Ψάχνω να βρω το μοντέλο μου

Ξεκίνησε από Δημητρης, Αυγούστου 16, 2019, 01:46:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημητρης

Καλησπέρα παιδιά.... Ψάχνω να βρω το ακριβές μοντέλο που ει αι το μηχανάκι μου και το ακριβές εξάμηνο παραγωγής γιατί θέλω να αγοράσω καινούρια πλεξούδα.. Μου είπαν ότι χρησιμοποιώντας τον κωδικό του μοτέρ θα το βρω αυτό αλλά δεν ξέρω ΠΟΥ να ψάξω... Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

itom32

Kάτω απο την σέλα θα δεις στο σασί αυτήν την μικρή πινακίδα.Πες μας τι γράφει.

Aν για κάποιο λόγο δεν υπάρχει η πινακίδα τότε πες μας τα 5 πρώτα ψηφία και τους 7 πρώτους αριθμούς του κινητήρα σου o oποίος θα ξεκινά ΠΧ απο ΝC23E-1370001~ και του πλαισίου σου ΝC31-1000001~ αλλιώς μπορείς να βγάλεις άκρη και μόνος αν διαβάσεις την σελίδα Β5 εδώ: http://www.400greybike.com/files/cb400-Superfour-Parts.pdf

Δημητρης

Γράφει στο μοτέρ NC23E-1395852... Το εγχειρίδιο που μου στείλατε δεν έχει όλους τους αριθμούς ακριβώς.... Που το κατατάσσω εγώ;;

panosp25

Καλημέρα. Κατ'αρχας δεν μας ειπες τον αριθμο πλαισίου σου. Επίσης για ποιο λόγο θες να αλλάξεις πλεξούδα; Έτσι πληροφοριακά, για την εμπειρία.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Παράθεση από: Δημητρης στις Αυγούστου 16, 2019, 09:21:19 ΠΜ
Γράφει στο μοτέρ NC23E-1395852... Το εγχειρίδιο που μου στείλατε δεν έχει όλους τους αριθμούς ακριβώς.... Που το κατατάσσω εγώ;;
Εχεις το FiiN η παραγωγή του οποίου ξεκίνησε στις 23 Απριλίου του1992 και σταμάτησε στις 13 Μαρτίου του 1994 αν και ο αριθμος πλαισίου σου είναι ΝC31-1000001~  εως και ΝC31- 1034543~ τότε σίγουρα και το σασί σου είναι FiiN.   
Aν βρεις αριθμό πλασίου που να ξεκινά πχ ΝC31-1200001~  ή και μεγαλύτερους αριθμούς έχει γίνει "μετάγγιση" του κινητήρα σου σε μεταγενέστερο πλάισιο πχ απο FiiR του οποίου η παραγωγή ξεκίνησε στις 14 Μαρτίου του 1994.Αυτό συνήθως όταν γίνεται,γίνεται για άσχημους λόγους.Πχ τράκα ή σαβούρδα με καταστροφή πλαισίου.κλπ
Y.Γ: Για να καταλάβεις καλύτερα,όλοι οι αριθμοι πλαισίου πριν τον 1200001~ αφοράν FiiN,απο αυτόν και μετά μπαίνει στην γραμμή παραγωγής  το FiiR.Το ίδιο ισχύει και στους αριθμούς μοτερ.Οτι ξεκινά απο 1500001~ αφορά FiiR 1994 οποιος αριθμος μικροτερος FiiN 1992-1993.Οπότε όσο μεγαλύτερο αριθμό δεις υπολόγιζε πως έχεις νεότερο αριθμό παραγωγής.
Υ.Γ2:Oι πλεξούδες σε ολα τα FiiN είναι ίδιες αν δεν έχει πέσει κοπτοράπτης απο χέρι άσχετου...

stam

Υπάρχει στοκ στην Honda καινούρια πλεξούδα?

itom32

Παράθεση από: stam στις Αυγούστου 16, 2019, 01:24:46 ΜΜ
Υπάρχει στοκ στην Honda καινούρια πλεξούδα?
Δεν νομίζω,ούτε το cmsnl δεν την έχει,τουλάχιστον του FiiN  κωδ. 32100MY9000 μόνο μεταχείρα,αλλά ίσως μια ερώτηση στον motosp και στον Σαρακάκη να το σιγουρέψουμε.

Δημητρης

Λοιπόν ο αριθμός πλαισίου είναι nc31-1025839 και κάτω από την σέλα έγραφε cb400fii N.... Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα... Εγώ πήρα το μηχανάκι μου πριν κάνα μήνα κ ένα κάτι διακοπές και ρεταρισμα άσχημο σαν να δουλεύει τρικυλινδρο από τις 5 μέχρι 9 χιλιάδες στροφές... Μ λέγαν ότι είναι από το καρμπυρατέρ αλλά εγώ το πήγα ηλεκτρολόγο κ είχε κάποιο θέμα το κοντέρ με κάνα 2 καλώδια μου τα έφτιαξε και από τότε μειώθηκε το ρεταρισμα αφάνταστα σχεδόν μηδενικό... Έστειλα μια φώτο στο κύριο Μπάμπη φιτσαλο που φτιάχνει τα κοντέρ για να πάρω μια γνώμη και τιμή γτ ήθελα κάποια στιγμή να τα φτιάξω και μ λέει φίλε το κοντέρ σου είναι από cb1... Και συζητήσαμε και μ είπε μόνος του για το πρόβλημα που μου έκανε το μηχανάκι του είπα ότι από πλεξούδα στην ένωση με τα όργανα δεν υπάρχουν φισες αλλά ματισματα που έκανε ο ηλεκτρολόγος κλπ κλπ και μ είπε ότι για να κάνω σωστή δουλειά πρέπει να το πάω από την ρίζα το πρόβλημα... Να βρω σε ποιο εξάμηνο είναι το μηχανάκι μου και να παραγγείλω την σωστή πλεξούδα να την βάλω πάνω και να πάμε σιγά σιγά ότι χρειάζεται μετά να φτιάχνουμε... Γτ όντως η πλεξούδα μου είναι ότι να ναι... Πολύ μπάλωμα..  Απλά μ είπε να βρω με τον αριθμό μοτέρ κ πλαισίου σε ποιο εξάμηνο παραγωγής ανήκει το μοντέλο μου καινά παραγγείλω την σωστή πλεξούδα γτ μοντέλο με μοντέλο έχουν διαφορές... Αυτααα

itom32

O κωδικός part number της πλεξούδας για το FiiN όπως σε είπα παραπάνω είναι ένας,αυτός:  32100MY9000.

https://www.cmsnl.com/honda-cb400f-super-four-type-ii-1992-n-japan-nc31-100_model50218/wire-harness_32100my9000/#.XVcZqugzbIU
Θα βρείς μόνο μεταχειρισμένη.Εχει αρκετό καιρό που σταμάτησε να υπάρχει σαν καινούριο αντ/κο.Αυτή που θα βρεις καλό είναι να την πάρεις απο εταιρία-προμηθευτή που εμπιστεύεσαι.Το να έχεις σωστό ηλεκτρικό κύκλωμα είναι σημαντικότατο ειδικά στο superfour.

panosp25

Δημήτρη όπως κατάλαβες καινούργια πλεξούδα δεν θα βρεις. Ψάξε για καμια μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση, αλλιώς βρες έναν κιμπάρη ηλεκτρολόγο, παρε και τις φισες που χρειάζεσαι και κανε τη δουλειά σου. Αν παλι πιάνουν τα χέρια σου...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giannis_t

Αν οι χοντρές πατέντες είναι μόνο στα κοντέρ τότε το μόνο πρόβλημα μπορεί (και μάλλον είναι) ο κόφτης σωστά; ʼρα μήπως να φτιάξεις τον κόφτη (να τον βγάλεις) και να μην αλλάζεις ολόκληρη πλεξούδα; Πόσα άλλα κόψε ραψε να έχει μετά

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

itom32

Περιγράφω τι θα έκανα εγώ αν δεν είχα κάποιον συγκεκριμένο για να αγοράσω πλεξούδα και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να"παρασύρω"κανέναν σε περιττές ή επίφοβες αγορές.Εγώ θα ξεκινούσα να ψάχνω απο εδώ: https://www.car.gr/parts/?ca=783&ca=796&ca=711&makes=Honda&makes=Honda&models=CB+400&models=CB+400SF&pg=1
έχοντας υπ όψην πως η αγορά μεταχειρισμένης πλεξούδας είναι επίφοβη,απο την άποψη πως δεν ξέρεις αν βάλαν χέρι παλαιότεροι κάτοχοι ή ηλεκτρολόγοι τους και τι πείραξαν,όπως και την γενική της κατάσταση.
Ορισμένων όμως οι τιμές είναι αρκετά χαμηλές και δεν έχεις να χάσεις πολλά πχ αυτή που αν βλέπω καλά τις φίσες της,είναι απο FiiNαν υπάρχει ακόμη:
https://www.car.gr/parts/view/5281495-hlektrika-anafleksh-pleksoudes
Γενικά πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς μόνος δες στο παρακάτω νήμα την εργοστασιακή συνδεσμολογία και η φίσσες που πρέπει να υπάρχουν στο καντράν οργάνων,αλλά και στις μανέτες,προβολέα κλπ του FiiN (τον πίνακα που υπάρχει στην φώτο)ή αν θες δείξε τον στον ηλεκτρολόγο σου και νομίζω θα βγάλετε άκρη.Ρήξε μια ματιά: https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=4859.msg44227#msg44227

