Αλλαγή Όργανα στο Version R

Ξεκίνησε από Koala, Απριλίου 03, 2015, 10:01:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Koala

Καλησπέρα, και καλός σας βρήκα!

Πριν περίπου 1 μήνα απέκτησα και εγώ ένα κουκλάκι cb400sf version R, αλλά τις λείπουν τα όργανα (τρομερό σοκ!)
Έλα που βλέπω ο,τι το version R έχει διπλά όργανα, αλλά στο στροφόμετρο του έχει βενζινοδείκτη!

Μιας και το χρώμα δεν είναι μαμά, και περίπτωση να το έχω original.....δεν, είπα να το κάνω και στρογγυλό-φάναρο.

Καταλήγω στο ο,τι πρέπει να πάρω όργανα Κινέζος, κυρίως, λόγω οικονομικών, αλλά και επειδή είναι ασημένια και όμορφα.  :)

Έχει κάνει κανείς αυτήν την αλλαγή; Από άποψη βάσεων, θα ταιριάζουν μόνο τα δίπλα όργανα του '92.(όχι πως έχω τις αρχικές βάσεις, με πατέντα βλέπω να τα κουμπώνω)

Για τα ρεύματα έχει κανείς να πει άποψη; Ο δείκτης θερμοκρασίας θα λειτουργεί ως δείκτης βενζίνης;

tnick

Φιλε γεια σου!

ειμαι και εγω κατοχος Version R που κανα τη μετατροπη σε στρογγυλο και σκεφτομουν την αλλαγη για τα οργανα ενω εχω τα μαμα που ειναι μαυρα να βαλω τα νικελ! Αγορασα τα κινεζικα απο το ebay τα διπλα με την ασπρη τη θηκη μεσα. Ε λοιπον να ξερεις τα οργανα μας ειναι πιο μεγαλα απο τα διπλα τα νικελ που ειχαν τα προηγουμενα μοντελα. Θελω να πω οτι η ασπρη θηκη στην οποια ειναι βιδωμενα ολες οι πλακετες και το στροφομετρο ταχυμετρο δεν χωραει στα καβουκια τα νικελ.
Το version R εχει επιπλεον μια πλακετα στο στροφομετρο η οποια πιανει παραπανω χωρο και για αυτο η ασπρη θηκη ειναι πιο μεγαλη στο μοντελο μας. απο κει και περα επειδη εμενα τα οργανα δουλευουν κομπλε αποφασισα να μην ασχοληθω και τα χαλασω (ασε που παιζει να επαναφερω το μασκακι αυτες τις μερες ;) ).

Αυτη η πλακετα δεν ξερω τι ειναι αλλα πρεπει να παιζει καποιο ρολο στη λειτουργια της μηχανης. Σιγουρα θα θες πατεντα για να τα στηριξεις παντως ειτε παρεις τα παλια του Pb1 ειτε τα νεα του Version S.

Koala

Μάλλον θα πάρω τα τριπλά κινέζικα μιας και μου φαίνονται και πιο όμορφα, και θα καταφέρω να τα κουμπώσω με πατέντα...
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι τα ρεύματα, γιατί αν δεν έχουν τις ίδιες φίσσες, τότε θα χρειαστεί να κάνω και ΕΚΕΙ πατέντα.. και προτιμώ να μην χρειαστεί να ασχοληθώ.

tnick

νομιζω πως θα χρειαστει να κανεις και εκει πατεντα! αλλα δεν ειμαι και σιγουρος καλου κακου ομως παρε ενα ντρεμελ να βρισκεται

wolfi

Παράθεση από: Koala στις Απριλίου 05, 2015, 10:00:22 ΜΜ
Μάλλον θα πάρω τα τριπλά κινέζικα μιας και μου φαίνονται και πιο όμορφα, και θα καταφέρω να τα κουμπώσω με πατέντα...
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι τα ρεύματα, γιατί αν δεν έχουν τις ίδιες φίσσες, τότε θα χρειαστεί να κάνω και ΕΚΕΙ πατέντα.. και προτιμώ να μην χρειαστεί να ασχοληθώ.


Καρατσεκαρισμενο από δικιά μου περίπτωση..... οτι τα καλώδια στης φισσες  (2 εχουν τα οργανα ) δεν ειναι τα ίδια και σε αριθμό απο τα οργανα του version R  με  τα τα τριπλά που θες να βάλεις εσύ.

Το μοτορι μου ειναι το fiir αρα με τα τριπλα οργανα ......
Οταν το πηρα ειχε οργανα απο version R (της πο@@@τανας την αλχημεια πάνω στις δυο φισσες Ελληναρας μαστορας)
Οταν πήρα απο ebay τα τριπλά ΟΕΜ οργανα ηταν σε  version R τοποθετημένα αλλα τα γατονια  ηλεκτρολόγοι  οι Αγγλοι καναν μεταφορα τα καλώδια απο την μια φισσα στην αλλη .

Πως τα καταφερα ......απλα  οι 2 φισσες πανω στο μοτορι( κόκκινη και άσπρη ) σε οδηγούν απο μόνες τους με πια καλοδια θα "παίξεις" ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) 

Koala

Τρομερή η πληροφορία! Δηλαδή με απλός λίγο παιχνίδι στα ρεύματα, θα δουλέψουν όλα κανονικά;

...Μέχρι και το βενζινόμετρο;  ;D ;D