ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ(???)-ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΝΤΕΡ---- CB 400 SF VERSION R

Ξεκίνησε από giospy, Φεβρουαρίου 14, 2015, 03:35:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

giospy

Καλησπερα σας.

Σημερα πηρα την μηχανη μετα απο σερβις ( λαδια,φιλτρα,τακακια,ανοιγμα καθαρισμα καρμπυρατερ, μπουζι κλπ κλπ), αλλα αυτος ο περιεργος θορυβος συνεχιζει. Φαινεται σαν να προερχεται απο το κοντερ, στο οποιο εδω και ενα περιπου μηνα ειναι κολλημενος ο συνολικος χιλιομετρητης. Το ιδιο προβλημα ειχα και στο προηγουμενο μηχανακι (bros), χωρις να εχω προβλημα με το κοντερ. Ειχα ξαναγραψει για το συγκεκριμενο προβλημα και μου ειχε προταθει να γινει ελεγχος στην μπροστινη αναρτηση και στα ρουλμαν του τροχου, πραγμα το οποιο και ειχε γινει, αλλα ο θορυβος συνεχιζεται. Ξεκιναει μετα τα 50 χλμ περιπου και σταματαει οταν φρεναρω τελειως. Δεν γινεται συνεχεια αλλα γινεται συχνα και ειναι παρα πολυ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟΣ. Εχει καποιος το ιδιο προβλημα? Ο ηχος ειναι οξυς και συνεχης.

Μπορω να βρω κοντερ καπου στο 50αρικο για να αλλαξω??

Ευχαριστω

wolfi

Παράθεση από: giospy στις Φεβρουαρίου 14, 2015, 03:35:48 ΜΜ
Μπορω να βρω κοντερ καπου στο 50αρικο για να αλλαξω??

Καλησπερα .
Στα 50€ κοντερ για version R μαστορα μου δύσκολο το βλέπω........
1) γτ ειναι δυσεύρετα τα  version R
2) Κινα για τα αλλα μοντελα cb400sf φτάνουν κάτι παραπάνω από 80€
3) Αν σε πέσει ΠΕΡΙΠΤΟΣΑΡΑ στο 50€ ( σε μένα έκατσε ΟΕΜ 40€ ebay)


Tωρα για το τακ-τακ που λες .....
Ρουλεμάν μπροστα τροχού άλλαξες?  (αν θυμαμε καλα εχει εναν αποστάτη ενδιαμεσα αριστερού με  δεξιού ρουλεμαν  παιζει να έχει μπόσικα )
Δισκοπλακες μπροστα ειναι ίσιες?
Ο  πειρος που κρατα τα μπροστα τακάκια ειναι καλος? ( αν εχει μπόσικα κουνάνε τα τακακια  και ακουγετε το τακ-τακ)

Αυτα απο μενα   :) :)

itom32

Να εξετάσεις τι φταίει και κολλά ο ολικός χιλιομετρητής.Η ντίζα;;Ο ίδιος ο μηχανισμός;;Με ένα δραπανο και καταλληλη μυτη μπορεις να δοκιμάσεις (σε κλειστό χωρο)να γυρίσεις την ντιζα η τον μηχανισμό του κοντερ





και να ακούσεις-δείς που κολλαει ή οτι άλλο κάνει.Οπως καταλαβαίνεις το όλο θέμα θέλει γδύσιμο οργάνων τα οποία ειναι σχετικά ευαίσθητα οπότε εαν δεν πιάνουν τα χέρια σου δώσε τα σε έναν τεχνίτη που επισκευαζει κοντερ.

wolfi

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 14, 2015, 08:00:27 ΜΜ
Να εξετάσεις τι φταίει και κολλά ο ολικός χιλιομετρητής.Η ντίζα;;Ο ίδιος ο μηχανισμός;;Με ένα δραπανο και καταλληλη μυτη μπορεις να δοκιμάσεις (σε κλειστό χωρο)να γυρίσεις την ντιζα η τον μηχανισμό του κοντερ και να ακούσεις που κολλαει ή οτι άλλο κάνει.Εαν δεν πιάνουν τα χέρια σου δώσε το σε έναν τεχνίτη που επισκευαζει κοντερ.


Απο  δικιά μου τετοια περίπτωση  με τον ολικό χιλιομετρητή ηταν αρπαγμένο το πλαστικό γρανάζι που παίρνει την κίνηση .....
Τωρα στην δικιά σου    περιπτωση ρίξε ενα ματι καλου κακου

giospy

Παράθεση από: wolfi στις Φεβρουαρίου 14, 2015, 07:48:27 ΜΜ
Παράθεση από: giospy στις Φεβρουαρίου 14, 2015, 03:35:48 ΜΜ
Μπορω να βρω κοντερ καπου στο 50αρικο για να αλλαξω??

