κοντερ απο version R σε απλο χωρις βενζινομετρητη προβλημα

Ξεκίνησε από john2299, Μάρτιος 15, 2017, 11:20:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

john2299

καλησπερα παιδες ειμαι καινουργιος στο φορουμ προσφατα αγορασα ενα cb 400 sf χωρις βενζινομετρητη δηλαδη πριν το 98' επειδη εχω τροποποιησει το πισω μερος δεν μπορω να δω κατω απο την σελα για τον κωδικο..Λοιπον το προβλημα που εχω ειναι το εξης αφου προσαρμοσα τις φυσες ωστε να ταιριαζουν στην αρχη οταν αναβα την μεγαλη σκαλα το στροφομετρο νεκρωνε.αλλα ολα τα υπολοιπα δουλευαν σωστα αφου το πηγα μια βολτα και κατι βραχυκυκλωσε και μου εκαψε την ασφαλεια την μπλε(15αμπερ) η οποια ειναι για τα φωτα το κοντερ κλπ..αναγκαστηκα να παω σπιτι μου με την μεγαλη σκαλα στην οποια ομως τον στροφομετρο δεν εδειχνε σωστη μετρηση(δηλαδη οταν εκλεινα την μεγαλη σκαλα των φωτων ξαναδειχνε τις πραγματικες στροφες)..σημερα που εκατσα και κοιταξα τις πλεξουδες μπροστα τις συμμαζεψα λιγο και εμφανιστηκε αλλο προβλημα..οταν εχω ανοιχτη την μεσαια σκαλα των φωτων στο κοντερ αναβει το high beam και οταν αναβω την την μεγαλη σκαλα των φωτων σβηνει το λαμπακι..περιτο να σας πω οτι σημερα το στροφομετρο δεν δεν δειχνει τιποτα εκτος απο κατι στιγμες που εσβηνε το λαμπακι του high beam και εδειχνε το στροφομετρο σωστες στροφες...να σας να αναφερω οτι το κοντερ εχει μια καφε 9 πινη φυσα ενω η μηχανη μια ασπρη 9πινη,επισης το κοντερ ειχε μια 4πινη κοκκινη ενω η μηχανη μια 6 πινη κοκκινη...σε γενικες γραμμες εχω βαλει μετα την προσαρμογη των δυο φυσων τα καλωδια το καθενα με το χρωμα του...θελω να μου πειτε αν καποιο καλωδιο δεν πηγαινει με το χρωμα του και αν ξερει κανει τι στο καλο βραχυκυκλωνει και δεν λειτουργει το στρομομετρο οταν ειναι συνδευω την λαμπα..εχει βαλει κανεις κοντερ απο version R σε απλα ωστε να ξερει αν εχω κανει κατι λαθος?επισης να προσθεσω οτι τα φωτα του κοντερ δεν λειτουργουν..

ΣΩΣΤΕ ΜΕ :'( :'(

itom32

Kαλησπέρα,πριν ρωτήσεις αυτό που θες,συστήσου με ένα μήνυμα στα νέα μέλη, http://www.superfour.gr/smf/index.php?board=27.0
ώστε να δώσεις την ευκαιρία στα υπόλοιπα μέλη να σε γνωρίσουν.Πες κάποια πράματα για το superfour σου.Βάλε έστω μια φωτογραφία να καταλάβουμε πιο μοντέλο έχεις. Εχεις κάνει λάθος με τις φίσες και τα χρώματα.Απο όσα λες εχεις κατα πάσα πιθανότητα μοντελο FiiN(1992-93)το μοναδικό χωρίς βενζινόμετρο.Αν και επιφυλάσσομαι διότι o πίνακας του FiiN βγάζει μια ασπρη 6αρα και μία κόκκινη 6αρα φίσα.
Στο κοντερ του FiiiS (version R)όπως τα λες,όντως υπάρχει μία 9άρα(καφέ χρώματος) και μία 4άρα(κόκκινου χρώματος).
  :-\
Tώρα εχεις δύο επιλογες. Η εκτυπώνεις τα σχέδια της καλωδίωσης του FiiN ή όποιου μοντέλου έχεις και του FiiiS(versionR) και κάθεσαι να βρείς ποια καλώδια τοποθέτησες λάθος (γιατί μόνο εσύ ξέρεις)ή πας το superfour σε έναν καλό ηλεκτρολόγο που εμπιστεύεσαι να κάνει την εργασία σωστά.

john2299

εχεις δικιο αυριο θα ανεβασω φωτο και θα συστηθω καταλληλα..απλα ηταν επειγον θεμα.το μοντελο μου ειναι του 93 και εχει 6πινη ασπρη εκανα λαθος βιασυνης..σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου..απλα στις φυσες δεν ξερω αν εχω κανει λαθος γιατι τα χρωματα των καλωδιων ειναι ολα σωστα απλα αν καποιος ειχε κανει παρομια μετατροπη να με βοηθουσε..αλλιως αγορασα χαλασμενα οργανα :P :P..τωρα δεν ξερω γιατι το στροφομετρο αντιστεκεται τοσο πολυ στο να δουλεψει   :P και το πιο παραξενο ειναι που οταν ειχα την μεσαια σκαλα το στροφομετρο δουλευε κανονικα..ενω οταν εβαλα την μεγαλη σκαλα σταματησε να δουλευει και μετα δουλευε λαθος

itom32

Αφού βρήκαμε ποιο μοντέλο έχεις η φώτο δεν χρειάζεται.Πάντως μετά την πρώτη μου απάντηση θυμήθηκα πως το version r FiiiSέχει διαφορετική πλεξούδα καλωδίωσης και ηλεκτρονική.Eίναι πολύ πιθανό η ηλεκτρονική του FiiN να μην μπορεί να διαχειριστεί τα ηλεκτρικά του πίνακα FiiiS(ηλεκτρ.στροφόμετρο-λυχνίες-βενζινόμετρο) λόγω του οτι έχει διαφορετικό εσωτερικό κύκλωμα και αν θυμάμαι καλά νομίζω πως έχει και λιγότερες θέσεις πινς.


