Καινούργια μπαταρία και φορτιστής

Ξεκίνησε από sultan, Νοεμβρίου 27, 2016, 08:20:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sultan

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω καινούργια μπαταρία στο κουτί της εδώ και κάποια χρόνια και θέλω να τη βάλω ενόψει συμμαζέμματος του CB μου. Εκεί υπάρχουν τα υγρά έτοιμα για να τα βάλεις μέσα και να τη σφραγίσεις για πάντα. Όταν την είχα πάρει μου είπαν ότι τη βάζεις απευθείας επάνω και δουλεύει χωρίς να χρειάζεται φόρτιση.

Ισχύει ή πρέπει να βρω φορτιστή για να της δώσω λίγο;

Επίσης επειδή έχασα την προσφορά του Lidl για τον φορτιστή που μόνο καλά λόγια ακούω εδώ μέσα, τι άλλη οικονομική λύση προτείνετε σε φορτιστή τέτοιου τύπου; (τύπου lidl δηλαδή)

Ευχαριστώ.
"Τα πάντα είναι ζήτημα αισθητικών επιλογών..."

TEOS CB SF

Καλησπέρα φιλος ... Εγώ στο παρελθόν την είχα βάλει απευθείας επάνω αφού έβαλα τα υγρά μέσα και δεν είχα κάποιο θέμα ... Αλλά στην περίπτωση την δική σου ..λόγο του ότι έχει καιρό να παρει εμπρός πολύ πιθανόν να πέσει από την πολύ μίζα ..προτείνω να έχεις ξεσυνδεσει τα φώτα η να βγάλεις την ασφάλεια των φώτων στην πρώτη προσπάθεια για να την βάλεις μπροστά ώστε να μην σου καταναλώνουν ρεύμα κατά την προσπάθεια. ... Εάν σου πέσει η μπαταρία κατά την προσπάθεια πες μου έχω τον κουμπάρο μου στην θέρμη που έχει φορτιστή από τα λιντλ θα κανονίσω να στον δώσει .. ε

sultan

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Νοεμβρίου 27, 2016, 10:04:09 ΜΜ
Καλησπέρα φιλος ... Εγώ στο παρελθόν την είχα βάλει απευθείας επάνω αφού έβαλα τα υγρά μέσα και δεν είχα κάποιο θέμα ... Αλλά στην περίπτωση την δική σου ..λόγο του ότι έχει καιρό να παρει εμπρός πολύ πιθανόν να πέσει από την πολύ μίζα ..προτείνω να έχεις ξεσυνδεσει τα φώτα η να βγάλεις την ασφάλεια των φώτων στην πρώτη προσπάθεια για να την βάλεις μπροστά ώστε να μην σου καταναλώνουν ρεύμα κατά την προσπάθεια. ... Εάν σου πέσει η μπαταρία κατά την προσπάθεια πες μου έχω τον κουμπάρο μου στην θέρμη που έχει φορτιστή από τα λιντλ θα κανονίσω να στον δώσει .. ε

Ευχαριστώ πολύ TEOS για την πρόταση. Αλλά μη τον τραβάμε τον άνθρωπο (εκτός και αν έχει και αυτός CB! :) )

Επειδή σκοπεύω να πάρω φορτιστή απλά λέω μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον αναλόγου αξίας και ποιότητας.
Θα τη ρίξω μια φορτιση πριν την βάλω στη μηχανή σίγουρα!
"Τα πάντα είναι ζήτημα αισθητικών επιλογών..."


TEOS CB SF

Πάρε ένα τηλ εαν θέλεις στους παραπάνω έχουν κ φορτιστές σε καλές τιμές και για κάθε μπαταρία ...  ;)

itom32

Πριν 4 χρόνια περίπου είχα πάρει απο το παρακάτω ηλεκτρονικό κατάστημα,τον YUASA MB2020.Αν θυμάμαι καλά τότε με είχε βγή γύρω στα 80ευρώ,τώρα τον εχουν αρκετα παραπάνω.Απόλυτα ευχαριστημένος απο τον Yuasa.Πάντως έχει και φθηνότερους,χωρίς να γνωρίζω ποιότητα κλπ.

https://www.e-moto.gr/el/189_4_10_131_0_0_%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82--%CE%B3%CE%B9%CE%B1-HONDA-cb400-super-four-f3s-f3t-f3v-(nc31).htm