Καρυδάκι για το παξιμάδι λαιμού

Ξεκίνησε από panosp25, Φεβρουαρίου 22, 2019, 09:01:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Ένα χρήσιμο εργαλείο είναι το ειδικό καρυδάκι για το παξιμάδι του σταύρου το οποίο θέλει ροπή σύσφιξης συγκεκριμένη. Το καρυδάκι δότης στην περίπτωση μου είναι 36αρι. Στην 3η φωτογραφία βλέπετε τα όργανα του εγκλήματος . Φυσικά επειδή είναι κοντό έπεται συνέχεια...φρεζαρισμα για να περνάει το πάνω μέρος του σταύρου.




Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

Μπράβο Πάνο ... Βλέπω από μεράκι έχεις άφθονο .. εάν σε ζορισει αυτό με το βάθος , δοκίμασε μήπως το κάνεις με ένα σωληνομαστο (από την μια μεριά να το κάνεις αυτά τα δόντια με τον ίδιο τρόπο και από την άλλη κόλλημα πάνω σε ένα καριδακι )

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Δεν σου περνάει ο λαιμός από το καρέ 1/2 ίντσας?

panosp25

Θεόφιλε αν δεν πετύχει το φρεζάρισμα εκεί θα καταλήξω, σε κόλλημα προέκτασης.

Stam είναι 3/4 το καρέ και παρόλα αυτά δεν περνάει ο λαιμός.

stam

Ρε συ μήπως άξιζε να αγοράσεις έτοιμο καρυδάκι, από το να χαλάσεις αυτό που έχεις. Το λέω επειδή είναι unior. Δεν είναι καμιά κινεζιά.

panosp25

Stam σίγουρα δεν είναι κινεζιά αλλά το επέλεξα ανάμεσα σε άλλα 3 ή 4 36άρια καρυδάκια που είχαμε χύμα στη δουλειά...  >:D  O0  ;)

panosp25

Η αλήθεια είναι οτι μου πέρασε κάποια στιγμή από το μυαλό η περίπτωση να πάρω ένα καρυδάκι έτοιμο από το να χαλάσω ένα καλό 36άρι.
Μόλις τώρα όμως είδα την τιμή του κανονικού εργαλείου....
Έχει ενδιαφέρον, ρίξτε μια ματιά. Ο κωδικός είναι 07916 3710101 κι η τιμή του........................120€ περίπου!!!!!!  :o :o :o :o :o

stam

Α εντάξει άμα δεν το πλήρωσες τότε αξίζει. Το είπα γιατί το καρυδάκι έτοιμο πρέπει να έχει κανά 20ευρω και το unior που έχεις δεν νομίζω πως είναι πολύ φθηνότερο + τον κόπο να το φτιάξεις.

panosp25

Stam κάπου 20-30 το βρίσκω στο internet. Φυσικά ο κόπος δεν είναι κόπος αλλά δημιουργία... ;)

stam

Νομίζω πιο παλιά που το χα ψάξει, είχα βρει σε αυτόν  https://www.akd-tools.gr/
Και πρέπει να χε 20 με 25 ευρώ. Έχει περάσει καιρός όμως και δεν θυμάμαι καλά και έχει αλλάξει και σελίδα και δεν εμφανίζει προιόντα

panosp25

Όσο κι αν έψαξα βρίσκω καρυδάκι καμπάνας, αν και η δίκη σου πατέντα stam για την καμπάνα μπορεί να δουλέψει αν κολλήσεις όπως είπε ο Θεόφιλος ένα καρέ 1/2" στο πίσω μέρος.

stam

Λες αυτό που είχα κάνει για τον συμπλέκτη? Αν λες για αυτό ήταν μούφα 3''. Αντί για καρέ μπορείς να κολλήσεις ένα παξιμάδι.

panosp25

Παράθεση από: stam στις Φεβρουαρίου 22, 2019, 11:13:46 ΜΜ
Λες αυτό που είχα κάνει για τον συμπλέκτη? Αν λες για αυτό ήταν μούφα 3''. Αντί για καρέ μπορείς να κολλήσεις ένα παξιμάδι.

Ναι stam αυτό λέω. Παξιμάδι. πολύ καλή ιδέα! Σωλήνα ή μούφα στην κατάλληλη διάμετρο και κολλημένο παξιμάδι.

stam

Βασικά με σωληνομαστό που είπε και ο θεόφιλος μπορείς μετά από πίσω να βιδώσεις μια μούφα, μετά μια συστολή ή και παραπάνω συστολές για να πας σε μικρότερο εξάγωνο. Οπότε θα έχεις έτοιμο εξάγωνο για καρυδάκι. Θα σου βγει κατευθείαν κέντρο αφού θα έχεις έτοιμα σπειρώματα. Και ίσως γλυτώσεις και την ηλεκτροκόλληση. (αν το χρησιμοποιήσεις μονο για σφίξιμο)   

panosp25

Το σκεπτικό stam είναι να χρησιμοποιηθεί μόνο για σφίξιμο μιας και το λύσιμο γίνεται και με ρακορόκλειδο, οπότε μας κάνει και αυτή η επιλογή.