Λεπτομέρεις ανακατασκευής

Ξεκίνησε από panosp25, Απριλίου 28, 2018, 05:23:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ποντιος χρηστος

Παράθεση από: panosp25 στις Δεκεμβρίου 11, 2018, 09:49:54 ΜΜ
JEPE ευχαριστώ, βαφέα έχω έναν παιδικό φίλο και λέω να παιδέψω λίγο αυτόν.
WOLFI λεφτα (ΔΕΝ) υπάρχουν!!!  :P
Ωραιος πεστα στον κρέμα ψηλά .ξερει αυτός ναι ναι βέβαια . Ιδέες έχω και εγώ ... ψηλά
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

panosp25


Λευτέρη ευχαριστώ!

1. Όχι. Δεν άλλαξα ελατήρια γιατί μέτρησα τα κενά τους και ήταν όλα μέσα στα όρια. Συμπίεση δεν ειχα μετρήσει πριν. Θα μετρήσω κάποια στιγμή το μετα.
2. Ναι άλλαξα τσιμουχάκια γιατί άλλαξα κεφαλή.
3. Το καπάκι γυαλίστηκε με πανόβουρτσα και σαπούνι για αλουμίνιο. Δεν είναι νίκελ, ούτε ματ. Γυαλίζει απλά οπως γυαλίζει το αλουμίνιο.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


LefterisP

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

panosp25

Καιρό ήθελα να ανεβάσω αυτή τη φωτογραφία. Μιας και η ανακατασκευή τελείωσε λείπει από το λεύκωμα η φωτογραφία της βόλτας για να κλείσει το ταξίδι.
Από τις αγαπημένες μου διαδρομές σε έναν από τους ομορφότερους προορισμούς της περιοχής!
https://www.google.gr/maps/place/%CE%99%CE%B5%CF%81%CE%AC+%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%AE+%CE%9F%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85+%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC+321+00/@38.3951789,22.7453882,18z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14a0871c38a6b7d9:0x52bc39997e34b404!8m2!3d38.3953637!4d22.7467659?hl=el

Να πάρει κι ο Κίτσος την ευχή του Οσίου!!!  ;D :D :)

JEPE

ʼντε!καλές βόλτες φίλε!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Σήμερα κάηκε το πρώτο led λαμπάκι. (Ένδειξη αριστερού φλας). Τυχαίο; Θα δείξει...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


JEPE

Πανό και εγώ που έβαλα led στο φανάρι μου την έκαψε πάνω στον ενάμιση μήνα!μήπως δεν τα παίζει σωστά λόγω τάσης;

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Mε τις λάμπες νεκράς,μεγάλης σκάλας και φλάς δεν είχα ποτέ θέμα,αλλά με τις λάμπες εντός του στροφόμετρου ταχύμετρου είχα τα ίδια με εσας.Ανα 2 με 3 μήνες κάποια καίγονταν.Λύση βρήκα σε αυτές τις led σιλικόνης




τις οποίες αφού τις έκανα προέκταση στα συρματάκια τους,τις τοποθέτησα σε πλαστική βάση απο παλιες καμένες λάμπες και έχω να ασχοληθώ με λάμπες καντράν πάνω απο 1,5χρόνο.

stam


itom32

Παράθεση από: stam στις Σεπτεμβρίου 12, 2019, 07:46:43 ΜΜ
Mr Grand λάμπες ? Από Μασούτη είναι?
Nαι,ναι....είδα και απόειδα με τις λάμπες απο "εξειδικευμένα" συνεργεία-ηλεκτρολογεία και κατ/ματα ειδών αuto-moto και είπα να πειραματιστώ μόνος.Οι λάμπες αυτές μιλώντας καθαρά εμπειρικά,δεν έχουν την ευαισθησία των ειδικών και αντέχουν στον χρόνο.
Αυτός είναι ο φωτισμός που βγάζουν:


panosp25

Ας κρατάμε την πληροφορία με τις λάμπες που αντέχουν και τις καλές για να το μαζέψουμε σιγα-σιγα. Δημήτρη για να πεις οτι φτάιει η τάση πρέπει σε 12v λάμπα να δώσεις 24v πχ. Με 13 και 14ν δεν έχουν πρόβλημα. Τουλάχιστον οι λάμπες του προβολέα ποτ έχουν υποτυπώδη σταθεροποιητή.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Ωραίο φως βγάζουν. Εμένα με τα απλά λαμπάκια είναι πολύ ψόφιος ο φωτισμός στα όργανα.

panosp25

Αλλάξαμε και λαδάκια στα 1257χλμ μετα την ανακατασκευή...
Ωραία βγήκαν τα παλιά, οχι σαν τα άλλα που 800 χλμ μετά ηταν σαν νερό... ξέρετε ποια!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giwrgos96

Παράθεση από: panosp25 στις Οκτωβρίου 13, 2019, 02:26:49 ΜΜ
Αλλάξαμε και λαδάκια στα 1257χλμ μετα την ανακατασκευή...
Ωραία βγήκαν τα παλιά, οχι σαν τα άλλα που 800 χλμ μετά ηταν σαν νερό... ξέρετε ποια!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το καπάκι του μοτέρ ειναι βαμμένο?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Ναι. Το καπάκι του μοτέρ κατά την ανακατασκευή βάφτηκε ματ.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk