Ηλεκτροστατική βαφή ζαντών-repsol project

Ξεκίνησε από itom32, Μαΐου 05, 2017, 09:12:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Λίγο το καλοκαίρι που έρχεται,λίγο η ανανέωση που χρειάζεται το χρώμα των ζαντών,λίγο οτι  καλοέβλεπα απο παλαιότερα το χρώμα του HRC-Repsol,(YR181 HRC-valencia orange)το οποίο είναι πολύ κοντά στο χρώμα του sf(YR179 perl orange) μου,πάντως λέω να κάνω ηλεκτροστατική βαφή τις ζάντες.Γνώμες ευπρόσδεκτες.

TEOS CB SF

Από όσο σε ξέρω από την στιγμή που σου μπήκε η ιδέα στο μυαλό είναι θέμα χρόνου το πότε θα το κάνεις πράξη .... πέραν αυτού νομίζω ότι στο δικό σου θα φαίνεται ωραίο ειδικά μετά την καρινα ..... οπότε εύχομαι καλή ευκολία και αναμένω το αποτέλεσμα ...

itom32

Θεόφιλε επειδή το r μου το έχω ήδη φτιαγμένο τελείως custom,δηλ.στα μέτρα μου,λέω να το τερματίσω.Αυτός ο σύντροχος πλησίασε λίγο σε ζάντες και ουρά σε αυτό που θέλω.

TEOS CB SF

Γιάννη αν πας για ηλεκτροστατικη τις ζάντες νομίζω ότι θα είναι κατά την γνώμη μου καλά να βάψεις και τα πίσω ελατήρια στο ίδιο χρώμα ... Σαν να την βλέπω την Ρινουλα  >:D

itom32

Τα ελατηρια λεω να τ'αφήσω κόκκινα όπως τα έχω.Κάνει όμορφη αντίθεση μαζί με τις κόκκινες μπουζόπιπες.Ειδικά αν τελικά βάψω αλλα HRC Repsol και το μασκάκι,η καρίνα και η ουρά περιέχει τις κόκκινες πινελιές θα είναι πολύ πιο όμορφο.
Αυτός πλησιάζει ακόμα περισσότερο σε αυτό που σχεδιάζω,αλλά δεν έχει μασκάκι.

itom32

Τελικά δύσκολη υπόθεση το όλο εγχείρημα.Μετά την εξαγωγή των παλαιών ρουλεμάν και των τσιμουχών τους,εκτός απο τα καινούρια ρουλεμάν (τα οποία τα έχω καβάτζα εδώ και καιρό),θά έπρεπε να προμηθευτώ και νέες τσιμούχες.Από τις 4 βρήκα τις δύο σε στοκ άμεσα.Αυτή της πλευράς του ατέρμονα στον εμπρός τροχό την περιμένω απο Αθήνα και αυτή της πλευράς της γραναζιέρας στον πίσω τροχό την περιμένω απο εξωτερικό.Πάντως η ζάντες έφυγαν για ηλεκτροστατική.

TEOS CB SF

Αναμένω αποτέλεσμα. .. άντε στο ταξίδι με αυτές σε βλέπω. .

itom32

Ετοιμες οι πορτοκαλιές!!
Και φυσικά πρώτη δουλειά η τοποθέτηση νέων ρουλεμάν.Τα παλιά τα αφαίρεσα πριν την βαφή.
Εκπληξη το δώρο t-shirt και μπρελοκ απο την εταιρία www.zantes.gr,που έκανε την ηλεκτροστατική βαφή.

TEOS CB SF

 ;) ;)άψογες ... καλοφορετες ... Κανόνισε να έρθεις με το που τις βάλεις να τις δω.

itom32

Σε αναζήτηση αυτοκόλλητων για το project στα χρώματα της Repsol.

TEOS CB SF

Μια πρώτη εικόνα που είδα .... έχεις κάνει ριζική αλλαγή ... αναμένω και το τελικό αποτέλεσμα με τον ανάλογο καφέ  ;)

TEOS CB SF

Γιάννη βγάλε και καμία φωτο χωρίς το bagster να το δούμε με πορτοκαλί τεποζιτο και πορτοκαλί μασκακι

itom32

Πορτοκαλί τεπόζιτο εχω,πορτοκαλί μασκάκι δεν εχω....πλεον είναι τετραχρωμία.Για την ουρά έχω παραγγείλει στην Honda το μαμα αυτοκόλλητο της ουράς του Cbr 125. Στο μασκάκι δεν βρήκα κάτι έτοιμο που να ταιριάζει και είπα να κόψω και να κολλήσω μόνος μου την τετραχρωμία με αυτοκόλλητο βινυλίου.

itom32

Μετά απο αρκετό τρέξιμο νομίζω είμαστε οκ.Τα μόνα oem φτηνά αυτοκόλλητα για την ουρά,που νομίζω κάναν για την δουλειά που τα ήθελα ήταν αυτά του CBR125 του μοντέλoυ 2006.

TEOS CB SF

Αναμένω φώτο με αποκάλυψη του ρεζερβουάρ. .. πολυ (ζεστά ) ντυμένη είναι η ρηνουλα  ;D