JEPE

Αν μπορούσες να το βγάλεις και φώτο να δούμε που έχει τα κοψε ραψε.γιατι αν όπως είπε και παραπάνω πας στον ηλεκτρολόγο και είναι καλύτερα!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

Καλησπέρα ... Για ακόμη μια φορά με λύπη διαπιστώνουμε ότι κάποιος (συντροχος) αναζητά λύσεις για ένα θέμα που τον απασχολεί όπως εσύ φίλε Δημήτρη ,, κάποιοι χωρίς κανένα όφελος ,εκτός την μεγάλη αγάπη που έχουν για το cb απλόχερα και πολύ γρήγορα άρχισαν να ψάχνουν για να βρουν μια πιθανή λύση ..
Το "έργο " βέβαια το έχουμε ξανά δει και ευτυχώς δεν μας πτοεί .Έχω να πω ένα μπράβο στους φίλους που ψάχνουν λύσεις για τον καθένα μας και ελπίζω να συνεχίσουν έτσι διότι αυτό είναι τελικά το καλύτερο σε αυτό το φόρουμ .. Να δίνεις  γνώσεις απλόχερα .
Μπράβο και πάλι σε όλη την παλιό παρέα
...
Όσο για εσένα φίλε Δημήτρη ελπίζω να μπεις κάποια στιγμή στον κόπο να απαντήσεις στο ερώτημα του jepe ή εάν βρήκες μια από τις πλεξούδες που έκανε καμία ώρα να βρει ο itom 32 ή έστω σε αυτό που ρωτάει ο giannis ,,

Δημητρης

Καλημέρα σας παιδιά.... Συγνώμη για την καθηστερηση αλλά λόγω δουλειάς (φορτηγό) και μη έχοντας mb δεν μπόρεσα ούτε να μπω ούτε να ψάξω (καθώς έπιανα 6 και σχολουσα 11 το βράδυ) σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για την άμεση βοήθεια σας... Έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα κάποια στιγμή στον χρήστη itom32 αλλά μάλλον η δεν στάλθηκε ποτέ η δεν μπορώ να διαβάσω την απάντηση του μιας και είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν ξέρω καλά τα κατατόπια... Τις πλεξούδες τις κοίταξα επιτόπου την ώρα που μου τις έστειλε ο άνθρωπος και δεν ήταν διαθέσιμες και έψαχνα κάποιο τρόπο να επικοινωνήσω με το κατάστημα να δω τι παίζει αλλά λίγο μάταια... Ε μετά ξεκίνησε η φουλ δουλειά δεν προλάβαινα τίποτα και από αύριο πιστεύω να αλλάξουν τα πράγματα.. Κύριε jete δεν ξέρω πως Να σας το βγάλω φώτο γτ είναι όλο με ταινία κλεισμένο δεν φαίνεται τπτ από καλώδια, χρώματα, ματισματα. Κύριε Γιάννη δεν ξέρω να σας πω ακριβώς ο ηλεκτρολόγος μ είπε πως έφτιαξε όλη την γραμμή μέχρι κάτω από το τεποζιτο για να στρώσει.. Από κει και πίσω δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ή αν έχει πειραχτεί... Απλά τώρα πχ εγ. Θέλω να λύσω το μηχανάκι να το βάψω να το φτιάξω και δεν έχει ούτε φυσά για να βγάλω τα όργανα.. Δλδ πρέπει να κόψω τα καλώδια και όταν θα τα ξαναβάλω πάνω πρέπει να τα ξανά συνδέσω... Μπορεί να φτιαχτεί φυσά;;; μπορώ όλο αυτό το αλαλούμ να το φτιάξω κάπως μόνος μου και με ένα φιλαράκι που πιάνουν καλά τα χέρια του;; η θέλουμε αποκλειστικά ηλεκτρολόγο; σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την καθηστερηση... Ήταν δίκαιο από τον teos cb sf να μου την πει αλλά πραγματικά δεν προλάβαινα δεν είναι ότι πήρα την απάντηση και μετά σας έγραψα.