Εξάτμιση στο CB (IIN)

Ξεκίνησε από microvios, Δεκεμβρίου 22, 2014, 04:50:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

microvios

Μιά και αρχίζει διαδικασία προετοιμασίας αλλαγής εξάτμισης (που θα κρατήηηηησει λόγω έλειψης χρόνου), είπα να ανοίξω ένα topic για να το παρακολουθήσουμε από κοντά. Φωτό από την υπάρχουσα κατάσταση αλλά και από τους νέους λαιμούς έχω βάλει ήδη στο http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=5129.0 και δεν θέλω να επαναλάβω άδικα.

Έχω πάρει πανόβουρτσα, σαπούνια, γυαλυά και γάντια και είμαι έτοιμος.

Παράλληλα, σκέφτομαι και για το τί τελικό να βάλω, και πάω προς σχετικά κλασικές λύσεις, όπως αυτή: http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=5129.0

Με τρώει και η ιδέα να βάλω... μαύρο τελικό όπως αυτό: http://www.kickstartershop.de/en/megaphone-exhaust-dull-black

Οι απόψεις, προτάσεις ιδέες καλοδεχούμενες.
It ain't over till it's over

JAS

αντωνη εγω θα εβαζα το μαυρο και να σου πω την αλληθεια ετσι οπως το βλεπω, θα ψηνομουνα να ντυσω τους λαιμους με θερμομονοτικη ταινια.....  :o

microvios

Υπάρχει περίπτωση ο Δράκος (έτσι τον λένε, ή θημάμαι λάθος?) να μπορεί να φτιάξει κάτι τέτοιο και σε τέτοια τιμή?

Σχετικά με το μαύρο, να σου πώ την αλήθεια και εμένα με ψήνει.

Η ταινία πάντως στους λαιμούς μπορεί να είναι hot αλλά δε μου αρέσει. Μήπως να πάω όλο το σετ για ανοδίωση σε μαύρο?
It ain't over till it's over

itom32

Aντώνη κι εμένα αξεσουαρ σε μαύρο μ'αρέσουν περισσότερο απο οτι σε νίκελ.Στην περίπτωση όμως των FiiN και FiiR που έχουν γκρί κινητήρα και όχι μαυρο,ισως να μην ταιριάξει τόσο όταν θα δεις το τελικό-χταπόδι,πάνω στο sf.
Mιας και το χερι σου πιάνει στο photoshop δοκίμασε εκεί πρώτα να δεις πως φένεται.

microvios

Itom, οι λαιμοί που έχει τώρα το δικό μου, αν και θαμπωμένοι είναι μαύροι, και μου αρέσει η εικόνα τους. Νομίζω πως θα είναι ΟΚ το μαύρο. Η ερώτηση είναι άν έχει νόημα να πάω τους νέους λαιμούς που πήρα για βάψιμο σε μαύρο?

Καλά, κοιτάζοντας τη φωτό, ο μάστορας που έβαλε το ίσιο μπουρί σόμπας στην ένωση των λαιμών ήταν μεγάλος καλλιτέχνης, μιλάμε. Αμε αυτό το απότομο γύρισμα? Μεγαλείο!

It ain't over till it's over

microvios

Να πούμε Χρόνια Πολλά για τα Χριστούγεννα και με το καλό να μας έρθει το 2015. Με όμορφες και ασφαλείς διαδρομές, χωρίς βλάβες και ατυχήματα και με καλύτερους Πολιτικούς (ΟΚ, μερικά πράγματα είναι ουτοπία, αλλά δεν πειράζει να ελπίζουμε...)

Στο θέμα μας. Αλλαγή ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ.
Θυμίζω (από άλλο θέμα), πως πρόσφατα, με τον JAS βρεθήκαμε σε μια μάντρα από την οποία τσίμπησα το παρακάτω σετάκι, της μαμάς του, στην κατάσταση που βλέπετε.

