Γωινακό κατσαβίδι ρύθμισης καρμπυρατερ

Ξεκίνησε από Ξένοιαστος Κ, Οκτωβρίου 21, 2018, 08:56:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ξένοιαστος Κ

θα ήθελα να παραθέσω ένα πολύ πρακτικό όσο και αναγκαίο εργαλείο για τα καρμπυρατερ
https://ekon.gr/motosikleta/eidika-ergaleia/ergaleia-karmpurater/motion-pro.html

giannis_t

Λοιπόν μιας και υπάρχει ήδη θέμα δεν ανοίγω άλλο.
Πόσο χρήσιμο είναι αυτό το εργαλείο; Ή μάλλον έχετε βρει άλλο τρόπο (φθηνότερο) για να ρυθμίζετε μείγμα χωρίς να βγάζουμε τα καρμπυρατέρ έξω κάθε φορά; Γιατί μαζί με αυτά μου βγαίνει και η πίστη :)

Edit: Ίσως κάτι τέτοιο ; (Παραθέτω εικόνα)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

wolfi


giannis_t

Παράθεση από: wolfi στις Ιουνίου 25, 2019, 06:56:24 ΜΜ
Δεν διαβάζεις το φόρουμ και με στεναχωρεις
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=5689.msg54877#msg54877
Δεν είχα τέτοια πρόθεση στο υπόσχομαι.
Τα διαβάζω τα διαβάζω, και θυμόμουν αυτό το ποστ του Harlock αλλά δεν το έβρισκα.
Αυτό νομίζω είναι η κινέζικη έκδοση του πιο πάνω.

Απλά το βιάζομαι γιατί νομίζω ότι τώρα που ανέβασα προζιγκλέρ κάνει κάτι μπουκώματα και θέλω να παίζω εύκολα μέσα έξω τη βίδα να δω προς τα πού καλυτερεύει.

Μάλλον θα πάω αύριο να πάρω αυτό το μαραφέτι που βρήκα να δω αν με βολεύει ούτως η άλλως ένα τάληρο κάνει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

wolfi

Μέτρα το μήκος μαζί με το κατσαβίδι μην είναι πολύ μακρύ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΩΡʼΕΙ ΑΠΟ ΚʼΤΩ
Έτσι που το βλέπω με φαίνεται για μακρύ

giannis_t

Οκ θα το δω επιτόπου αν χωράει. Πάντως άλλο κόλπο δεν παίζει ε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Harlock

Παράθεση από: giannis_t στις Ιουνίου 25, 2019, 07:30:28 ΜΜ
Οκ θα το δω επιτόπου αν χωράει. Πάντως άλλο κόλπο δεν παίζει ε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιάννη αυτο που έχεις βαλει, δεν ειμαι σίγουρος οτι περιστρεφεται, κοινος μπορει να ειναι απλα μια επεκταση με γωνια.
Το κινεζικο παντως, μια χαρα δουλευει, αν δεν θες να περιμενεις τοσο καιρο για πιο γρηγορα παρε αυτο του έβαλε ο
Ξένοιαστος.

giannis_t

Πήγα το πρωί να το πάρω και είναι όντως μια γωνιά απλώς. Οπότε μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση.
Ίσως μου κάνει γωνία για τσοκ, που περιστρέφεται. Αλλά φαίνεται ωραίο το ριμάδι το δικό σου.
Από ποιότητα είχες κάνα παράπονο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Harlock

Ναι μια χαρα ειναι. και βασικα πριν το αγορασω χρησιμοποιουσα και γω ένα γωνιακο τσοκ δράπανου, αλλα στα εσωτερικα καρμπς
με δυσκολευε λόγο μεγέθους.