Αλλαγή μπουζί

Ξεκίνησε από panos_khru, Ιουνίου 06, 2019, 04:37:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wolfi

Παράθεση από: stam στις Ιανουαρίου 20, 2020, 10:19:56 ΜΜ
Και της Honda NGK δεν είναι? Πριν τι έβαζες?

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

Ποντιος χρηστος

Ναι αλλά αν παρατηρήσεις επάνω στο εξάγωνο που ποιανει το μπουζοκλειδο έχει τελειως διαφορετικά νούμερα με ένα τις Honda ngk που όλα είναι ίδια . Τα ngk που φορούσα πριν το κάθε ένα είχε και έναν διαφορετικό αριθμό ( κωδικό ).περαν ήθελα να πω ότι αρπάζει πολύ ποιο γρήγορα κυριολεκτικά . Επίσης με είπε ο άνθρωπος  εκεί στο κατάστημα ότι κυκλοφορούν αρκετά κινεζικά .
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

TEOS CB SF

Χρηστάρα καταρχήν χαίρομαι ιδιαίτερα που ξανά μπόρεσες και "μπήκες" στο φόρουμ ..
Φαντάζομαι ότι θα διάβασες ότι κανονίσαμε για βασιλόπιτα και να μπορέσεις να δώσεις το παρόν εκεί ...
Τώρα για τα μπουζί ότι και να πω σίγουρα δεν θα γίνει κατανοητό ,,, οπότε αφού εσύ είδες τέτοια μεγάλη διαφορά στο αρπαγμα με τα γνήσια NGK της honda (φαντάζομαι τα ίδια μπουζί τα οποία αγοράστηκαν από τον Δαβανοπουλο !! ) Το μόνο που έχει σημασία είναι αυτό .. Δηλαδή ότι είδες διαφορά .
Περισσότερα περί του θέματος από κοντά στην κοπή της γνήσιας βασιλόπιτας μας ..

Alex400

Θεόφιλε εγώ θα ζητήσω φωτογραφία από το κάτω μέρος της πίτας  :o  ...Αν δεν δω ΜΥ9 .... >:(  >:( >:(..... ;D ;D ;D

TEOS CB SF

Παράθεση από: Alex400 στις Ιανουαρίου 21, 2020, 10:45:46 ΜΜ
Θεόφιλε εγώ θα ζητήσω φωτογραφία από το κάτω μέρος της πίτας  :o  ...Αν δεν δω ΜΥ9 .... >:(  >:( >:(..... ;D ;D ;D
Μην βάζεις ιδέες στον itom διότι θα την φέρει από Japan !!!!!

Razgriz

Καλησπέρα και από εμένα. Το βίντεο που σου έστειλε ο iTom δεν το είδα αλλά για να στο στέλνει, σωστό θα είναι. Ένας ακόμα τρόπος που μου έχει δείξει από κοντά ο Alex400 είναι να βγάλεις την μπουζόπιπα, να κουμπώσεις το μπουζί επάνω και να την ''γειώσεις'' στο μοτέρ σου. Στις ψήκτρες είναι καλά. Θα μιζάρεις και θα δεις ότι βγάζει σπινθήρα στην ακίδα. Αν βγάζει δουλεύει. Αν όχι, ίσως και να χάλασε. Ένα μπουζί που δεν βγάζει σπινθήρα δεν είναι απαραίτητο πως έχει βραχυκυκλώσει. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να το κρατήσεις κιόλας, αλλά είναι μια καλή λύση για ''έξτρα'' μπουζί κάτω από την σέλα. Για την ιστορία, υπήρξε περίοδος στη μέχρι τώρα συμβίωση μου με το CB μου, που είχα 8 μπουζί κάτω από την σέλα, σε περίπτωση που χρειαστεί. Το να βγάλω δε ντεπόζιτο για να αντικαταστήσω μπουζί και να μιζάρω για να ξαναφύγω, είχε γίνει υπόθεση δευτερολέπτων.

Εν πάσι περιπτώσει, έμαθες έναν ακόμα τρόπο για το μπουζί σου και έναν πολύ καλό τρόπο να κάψεις τα χέρια σου. ;) ;) ;)
Οπως πάντα, είμαστε στη διάθεση σου για οποιαδήποτε διευκρίνιση!

Spyros.L

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Καλημέρα. Θα τα ηθελα λιγο πιο φτωχά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Οκτωβρίου 28, 2020, 09:46:05 ΠΜ
Καλημέρα. Θα τα ηθελα λιγο πιο φτωχά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πραγματι ειναι πολυ πλουσια. Ειχανε και καρβουνα επανω κ μαλλον δε έδινε σπιθα. Ο 1ος λαιμος ηταν τελειως κρυος και η μοτο ακουγοταν σαν "ελικόπτερο ".
Κανει κ κατι ΜΠΑΜ η εξατμιση, μαλον καιει ακαυστη.

Τπ θεμα ειναι στη κατασταση που ειναι τα μπουζι (τελειως μαυρα) πως θα καταλαβω αν ειναι πλουσιο το μείγμα μετα τη ρυθμιση της βιδας?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Καθαρίζεις τα μπουζι με σπρει για καρμπυρατέρ η με βενζινη. Αφου κανουν καμια 20αρια χιλιόμετρα τα μπουζι με κανονικές συνθήκες λειτουργιας, δηλαδη να ζεσταθεί το μοτερ, αυτοκαθαριζονται.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Παράθεση από: Splazz12 στις Οκτωβρίου 28, 2020, 10:41:15 ΠΜ
Τπ θεμα ειναι στη κατασταση που ειναι τα μπουζι (τελειως μαυρα) πως θα καταλαβω αν ειναι πλουσιο το μείγμα μετα τη ρυθμιση της βιδας?

Συγκρίνοντας μετα την νέα ρύθμιση οπτικά τα μπουζί σου με τον πίνακα οδηγό καύσης ο οποίος φαίνεται στο παρακάτω λινκ και είναι πολύ διαφωτιστικός:Noμίζω η καύση με τον αριθμό 14 είναι ότι καλύτερο.http://www.dansmc.com/spark_plugs/spark_plugs_catalog.html
Ορίστε τα δικά μου μπουζί:

Spyros.L

Ευχαριστώ γιαννη κ Πανο. Δούλεψε . Βενζινη, τριψιμο κ γινανε πολυ καθαρα και ευαναγνωστα. Μενει το τεστ με τα χλμ.
Να προσθέσω οτι τα μπουζι κατα το ξεβιδωμα ηταν παρα μα Πάρα πολύ σφιχτα. Χρειαστηκε να βαλω μοχλο στο μπουζοκλειδο για να βγουν.

Επίσης . Καπου ειδα στο νετ εναν  τροπο ρυθμιση μειγματος στον οποιο παιζουμε με τη βιδα μεχρις ωτου να αυξηθουν οι στροφες στον κινητηρα στο μέγιστο δυνατον και υστερα προσθετουμε λιγακι αερα
Τι λετε?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

itom32


Spyros.L

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

itom32