It ain't over till it's over

microvios

Μετά από ψάξιμο, ξεσκόνισμα πολλών χρήσιμων topics στο go4it, έρευνα στο YouTube, έξοδο για τσάι με την ομάδα κρούσης Αργυρούπολης και δύο επισκέψεις στο Praktiker, σήμερα, αποφάσισα να ασχοληθώ με την εξάτμιση.

Κατ αρχάς, αποφάσισα να την καθαρίσω από τα πολλά-πολλά.

Οπλίστηκα με 2 ντουκόχαρτα των 600 και δύο των 1000 (αυτό δε χρησιμοποιήθηκε ακόμα), ένα σφουγκαράκι λεπτό με μαλακή επιφάνεια λίανσης, κάμποσα γάντια σαν αυτά που φοράνε οι γιατροί (όχι και να χαλάσουμε το πεντικιούρ μας!), ένα κουβά νερό και με τις γάτες μου να παρακολουθούν με απορία, άρχισα το τρίψιμο.

Δηλώνω πως ουδέποτε στο παρελθόν έχω ασχοληθεί με μέταλλα. Έχω φτιάξει κάμποσες ηλεκτρικές κιθάρες οπότε τα χεράκια μου από τρίψιμο επιφανειών και στρώσιμο κάτι ξέρουν (ΠΟΛΥ τρίψιμο), αλλά αυτό ήταν ξύλο, άλλο πράγμα.

Το συμπέρασμα είναι πως ΔΕΝ δείχνει να είναι πολύ δύσκολο να ξαναζωντανέψει το μέταλο. Με έπιασε το σκοτάδι και τα άφησα στη μέση, αλλά οι φωτό που βλέπετε είναι μετά από μέτρια δουλειά (μία-δύο ώρες συνολικά) και χωρίς κανένα άλλο υλικό, εκτός από τα ντουκόχαρτα, το σφουγκαράκι και αρκετό νερό (άλλαξα περί τις πέντε φορές νερό στον κουβά).

Για να είμαι ειλικρινής, και στην κατάσταση αυτή, για μένα, μιά χαρά είναι όπως είναι τώρα αλλά μιά και αγόρασα ήδη το διπλό σέτ γυαλίσματος της Wolfcraft (φωτό θα ανεβάσω στη συνέχεια, μόλις πάρω την επιταγη για τη μαύρη διαφήμιση), λέω αύριο, να περάσω και πάλι μία με 1000άρι, για να δω αν κάνει διαφορά και μετά θα μπω στη διαδικασία της πανόβουρτσας +σαπούνι γυαλίσματος.

Δέστε φωτό, πρίν και μετά (έχω αφήσει τουλάχιστον ένα λαιμό άτριφτο για σύγκριση).

To "πρίν", όπως αγοράστηκε:



Μετά από τρίψιμο με 600άρι ντουκόχαρτο:



Η πίσω σωλήνα Πρίν:


και μετά από τρίψιμο με 600άρι ντουκόχαρτο:


Δέστε την πορεία του τριψίματος, και δέστε τι διαφορά έκανε το απλό τρίψιμο:




Κάντε σύγκριση ανάμεσα στον τριμένο λαιμό και τους άτριφτους.



Είπαμε, απλό 600άρι ντουκόχαρτο και πολύ νερό!














It ain't over till it's over

AccountSaver

απίστευτό αποτέλεσμα...

και όλα αυτά με απλό ντουκόχαρτο βουτυγμένο σε νερό;
Η ζωή είναι πιο ωραία φίλε μου πάνω στις δύο ρόδες.

itom32


microvios

Παράθεση από: AccountSaver στις Δεκεμβρίου 27, 2014, 10:59:59 ΜΜ
απίστευτό αποτέλεσμα...

και όλα αυτά με ντουκόχαρτο βουτηγμένο σε νερό;

Απλό 2 απλά 600άρια ντουκόχαρτα βουτηγμένα (μουλιασμένα καλά) σε νερό και ένα σφουγκαράκι λείανσης! Σε μερικές φωτό φαίνονται καθαρά τα "εργαλεία": κουβάς και ντουκόχαρτο κομμένο σε μικτά τετράγωνα, όσο το χέρι μου.