Καλησπερα .
Στα 50€ κοντερ για version R μαστορα μου δύσκολο το βλέπω........
1) γτ ειναι δυσεύρετα τα  version R
2) Κινα για τα αλλα μοντελα cb400sf φτάνουν κάτι παραπάνω από 80€
3) Αν σε πέσει ΠΕΡΙΠΤΟΣΑΡΑ στο 50€ ( σε μένα έκατσε ΟΕΜ 40€ ebay)


Tωρα για το τακ-τακ που λες .....
Ρουλεμάν μπροστα τροχού άλλαξες?  (αν θυμαμε καλα εχει εναν αποστάτη ενδιαμεσα αριστερού με  δεξιού ρουλεμαν  παιζει να έχει μπόσικα )
Δισκοπλακες μπροστα ειναι ίσιες?
Ο  πειρος που κρατα τα μπροστα τακάκια ειναι καλος? ( αν εχει μπόσικα κουνάνε τα τακακια  και ακουγετε το τακ-τακ)

Αυτα απο μενα   :) :)

Καλησπερα.
Ρουλεμαν εχει αλλαχτει τον προηγουμενο μαρτη ή απριλη, αλλα δεν σταματησε ο ηχος. Οι δισκοπλακες ειναι ισιες δεν εχουν θεμα. Θα τσεκαρω τον πειρο και θα επανελθω

Ευχαριστω

giospy

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 14, 2015, 08:00:27 ΜΜ
Να εξετάσεις τι φταίει και κολλά ο ολικός χιλιομετρητής.Η ντίζα;;Ο ίδιος ο μηχανισμός;;Με ένα δραπανο και καταλληλη μυτη μπορεις να δοκιμάσεις (σε κλειστό χωρο)να γυρίσεις την ντιζα η τον μηχανισμό του κοντερ





και να ακούσεις-δείς που κολλαει ή οτι άλλο κάνει.Οπως καταλαβαίνεις το όλο θέμα θέλει γδύσιμο οργάνων τα οποία ειναι σχετικά ευαίσθητα οπότε εαν δεν πιάνουν τα χέρια σου δώσε τα σε έναν τεχνίτη που επισκευαζει κοντερ.

Εχεις να προτεινεις καποιον τεχνιτη για κοντερ? Μενω Περιστερι

itom32


giospy

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 14, 2015, 08:17:46 ΜΜ
Απο τυχαία αναζήτηση.Δεν γνωρίζω παραπάνω μιας και εγω είμαι πιο βορεια:
http://www.stigmap.gr/view81584-episkeyes-konter-mpletsas-athina-peristeri.html

Ο συγκεκριμενος παντως ειναι ο ορισμος του ΑΝΤΙ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΟΙ "ΜΑΣΤΟΡΕΣ" ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ


xrhstos

teλικα  παρολο το ψαξημο  το ιδιο πιστευω και εγω. λες και τους λες να κανουνε αγγαρεία.

stam

http://www.car.gr/parts/view/5935406/

Αν θες πάρε ενα τηλέφωνο αυτόν είναι Περιστέρι. Εμένα μου έλειπε το γρανάζι από τον μικρό χιλιομετρητή και δεν έγραφε χλμ. Αυτός είχε γραναζι αν και τελικα μου άλλαξε όλο τον μηχανισμο γιατι είχε πρόβλημα.

   

giospy

Μολις το ειδα Stam, θα του κανω ενα τλφ να δω αν βγαλω ακρη

Ευχαριστω

stam


giospy

Καλημερα

Μιλησα με το παιδι, αλλα προς το παρον δεν συμβαδιζουν τα ωραρια μας, θα κανονισουμε να βρεθουμε απο βδομαδα

RiderGirl

καλησπερα..εχω το ιδιο προβλημα με τον ηχο στο κοντερ... πανω απο 60 κανει εκοφαντικο θορυβο και οταν πας να σταματησεισ σταματαει ο ηχοσ?? αν ειναι αυτο.. εγω απλα βιδωσα την ντιζα κατω απο το κοντερ..αυτο κανει μου ξεβιδωνει για καποιο λογο...
Μην κρίνεις για να μην κριθείς!

xrhstos

τελικα giospy εβγαλες ακρη απο  που προέρχεται ο ηχος του τακ τακ?