Προστασία ξύστρας πιρουνιού

Ξεκίνησε από itom32, Μάρτιος 02, 2019, 06:26:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Σε ερώτηση του φίλου μου του Χρήστου σχετικά με το θέμα προστασίας των ξυστρών του πιρουνιού.Χρήστο υπάρχουν aftermarket ξύστρες  με ενσωματωμένο προστατευτικό όπως πχ αυτές: https://www.chinesemotorcyclepartsonline.co.uk/partno_PDSEAL011
Yπάρχουν όμως και σκέτα προστατευτικά πχ κάτι σαν αυτό: http://faq.f650.com/FAQs/Photos/SuspPhotos/TriumphForkProtectorsOff.jpg
Yπάρχει και ο τροπος του Tέο ο οποίος κατασκεύασε μόνος του τα προστατευτικά.

panosp25

Εμένα με ενδιαφέρει πολύ ο τρόπος του Τeo καθως, DIY.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ποντιος χρηστος

Τα λόγια περισσεύουν το ευχαριστο λίγο .θα φτιάξω ένα να δω πως θα είναι με μια επιγραφή μας .
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

itom32

Παράθεση από: panosp25 στις Μάρτιος 02, 2019, 06:31:51 ΜΜ
Εμένα με ενδιαφέρει πολύ ο τρόπος του Τeo καθως, DIY.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παράθεση από: Ποντιος χρηστος στις Μάρτιος 02, 2019, 06:36:42 ΜΜ
Τα λόγια περισσεύουν το ευχαριστο λίγο .θα φτιάξω ένα να δω πως θα είναι με μια επιγραφή μας .

Πάνο περιμένω ο Τεο να ρήξει φώτο όταν μπεί και δει το ποστ.
Να 'σαι καλά Χρήστο,περιμένουμε να δούμε και την δική σου κατασκευή .

TEOS CB SF

Από ότι θυμάμαι τα έκανα με σωλήνα αποχέτευσης Φ63 ,την σχεδίασα ,την έκοψα με τροχό , την έβαψα και για να περάσει τα έκοψα από το πίσω μέρος οπότε πέρασαν χωρίς να βγουν τα καλάμια επίσης έβαλα και ελάχιστη σιλικόνη από μέσα και από τότε δεν κουνιούνται .. πληροφοριακά κάνουν πολύ δουλειά διότι προστατεύουν το καλάμι στο σημείο που κάνει την πιο συχνή διαδρομή του .. αύριο θα σας ανεβάσω φωτογραφίες και με τα στάδια κατασκευής

TEOS CB SF

Ακόμη μια φωτογραφία με αρκετά νεκρά κουνούπια επάνω στο προστατευτικό

panosp25

Αυτό ειδικά με τα νεκρά κουνούπια δηλώνει τη χρησιμότητά του! Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά δεν ήξερα το Φ του σωλήνα. Ευχαριστούμε Teo. Χρήστο περιμένουμε και το δικό σου με logo. Go4it!

Ποντιος χρηστος

Μέσα είσαι .... η ένα H και από κάτω go4it σκέφτεται όλοι μαζί . 🇬🇷
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

apostolos

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μάρτιος 02, 2019, 10:08:58 ΜΜ
Από ότι θυμάμαι τα έκανα με σωλήνα αποχέτευσης Φ63 ,την σχεδίασα ,την έκοψα με τροχό , την έβαψα και για να περάσει τα έκοψα από το πίσω μέρος οπότε πέρασαν χωρίς να βγουν τα καλάμια επίσης έβαλα και ελάχιστη σιλικόνη από μέσα και από τότε δεν κουνιούνται .. πληροφοριακά κάνουν πολύ δουλειά διότι προστατεύουν το καλάμι στο σημείο που κάνει την πιο συχνή διαδρομή του .. αύριο θα σας ανεβάσω φωτογραφίες και με τα στάδια κατασκευής
ΤΕΟS καλημερα πολυ ωραιες οι ξυστρες μπορουμε να εχουμε και διαστασεις ??Υψος δαχτυλιδιου υψος ξυστρας και πλατος ξυστρας??

TEOS CB SF

Το αρχικό σχέδιο έγινε πρόχειρο αλλά τελικά έμεινε σε αυτό το μέγεθος

TEOS CB SF

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μάρτιος 03, 2019, 06:32:29 ΜΜ
Το αρχικό σχέδιο έγινε πρόχειρο αλλά τελικά έμεινε σε αυτό το μέγεθος
Αργότερα αποφάσισα να τα βάψω και να τα βάλω προσωρινά

TEOS CB SF

Και μετά από δύο χρόνια και αρκετά χλμ έμειναν κάπως έτσι:

TEOS CB SF

Το ανωτέρω κόστος ήταν μηδέν ευρώ μιας και την σωλήνα την είχα από ρεταλι και το βάψιμο έγινε με σπρέι μαύρο που είχα είδη ... Επίσης μια φορά που το έπλενα τα έβγαλα και τα ξαναβαλα ,

wolfi


apostolos

Τeos καλησπερα και παλι σε μια φωτο δειχνεις το προστατευτικο να ειναι ανοικτο στο πισω μερος Εχεις αφερεσει κομματι η απλα το εκοψες στην μεση Και το στερεωμα γινεται με σιλικονι η απλα λογω τις ελαστικοτητας καθεται εκει??? Σορυ που ρωταω τοσα πολλα αλλα λεω να το παρω εργολαβεια και να φτιαξω για ολους μας !!! Σε οτι χρωμα κανεις κεφι ο καθενας !!!!