NC 31 ανακατασκευη - μαζεμα

Ξεκίνησε από george.s, Οκτωβρίου 23, 2019, 01:11:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

george.s

 :)

εχω ξεκινησει την ανκατασκευη απο το cb
θα ανεβασω φωτογραφιες αν και το παω αργα και ψιλοσχολαστικα
αποφευγω κινεζοπραγματα και θα προσπαθησω να ειναι σε εργοστασιακη μορφη

θα ανεβασω φωτογραφιες

και μια ερωτηση κωδικο χρωματος που μπορω να τον βρω ?
ειναι μαυρη η μηχανη project1

itom32

Αν θες να το κάνεις σαν το εργοστασιακό μαύρο του project big one FiiN 1992-93 τότε ο κωδικός χρώματος που πρέπει χρησιμοποιήσεις είναι
NH-237P Pearl pure black,
αν θές το μαύρο των μετέπειτα μοντέλων FiiS,version R FiiiS,version S FiiiT τότε ο κωδικός είναι NH-359M Mute black metallic.
Η διαφορά είναι ο το πρώτο δεν έχει κόκο μεταλικό,το δεύτερο έχει.

george.s

ευχαριστω πολυ
το πρωτο θα κανω  :)

george.s

καλημερα
εχω απορια με τον διακοπτη της βενζινης
ο διακοπτης δουλευε οκ αλλα ηταν μεσα στην μπιχλα

οταν εβγαλα το λαστιχακι τροφοδοσιας καθως και ενα δευτερο μικροτερο διπλα του που δεν εχω καταλαβει τι κανει σε οποια θεση και αν το γυριζα δεν ετρεχε καυσιμο(υπενθυμιζω οτι λειτουργουσε κανονικα)

τον εβγαλα απο το τεποζιτο τον καθαρισα εξωτερικα και τον ανοιξα για να κανω το ιδιο εσωτερικα
εχει μια μεβρανη που ειναι οκ η οποια μου δινει την εντυπωση οτι αν την τραβηξω θα σκιστει(το φιλτρακι το εβγαλα)οποτε δεν την εβγαλα την μεβρανη.

2 αποριες
βασικα πως δουλευει και γιατι δεν ετρεχε βενζινη (3 λιτρα ειχα μεσα)σε οποια θεση και αν το εβαζα
και που ειναι στο μανιουαλ γιατι δεν το βρισκω πουθενα

panosp25

Καλημέρα!
Ο διακόπτης βενζίνης, (κοινώς ρουμπίνετο) είναι αυτόματος.
Τι σημαίνει αυτο;
Το μικρό σωληνάκι που βλέπεις, συνδέεται στον κύλινδρο, στην πλευυρα πίσω απο το πιστόνι, ούτως ώστε οταν κινείται το πιστόνι η υποπίεση ππυ δημιουργείται να τραβάει την μεμβράνη, η οποία με τη σειρά της τραβάει μια μικρότερη μεμβράνη απο μέσα που σφραγίζει τη δίοδο του καυσίμου.
Ως αποτέλεσμα οταν δεν λειτουργεί ο κινητήρας, διακόπτεται η παροχή καυσίμου στα καρμπυρατέρ.
ʼρα σωστά δεν κατέβαζε βενζίνη όπου και να το γύριζες εφόσον δεν υπήρχε υποπίεση.
Προσοχή στην μεμβράνη διότι αν σκιστεί δημιουργεί προβλήματα.
Φυσικά η "μαμα" μεμβράνη δεν σκίζεται γιατί έχει ύφασμα μεσα, αλλά λόγω πολυκαιριας μπορεί να τρυπήσει.
Τώρα στο μανουαλ οπως και στο parts list  δίνει το κομμάτι ολόκληρο. Δεν διαχωρίζει τις μεμβράνες.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george.s

Ωραίος και κατατοπιστικοτατος  :)
Ευχαριστώ

stam

Νομιζω οτι αυτες τις λεπτομερειες για την λειτουργια, τις γραφει στο honda common manual

george.s

manual εχω ενα ρωσικο-αγγλικο που εχει cb1-cb400sf
part list εχω

μεχρι στιγμης με αυτα βγαζω ακρη