Προβλημα με στροφομετρο

Ξεκίνησε από billys07, Νοεμβρίου 24, 2018, 09:30:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

billys07

Καλησπερα παιδια, εδω και λιγο καιρο το στροφομετρο μου παιζει σαν τρελο. Ενω το μοτερ δουλευει κανονικα το στροφομετρο πηγαινει πανω κατω οταν αφηνω το γκαζι και τσουλαει το μηχανακι το στροφομετρο ξεκιναει τα τρελα του. οταν ειμαι εν κινησει πηγαινει πανω κατω αλλα περιπου 2χιλιαδες στροφες απο την πραγματικη που θα επρεπε να ειναι, τι να κοιταξω για να το διορθωσω? ευχαριστω!

panosp25

Καλησπερα billy. Νομιζω πετυχες απο τα πιο δυσκολα σφαλματα. Προσωπική εμπειρια στο συγκεκριμένο προβλημα δεν εχω αλλα σαν πρωτη λυση θα σου προτεινα να ξεκουμπωσεις τη φισα της ηλεκτρονικης και την 9πινη καφε φισα μεσα στο φαναρι, να τους ριξεις λιγο σπρευ επαφων και να ξανακουμπωσεις. 

billys07

ωραια αυριο το πρωι θα το δοκιμασω απλα σκεψου αυτο ξεκινησε μετα απο την αλλαγη του ανορθωτη που ο αλλος καηκε... θα μπορουσε να επηρεαση την πλακετα στο στροφομετρο ο ανορθωτης?

panosp25

Την ωρα που καιγεται ο ανορθωτης μπορεί να παρει μαζί του οτιδήποτε ηλεκτρονικο. Ελπιζω να είναι απλα τυχαιο.

TEOS CB SF

Από πίσω από το όργανο (πάνω στο άσπρο πλαστικό) βιδώνουν 2 καλώδια.
Αυτά συνδέονται με την πλακέτα και από εκεί άλλα 2 καλώδια καταλήγουν στον μηχανισμό της βελόνας.
Αν είναι η πλακέτα χαιρέτα μας τον πλάτανο, άλλη υπόθεση είναι ότι κάποιο από τα καλώδια μπορεί να έχει κοπεί (ίσως και εσωτερικά ώστε να μην είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού

TEOS CB SF

Παλιά μου έκανε και εμένα σε κάποια στιγμή κάτι σκαμπανεβάσματα αλλά ευτυχώς έστρωσε από μόνο του , πιθανολογω ότι ήταν κάποια φύσα διότι μόνο αυτές που είναι εντός στο φανάρι νομίζω ότι είχα σκαλίσει εκείνο το διάστημα ..

JEPE

Καλημέρα παιδιά!από όργανα δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει αλλά αν δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη είναι ένα παλικάρι που επισκευάζει ότι κοντέρ (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο παιδί)
ΜΠΑΜΠΗΣ ΦΙΤΣΑΛΟΣ λέγεται είναι και στην ομάδα στο fb

stam

Τον είχα χρειαστεί και εγώ τον Μπάμπη. Μου είχε αλλάξει τον μηχανισμό του ταχύμετρου. Έχει πράγματα για τα κοντέρ μας και επίσης φτιάχνει και καινούριες πλάκες για τα όργανα.

billys07

ευχαριστω παιδια θα δω και της φυσες στο φαναρι μηπως γτ αλλαξα και λαμπα και μηπως ξεκουμπωσε καμια θα το κοιταξω... Ευχαριστω

wolfi

Εμ μισά μας τα λες....
Πλάκωσε τες και με σπρέι επαφών

wolfi

Τελικά φτιάχτηκε αυτό το στροφόμετρο ;;;;;;

billys07

Εριξα τα σπρευ μου τα παντα αλλα συνεχιζε καποια στιγμη φτιαξανε μονα τους! πιστευω ειναι υγρασια η κατι τετοιο γιατι υπαρχουν μερες που ειναι κομπλε και αλλες κανει τα δικα του αλλα η συμπεριφορα ειναι ιδια της μηχανης! ευχαριστω για το ενδιαφερον!