Οσο και να βρισκεις της τρυπες και να της κολας, μια κενουρια θα εμφανιζεται

xrhstos

nai ΕΧεις δικαιο.αλλα αν κανει πως ξεκολλαει??????τικανεις...εδω σε θελω.

dimitris_89

Δεν ειναι κολιτικη ταινια να ξεκολησει :p Εχουν κανει πολοι γνωστοι μου πλαστικοποιηση και μαλιστα μονοι τους, δεν ειχα ποτε προβλημα!!!

xrhstos

Πλαστικοποίηση εννοω εσωτερικα.και εννοεις οτι κανανε μονοι τουσς πλαστικοποιηση?δεν μπορει να το κανει ο καθενας αυτο.

dimitris_89

Φιλε χρηστο, με προσβαλης  :P εσωτερικα μιλαμε!! Δεν ειναι δυσκολο να το κανεις, απλα θελει να εχεις δει κανα δυο φορες πως γινεται και να το ψαξεις λιγο το θεμα.. Εγω προσωπικα θα το περασω για αρχη μ ενα σταθεροποιτη σκουριας αν και δεν πιστευω οτι χρειαζεται και στην συνεχεια βαζεις εναν φελο εκει που μπαινει το βρυσακι ή μια σακουλα για να μην βουλωσει η τρυπα με τον πλαστικοποητη, στην συνεχεια τον ριχνεις στο τεποζετο κλεινεις και την πανω τρυπα με ταινια και το γυρνας το τεποζιτο να παει παντου...
παρε παραδειγμα τον τυπα στο βιντεακι:
https://www.youtube.com/watch?v=xrSs8fxWqoU
κι ενα σχετικο αρθρο:
http://www.mybike.gr/topic/62446-how-to%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/

xrhstos

εγω εχω δει αλλο σύστημα/ πλαστικοποιησης εντελωσ ιαφορετικο.το κοβει στην μεση κ το ξανα κολαει.αυτη τη μεθοδο δεν την ηξερα.που παραουσιαζεις. O0 οι φουρ δεν προσβαλουν ποτε δημητρη89.  λοιπον οταν ξεκινησεις ξεκινας κ την φοτογραφια σε καθε κινηση...να μαθαίνουμε.

dimitris_89

Χρησταρα δεν προσβληθικα, για πλακα στο ειπα
Κοβουν το τεποζετο στην μεση και το ξανακολανε :o :o :o :o
πρωτη φορα τ ακουω αυτο σοβαρα, αυτο οντως δεν εχω ιδεα πως γινετε αλλα ουτε και θα αφηνα μαστορα να μου κοψει το ρεζερβουαρ...
τωρα οσον αφορα την αλλη μεθοδο που σου ειπα οτι θα εκανα, ακομα περιμενω γιατι απο την μερα που εβαλα τα σωλινακια απο κατω που σου ειπα οτι μου ελειπαν, δεν εχω δει βρωμια απο βενζινη.... περιμενω πως και πως να δω για να προχωρισω  >:D
Αν θες να το ψαξουμε μαζι για πλαστικοποιητες ενοειτε οτι μου λες :)

stel89s

Οντως δεν γινεται να το κοψουν στην μεση να το κανουν πλαστικοποιηση κα μετα να τ κολλησουν... Θα ηταν ιδανικο γτ με το ταρακουνημα που θα κανεις δεν ειναι εισαι 100% σιγουρος οτι τα υλικα εχουν παει παντου αλλα κατα την κόλληση θα θερμανθεί η πλαστικοποιηση και θα καταστραφεί όποτε ειναι δώρο άδωρον....