Απαλό και κατα περίπτωση με κάποια πίεση τρίψιμο, υπομονή και κάμποση ώρα. Χρειάζεται επιμονή ώστε να καθαρίσουν σωστά όλα τα σημεία αλλά είναι εκπληκτικό πόσο εύκολα, με σχετικά λίγο τρίψιμο φεύγει η σκουριά και η μαυρίλα, ακόμα και ο χρωματισμός (από θερμοκρασία) στους σωλήνες. Αφού διστάζω να πιάσω την πανόβουρτσα... μή το χαλάσω!

Θα συνεχίσω σήμερα και έπαονται και άλλες φωτό.
It ain't over till it's over

wolfi

Χρονια πολλα και απο μενα .
Τελικα το ντουκοχαρτο και πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ τρίψιμο κανει θαυματα O0 O0 O0 O0
Μια επισήμανση απο μενα παθών .........http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=4156.msg41097#msg41097
Το χταποδι που αγορασες δεν εχει απο οτι είδα το στοπερ για τον διπλό ορθοστάτη δεν ξερω αν εχεις ή αν εχεις σκοπό να βάλεις ( μπενει εχει τις βασεις έτοιμες απο κάτω το σασί)
Καλο ειναι να κολλήσεις μια βάση να ειναι έτοιμη σε περίπτωση υπαρχει ο διπλος ορθοστάτης.
     

microvios

Wolfi, άγγιξες ένα θέμα που με απασχολούσε, το που θα βάλω το stop του κεντρικού stand. Το link σου είναι πολύ βοηθητικό και σε ευχαριστώ. Τώρα υπάρχει μιά βάση κολλημένη άτσαλα στη μαιμουδιασμένη σωλήνα της εξάτμισης (βλέπε την φωτό σε κόκκινο κύκλο). Υποθέτω ο εξατμισάς που θα κάνει το μοντάρισμα, θα καταφέρει να το κολήσει εκεί που πρέπει!
It ain't over till it's over

wolfi

Γι' αυτο γουστάρω τα Ελληνικά μαστορια  Greek πατεντα και όποιος αντέξει  O0 O0 O0 O0 O0

cb400_zumbas

Να η δικιά μου ... από γνωστό κατάστημα του Πειραιά . Δύο χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα με χρήση καθημερινή !!

microvios

Zumbas, βλέπω και εσένα έχει παρόμοιο ζίκ-ζάκ με το δικό μου, στη σωλήνα πρίν το τελικό αν και εσένα είναι πολύ καλύτερα φτιαγμένη. Το κατάστημα που αναφέρεις είναι γνωστό και μέσα στα σχέδιά μου για επίσκεψη στην αναζήτηση τελικού. Υπάρχει ένα ακόμα στον Πειραιά, όμοια γνωστό, έχουν πολλά παιδιά πάρει από εκεί αλλά οι απόψεις διίστανται. ʼν ψάξετε στο forum θα βρείτε μεγέλες συζητήσεις επί του θέματος. Υπάρχει και ένα άλλο μαγαζί που το ξέρει η Ridergirl αλλά δε θυμάμαι πως το λένε. Εγώ σκοπεύω να πάω και στο Dragon που έδειξε όρεξη να βοηθήσει την οικογένεια του Super Four και κάνει και πιό κλασικά τελικά, όπως αυτό που ψάχνω εγώ. Η τιμή πάντως εθα παίξει μεγάλο ρόλο γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι δικοί μας κάποτε πρέπει να καταλάβουν πως ο κόσμος πλέον είναι μικρός.

Δέστε για παράδειγμα τα παρακάτω από Γερμανία:
http://www.kickstartershop.de/en/MUFFLER-silencer-Megaphone-short-reverse-cone

http://www.kickstartershop.de/en/megaphone-exhaust-dull-black

και από Αγγλία: http://www.classicbikeshop.co.uk/short-universal-megaphone-silencer.html
It ain't over till it's over