Θερμόμετρο ψυκτικού υγρού στο SF

Ξεκίνησε από itom32, Νοεμβρίου 02, 2014, 09:17:46 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Συνέχεια αυτού του μυνήματος: http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=3378.60  το οποίο επειδή ήταν δύο ετών παλιό είπα να φτιάξω ενα νεότερο.
Πριν δύο χρόνια λοιπόν είχα τοποθετήσει ενα θερμόμετρο στο sf.Το είχα τοποθετήσει  αφαιρόντας τον μαμα αισθητήρα πίεσης λαδιού.Ακολουθώντας την συμβουλή του φίλου Atanassio θεώρησα οτι όντως είναι σημαντικότερο να υπάρχει το μαμα λαμπάκι και ο αισθητήρας πίεσης λαδιού παρά το θερμόμετρο.(Σίγουρα η μαμα Honda θα ξέρει καλύτερα!!).
Επανατοποθέτησα λοιπόντον μαμα ασθητήρα πίεσης λαδιού (εξάτρτημα Νο5 στο σχέδιο)βγάζοντας τον αισθητήρα της kosso και χρησιμοποιόντας το θερμόμετρο και τον αισθητήρα για μέτρηση θερμοκρασίας του ψυκτικού υγρού.Για να γίνει η δουλειά σωστά θα έπρεπε να κοπούν τα κολάρα και να παρεμβληθεί ένα αλλουμινένιο ταφ όπου  πάνω του θα βιδωθεί ο αισθητήρας και επομένως θα πρέπει να γίνει και υποχρεωτική αλλαγή ψυκτικού υγρού.Κάπως έτσι:
Eπειδή όμως δεν υπάρχει μία ούτε για αλουμινένιο ταφ αλλά και γιατί δεν μου καλοαρέσουν οπτικά αυτά τα κοψίματα στα κολάρα,έκανα το εξής.Εδεσα ενα κομμάτι μισού μετρου  πολύ λεπτού καλωδίου χαλκοσύρματoς στην άκρη του αισθητήρα του θερμόμετρου της kosso που έχασκε χωρίς προορισμό.(στα σημεία των σπειρωμάτων)

Aφού έβαλα μπόλικη μονωτική τέλειωσα με την μία άκρη.Την άλλη άκρη λοιπόν την βύθισα εντός του δοχείου πλήρωσης ψυκτικού υγρού.Και έτοιμος.Νομίζω οι ενδεχόμενες απώλειες στην μετρηση της θερμοκρασίας θα είναι ελάχιστες.

Headmaster

Νομιζω Γιαννη οτι δεν θα εχεις "απωλειες" θα διαβαζεις σωστα

wolfi

Aς βαλω και εγω το λιθαράκι μου.
Να πω εδω οτι εγω διάλεξα άλλη οδό για να εχω (απολυτή) εικόνα θερμοκρασίας 

Ανοιγμα τρύπας και πασα για τοποθετηση ανταπτορα

Κατασκευή ανταπτορα  απο χαλκο για να εχω καλη απαγωγή θερμακρασιας 

τοποθέτηση πανω στην βάση του θερμοστάτη  (ειναι στο ιδιο μερος με τον εργοστασιακό αισθητηρα) 

Και τελος η οθόνη

itom32


ammo77

Ωραία δουλειά Γιώργο μπράβο,
τώρα μένει να δούμε πόσο καλά ανταποκρίνεται στην χρήση του!
Του Γιάννη αν θυμάσαι είχε κάποιες αποκλίσεις.
Αναμένουμε αποτελέσματα!

wolfi

Παράλειψη μου Αντωνη.
Έκανα και το τσεκαρισμα για το πού βαδίζει το αισθητήριο και με τον θερμοστάτη πού είχα έξω 83-85 έλεγε ο θερμοστάτης εκεί έλεγε και το αισθητήριο,και με εξωτερικό πυρομετρο καλυμπραρισμενο που έχω στο μαγαζί

TEOS CB SF

Όταν λύσουμε τον θερμοστατη χρειάζεται κάποια φλανζα η κάτι άλλο στο μονταρισμα του ?? Ρωτάω διότι σύντομα θα γίνει επέμβαση για τοποθέτηση θερμομετρου και δεν θέλω να μου λείπει κάτι ...

wolfi

Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί ΑΝ δεν ειναι σε καλή κατάσταση ειναι το οριγκ που εχουν τα δυο καπάκια αλουμινίου μεταξύ τους .

TEOS CB SF

Ο.κ φιλος ... Αύριο πιθανόν να ξεκινήσω την επέμβασή. ..

itom32

To 'πε και το 'κανε,μπράβο Θεόφιλε πολύ καλή δουλειά.Ανέβασα τις φωτο για 'σένα:




TEOS CB SF

Ευχαριστώ τον itom32 και τον wolfi για τις συμβουλές τους ... λειτουργεί άψογα το coso , πληροφοριακά ρεύμα πήρα από το πίσω φανάρι .το σπειρωμα έγινε πολύ εύκολα λόγο του αλουμινίου που είναι ο θερμοστατης ακόμη στο σπειρωμα αντι για κόλλα έβαλα τεφλον ... το μόνο θέμα που υπήρξε ήταν με το Ο ρινγκ που υπάρχει ανάμεσα στα δύο καπάκια του θερμοστατη το οποίο λόγο της περασμένης ώρας και του ότι βιαζόμουν να το δέσω το έλυσα βάζοντας ελάχιστη φλαντζοκολα και όλα ο.Λ..



itom32

Tέο περιμένω να κάνουμε το ίδιο και στον δικό μου θερμοστάτη...έχω ένα θερμόμετρο στον "αέρα" ;D.Αλλά θα έχεις υπομονή γιατί θέλω να αλλάξω επι της ευκαιρίας και παραφλού. :-\

TEOS CB SF

Με το που έρθω από την παραθεριση Γιάννη ξεκινάμε ... με τις ανάλογες κρύες μπύρες .. ;)

stam

Wolfi είναι εύκολο να ξανανεβάσεις την φωτο με τον αντάπτορα? Τοποθέτησα και εγώ θερμόμετρο της koso χτες. Προς το παρόν (και δοκιμαστικά) τον αισθητήρα τον βίδωσα στην υπάρχον θέση του μαμά, αλλά σκοπεύω να τρυπήσω και εγώ στην απέναντι πλευρά και να τον βιδώσω εκεί. Για να μην καταργήσω το λαμπάκι στο στροφόμετρο. Ρεύμα πήρα από το μπλε/πορτοκαλί καλώδιο του κεντρικού διακόπτη. Εσείς από που είχατε πάρει?

wolfi

Τα είπες ΌΛΑ μόνος σου.
Κάνε  τρύπα και πάσο από την απέναντι μεριά από εκεί πού το έχεις τώρα και είσαι έτοιμος....
Το δικό μου δεν είναι Koso γιατί η οθόνη τού Koso στα ΜʼΤΙΑ ΜΟΥ είναι γκουμουτσα....
Τα ρεύματα για το όργανο τα "έκλεψα" από τον φωτισμό του κοντέρ.