john2299

αρα τα οργανακια ειναι αχρηστα απο οτι καταλαβαινω?απλα το θεμα ειναι οτι μολις τα τοποθετησα δουλευαν σωστα στην πορεια αρχισε τα κολπα τα οργανα

john2299

υπαρχει περιπτωση να χαλασε το στροφομετρο και αν εχετε να προτεινεται καποιον ηλεκτρολογο εντος αθηνας που να ξερει απο cb

itom32

Ισως αν δει το μήνυμα κάποιος άλλος να σε διαφωτίσει εγώ είμαι αρκετά πιο βόρεια.

jah

Καλησπέρα κι από μένα.. Πριν αρκετό καιρό είχα μπει στη διαδικασία να αλλάξω ολόκληρη την πλεξούδα και είχα συναντήσει και γω κάποια προβλήματα.. Ο μόνος τρόπος να βγάλεις άκρη είναι να έχεις μαζί 4 πράγματα:

1. Το block διάγραμμα των ρευμάτων της μηχανής (ανάλογα πάντα με το μοντέλο). Υπάρχουν 3 διαφορετικά διαγράμματα αν θυμάμαι καλά στο manual.
2. Το block διάγραμμα των οργάνων (επίσης υπάρχει στο manual).
3. Πολύμετρο. Χωρίς αυτό δεν πας πουθενά.
4. http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=4859.0

Απ' όσο θυμάμαι δεν συνεχίζουν πάντοτε τα ίδια χρώματα από την πλεξούδα προς τα όργανα. Οπότε ανοίγεις τα όργανα και βλέπεις το κάθε χρώμα που χρησιμοποιείται..
Και κάτι τελευταίο πολύ σημαντικό!! Το FiiN δεν έχει από μαμά διακόπτη για τα φώτα!! Μεγάλη προσοχή, την είχα πάθει κι εγώ έτσι..

Ελπίζω να βοήθησα και για ότι άλλο εδώ είμαστε..

john2299


itom32

Με την ευκαιρία ψαξίματος που έδωσε μέλος τις σελίδας στην ομάδα του facebook,να πω πως σε όσα χρόνια έψαχνα τα σπανιότατα  καινούρια όργανα για version R στο ebay και στο alliexpress (καμιά 10ετία περίπου)είναι η πρώτη φωρά που πετυχαίνω όργανα που φαίνεται να ταιριάζουν και να είναι ακριβώς σε πρότυπα για version R.Exω μια μικρή επιφύλαξη για τις φίσες και το μόνο που βλέπω διαφορετικό με τα μαμα οργανα είναι οτι τα καβουκια είναι νίκελ αντί μαύρα.Να είναι και χωρις προβληματα μπράβο στους Κινεζους....            https://www.ebay.com/itm/Motorcycle-Speedometer-Gauge-Tachometer-Gauges-For-Honda-CB400K-/232288918649?fbclid=IwAR0MXH_f-veqsTarQQjVsUVqR1Gwa-WEvm9PFoki0MrO1B2IOLlGEzP4IoE       

TEOS CB SF


itom32


jah

Τσούζει λίγο η τιμούλα τους σε σχέση με τα υπόλοιπα κινέζικα.. Το θέμα είναι να έχουν κάποια ποιότητα στην κατασκευή τους.. Αν έχουν άλλη σειρά στις φίσες, δεν πειράζει, φτιάχνεται εύκολα!!

panosp25

Γιάννη είσαι θεός! Τωρα έχουν και τα R μας δικαίωμα σε καινουργια όργανα έστω και κινέζικα. Αν δεν είχα άλλα έξοδα θα έπαιρνα ένα για αντλλακτικό!!! Σε ευχαριστούμε!  ;)

Spyros.L

Παιδια τα χει δοκιμασει κανεις? Διοτι πριν καιρο ειχα στειλει μηνυμα σε κινεζο ebay seller (μπορει και στον ιδιο? ) και τον ρώτησα αν  ειναι συμβατα με R και δε μου  απαντησε Ναι.

Επισης itom να συμπληρώσω οτι το λαμπακι high beam εχει διαφορετικο εικονιδιο και ειναι αντιθετη θέση με το Neutral. Μοιαζουν με αυτα απο hornet νομιζω.
Εμενα δε με ενοχλει, καθε αλλο. Αν λειτουργει οπως υπόσχεται ο κινεζος ακομα καλυτερα για ολους τους κατεχοντες R, απλα το επισημαίνω διοτι ισως ειναι θεμα για αυτον που θελει εργοστασιακή εμφάνιση.

Τελικα δε τα πηρα, διότι μετα απο τυχαιο πασπατεμα τα δικα μου ξαναλειτουργησαν.

Spyrus Inspireous
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.