Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα

Ξεκίνησε από itom32, Αυγούστου 17, 2010, 11:37:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Ναι το ξαναεβαψα,μου την εφτιαξε τελικα ενας εξατμισας στην Αγ.Παντων λιγο πιο περα απο την γεφυρα του ΟΣΕ.O αλλος στην θερμη μου ειπε αφου εκοψε το ανοξυδωτο που φορουσα,οτι ειχε κουρμπαδορο μονο για 50αρα σωληνα,ενω εγω ειχα 60αρα,παπαριτσες,να με ξεφορτωθει ηθελε γιατι τον καθηστερουσα απο τα αυτοκινητα.Οποτε θες φωναξε με να λυσουμε το χταποδι,μιας και εχω λυσει δεσει τρεις φορες σε μια μερα το δικο μου,εχω γινει expert.Για να γινει και σωστο βαψιμο.

akaposto

<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

klab

Πςςςςςςς  :sun_smiley: κούκλα έγινε με την εξάτμιση μαζεμένη και τα βαψιματάκια, ωραία δουλειά.
Να σε ρωτήσω επί τη ευκαιρία, όταν βγάζεις την εξάτμιση αλλάζεις και τις μεταλλικές φλάντζες που έχει σε κάθε σωλήνα η ξαναβάζεις τις ίδιες ;
Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να βγάλω την δικιά μου να την καθαρίσω-γυαλίσω και δεν ξέρω τι παίζει.

itom32

Παράθεση από: klab στις Σεπτεμβρίου 13, 2010, 03:55:27 ΜΜ
Πςςςςςςς  :sun_smiley: κούκλα έγινε με την εξάτμιση μαζεμένη και τα βαψιματάκια, ωραία δουλειά.
Να σε ρωτήσω επί τη ευκαιρία, όταν βγάζεις την εξάτμιση αλλάζεις και τις μεταλλικές φλάντζες που έχει σε κάθε σωλήνα η ξαναβάζεις τις ίδιες ;
Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να βγάλω την δικιά μου να την καθαρίσω-γυαλίσω και δεν ξέρω τι παίζει.
Tα ιδια,cause no money. :absad:

klab

Δηλαδή το σωστό είναι να αλλαχτούν με καινούργιες ;
Εσύ πως τις βάζεις τι παλιές, έχουν κάνει πατούρα από το σφίξιμο και τις ταιριάζεις πάνω στο ίδιο αυλάκι ;
Ξέρει κανείς που θα τι βρω (μάλλον πως θα τις ζητήσω και από τι μαγαζί) πρέπει να έχω τις διαστάσεις ε ;

itom32

Koiτα πρεπει να λεγονται o ring exhaust gasket η καπως ετσι,νομιζω καπου ειχα δει post του snipereps που ειχε βρει,αν το βρω θα ξαναποσταρω εδω.
Τα δικαμου ειναι για αλλαγμα αλλα δεν τα πειραζω ακομη,νομιζω ειναι καποιο ειδος μ@λ@κου μεταλου,ισως αλουμινιο.
Και ναι ειχα δικιο το βρηκα: http://www.wemoto.com/bikes/Honda/CB_400_SF_F2N_F2R_F2S_F2T_Superfour_Japan/92-95/picture/Exhaust_Gasket_Front_-_Aluminium/

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Έτσι ομαδική παραγγελία εξατμισόφλαντζες !!!

jokey

Μίλα Θανάσηηηηηηηηηη!!!
Είχαμε εξατμισοδουλειά την Κυριακή.
Αλλάξαμε ζουάν εξάτμισης στο ʼφρικα γιατί και οι δύο είχαμε σκασίματα στην εξάτμιση όταν αφήναμε το γκάζι και φρενάραμε με τον κινητήρα.Αφου ακονίσαμε τις χοντροχερούκλες μας για να χωράνε στις Ιαπωνικές θυρίδες ξεβιδώματος, πιάσαμε δουλειά
Το τι ξεβιδώσαμε δεν λέγεται.Στο τέλος για να βιδώσω ένα παξιμάδι της εξάμτισης ξεβίδωσα και βάση κινητήρα.Δεν άντεχα άλλο
Τέλος πάντων στην απάντηση.Ο attanassio είχε φέρει αλουμινοταινία και πάστα χαλκού.Η πάστα χαλκού όπως μου είπε είναι σπρέυ (αυτό το διαπίστωσα και εγώ) ,είναι παχύρευστο και έχει την ιδιότητα να λειτουργεί σαν κόλλα.Η αλουμινοταινία λειτουργεί σαν φλάτζα
Οι φλάτζες που έχουν στις εξατμίσεις είναι από αμίαντο

εδώ στο έργο

ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

itom32

Αμαν ρε φιλε,τις ξεκοιλιασατε τις ερμες τις αφρικανες. :tongue2: ;D

point zero

οοοοωωωωοοοοο   απανω τους ....γουσταρω να βλεπω μαστορεματα  :)
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

freethan

Atanassio + Jokey δεν γίνεται και να μην έχουν "πολεμική" φωτό απο μηχανολογικές εργασίες!  :beerchug: :beerchug:

Atanassio

Τόσες ώρες για 2 ζουάν και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα!!!  Κυριοκεκτικά λυθήκανε οι μισές μοτοσικλέτες

Παράθεση από: jokey στις Σεπτεμβρίου 14, 2010, 09:02:32 ΠΜ
Το τι ξεβιδώσαμε δεν λέγεται.Στο τέλος για να βιδώσω ένα παξιμάδι της εξάμτισης ξεβίδωσα και βάση κινητήρα.Δεν άντεχα άλλο

Πραγματικά δεν παλευότανε!!!  Την ίδια βίδα που ο jokey για να την βιδώσει έλυσε βάση κινητήρα εγώ την έσφιξα όσο μπορούσα από το πλάι και στο τέλος την παράτησα.  Ελπίζω να μην την ψαχνω....

itom32

Και η τελικη φαση με καγκελα givi και βαλιτσα kappa.
Aκουω γνωμες,να βαλω το undercowl(μαυρο πλαστικο κατω απο σελα)του VtecSpec1 που βρηκα απο Japan,αλλα ακριβο μιλαμε για κανα 180αρι ευρω μαζι με ταχυδρομικα,ή να το αφησω ετσι???
Υ.Γ:(μπηκα στο mode σωστη δουλεια-οχι αρπα κολα).

desmond

εντάξει, απλά μαμάει το αποτέλεσμα.   :yoohoo: :beerchug:

Δε θα έλεγα ότι θέλεις να δώσεις 180 plus για το undercowl.
Από ότι φαίνεται έχουν κάτσει πολύ καλά όλα
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi