Επινικέλωση οργάνων

Ξεκίνησε από tnick, Μαΐου 07, 2014, 07:01:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tnick

Οντας κατοχος version R με αλλαγμενο φαναρι σε στρογγυλο το επομενο βημα ειναι να αλλάξω όργανα απο μαυρα σε νικελ.

Μετα απο ψαξιμο και αφου γνωριζα οτι τα οργανα ειναι το πιο ακριβο πραγμα στη μηχανη δεν βρηκα εννοειται κατι που να ταιριαζει!

Κατεληξα στο να παρω τα οργανα τα νικελ απο το ebay χωρις τα κοντερ αλλα μονο με τις ασπρες θήκες με σκοπο να κανω την αλλαγη μονος μου. Και παλι ομως αφου και τα κινεζικα ειναι immitation δεν γινεται αυτη η μετατροπη... Οποτε μια λυση που μου ηρθε στο μυαλο και μετα απο συνομιλια με ενα μαστορα απο αθηνα που ασχολειται με τα κοντερ του sf κατεληξα οτι δεν θα ηταν ασχημη η ιδεα της επινικέλωσης. Δηλαδη θα δωσω για επινικελωση τα καβουκια απο τα οργανα (κατω μερος)και τα δαχτυλιδια με τα τζαμια (πανω μερος).

Ενα απο αυτα που με κανουν να δισταζω λίγο ειναι οτι αυτη η αλλαγη δεν θα έχει ευκολα επιστροφη στα μαμα οργανα. Βεβαια αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο εκτος και αν βγουν μαπα στο βαψιμο... Ακόμη επειδη το κατω μερος των καβουκιων του version R ειναι ενα υλικο πλαστικο σαγρε σαν το καπάκι της αλυσίδας μας μου ειπαν οτι αν το επινικελωσουν θα βγει νικελ αλλα σαγρε :/ πραγμα που δεν θα μου αρεσει. Αντιθετως μου ειπαν αν θελω να κανουν το σαγρε να γυαλιζει θα πρεπει να στοκαριστει και να λειανθει.

Νομιζω πως αν δεν ζηταν κανα τρελο ποσο για την εργασια αυτη θα παρω το ρισκο να το κανω στη χειροτερη περιπτωση πιστευω με μια αμοβολη θα γινουν οπως ηταν αν και νομιζω οτι θα δειχνουν σαν τα μανισια τα νικελ!

stel89s

ΠαράθεσηΚατεληξα στο να παρω τα οργανα τα νικελ απο το ebay χωρις τα κοντερ αλλα μονο με τις ασπρες θήκες με σκοπο να κανω την αλλαγη μονος μου. Και παλι ομως αφου και τα κινεζικα ειναι immitation δεν γινεται αυτη η μετατροπη...
Τα ιμιτασιον ταιριαζουν μια χαρα αλλα οχι σε Version R.... To Version R εχει διαφορετικα καβουκια που δυστιχως δεν βγαινουν σε ιμιτασιον... Το αναφερω για να μην μπερδευτεί καποιος υποψιφιος αγοραστης που θα διαβασει το θεμα... Οντως αν δεν ειναι λεία η επιφάνεια δεν γίνεται καθρέφτης.. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιστευω οτι αμμοβολη σε πλαστικα κομματια δεν εφαρμοζεται... Τσπ το μονο σιγουρο ειναι οτι για να βαψεις πανω σε νικελωμενη επιφανεια δε μπορεις.... Για να βαψεις πρεπει να βγαλεις ολο το νικελ αλλιως το χρωμα καποια στιγμη θα πεταξει...

J053F

tnick έχεις εικόνα εκτίμησης κόστους για την πατέντα με τα αμφίβολα αποτελέσματα;
Μήπως δεν αξίζει το ρίσκο;
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

tnick

stel89s καλα εκανες και το επισυμανες γιατι εγω πηγα να μπασταρδεψω κινεζικα οργανα για pb1 με μανισια οργανα για Version R τα οποια εχουν διαφορες οποτε δεν χωραει το ενα στο αλλο.

Καπου εδω να πω οτι με πατεντες ολα γινονται σαφως και αν εκοβες και εραβες την ασπρη πλαστικη θηκη των κινεζικων οργανων κατι θα γινοταν και θα χωρουσαν μεσα τα μανισια οργανα του Version R αλλα απο κει και περα δεν ξερω τι θα γινει μετα το πρωτο πλυσιμο...

Πιστευω οτι η πιο καλη λυση για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ειναι η επινικελωση. Το κοστος της οποιας ενδεικτικα μου το εδωσε ενας μαστορας απο αθηνα γυρω στα 60 ευρω αλλα χωρις στοκαρισμα και επεξεργασια των καβουκιων που ειναι σαγρε ωστε να λειανθουν και μετα να επινικελωθουν για να δειχνουν καθρεφτης.

Να προσθεσω οτι ακομα δεν κατεληξα ποιος μαστορας θα το αναλαβει καθως ηρθα σε επαφη με εναν που αναλαμβανει και τη λειανση και το νικελωμα αλλα γενικα ελπιζω να μην βγει πανω απο 80-100 ευρω. θα μαθω ομως σε καμια βδομαδα και θα ενημερωσω

JAS

στελιο δεν μιλησε κανεις για αμμοβολη!

προσωπικα πιστευω οτι ειναι κριμα τα λεφτα.... αφησε τα μαυρα να εχεις το κεφαλισου ησυχο. τωρα αν θελεις οπωσδηποτε τα μικελ.... οκ

εγω σε αυτη την περιπτωση θα εκανα ενα καλο τριψιμο με ντουκοχαρτο, στοκαρισμα και θα τα περναγα ενα καλο ασημι 2πλης και θα τελειωνε εκει η φασαρια! που και παλι νομιζω δεν αξιζει....

μαυρα και ησυχαζεις μια για παντα!!!

tnick

JAS εγω εκανα λογω για αμμοβολη σε περίπτωση που κατι δεν παει καλα ή δεν μου αρεσει το αποτελεσμα του νικελ. αλλα μαλλον δεν θα ειναι εφικτο.

Φυσικα και θα μπορουσα να τα αφησω μαυρα αλλα δεν μου αρεσουν οσο τα νικελ και επισης ειναι ενα σημειο που το βλεπει συχνα ο ηλιος ειδικα αν δεν εχεις παρκινγκ με στεγαστρο με αποτελεσμα μετα απο καποιο χρόνο να ξεθωριάσει το χρώμα και να φαίνεται ακομα πιο άσχημο. Σιγουρα το να τα βαψω δεν ειναι και η πιο καλη λυση αφου θα χασω τα μανισια και δεν θα μπορω να τα επαναφερω κιολας... αλλα δεν υπαρχει άλλη λυση αφου τα κοντερ του Version R εχουν άλλο μεγεθος απο αυτα του PB1.

Για αυτο βεβαια δημιουργησα το συγκεκριμενο θέμα για να παρω καμια γνώμη σχετικα με το πως θα μπορουσα να κανω αυτη την αλλαγη χωρις να "χαλασω" τα μανίσια μου οργανα.

klab

Μάλλον για βαφή μιλάτε, γιατί επιμετάλλωση (νικέλ-χρώμιο) δεν γίνεται σε πλαστικό αλλά μόνο σε μέταλλο όπως λέει και η ίδια η λέξη.

itom32

Εμένα το πίσω καβούκι του PB1 FiiN 1993 και του Version R FiiiS τα βλέπω οτι έχουν ίδιο μέγεθος και σχήμα.Απλα το ενα ειναι βαμμένο σαν νικελ το άλλο μαυρο.



Παρ'όλα αυτά λόγω οτι δεν θα είναι oem αλλά κινέζικα η όποια αποτυχία θα επιβαρύνει αυτόν που θα κάνει την επιλογή.

stel89s

Ή επιμετάλλωση είναι μια διαδικασία η οποια καλύπτει με λεπτο μέταλλο επιφάνειες που έχουν κατασκευαστεί από γυαλί, πλαστικό, ξύλο, μέταλλο και πολυεστέρα. Φυσικα η διαδικασια για το καθε υλικο ειναι διαφορετική... Δεν υπαρχει αλλος τροπος βαφης που να δινει αυτο το αποτελεσμα....http://www.hatyaifaster.com/wb/attachments/month_1208/12080409123ca550b49451850a.jpg Εδω νομιζω η διαφορα στα καβουκια ειναι εμφανεις... δλδ τα καβουκια που εχουν τα pb1 ειναι πιο αυγοειδές σε αντιθεση με του version R που το τελειωμα τους ειναι φλατ....  http://www.ebay.com/itm/GAUGES-Speedometer-Tachometer-Shell-for-Honda-CB400-SF-R-S-NC36-95-96-97-98-/251176459853?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item3a7b489e4d&vxp=mtr Τα συγκεκριμένα ειναι απο τα κοντερ με το βενζινομετρο στη μεση. Καθε νικελ καβουκι ειναι ξεχωριστο και οχι ενωμένα.... Απλα δε ξερω το πως θα καθίσουν. Δεν εχου ουτε Versinon R αλλα ουτε το μοντελο με το βενζινομετρο για να σε βοηθήσω παραπανω....

itom32

Δεν του κάνουν αυτά απο τριπλά όργανα.(FiiR,FiiS,κλπ)Τα μονο που μπορεί να του κάνουν είναι τα διπλά FiiN.Οι φώτο δεν εμφανίζονται;

stel89s

Εμφανίζονται... Απλα λεω μηπως και χωράνε να μπουν πανω απο τα μαύρα καβούκια....

itom32

Πιστεύω οτι του ταιριάζουν και πρέπει να ψάξει σαν τα δικά σου.

stel89s

Και γω κυριε Γιαννη με το ματι πιστευω οτι ταιριάζουν.  Αλλα δεν εχουμε λογο να μην το πιστεψουμε εφοσον λεει οτι τα παρήγγειλε και δε μπαινουν...

tnick

Λοιπόν θα σας πω τα βηματα που ακολουθησα οσο το δυνατον περιληπτικα γιατι δεν εχω φωτογραφιες.

Καβουκια = το κατω μερος τον οργανων
Δαχτυλιδια = το πανω μερος τον οργανων με τα τζαμια
Θήκη = η ασπρη θηκη που βιδωνουν το στροφομετρο και το ταχύμετρο.

Δινω τις εννοιες για να γινω πιο κατανοητος παρακατω

Αρχικα λοιπον εβγαλα τα καβουκια του Version R και δοκιμασα τα immitation καβουκια. Ε λοιπον τα immitation ηταν πιο μικρα ή βρισκαν καπου στη θήκη με αποτελεσμα να μην κουμπονουν στα δαχτυλιδια. Δηλαδη η βίδα δεν εφτανε για να βιδωσει πατουσε στον αερα.

Έπειτα δοκίμασα κατευθείαν να βάλω τα κοντέρ του Version R στις immitation θήκες. Να σημειώσω εδώ οτι εκ πρώτης άποψης φαινόταν δύσκολο αυτο το εγχείρημα διοτι η θήκη του Version R είχε ενα εξόγκομα κατω απο το στροφόμετρο οπου βρίσκεται μια πλακετα καφέ χρώματος. Και όντως αφου αποσύνδεσα προσεκτικά όλα τα καλωδια και πήρα στα χερια ταχύμετρο και στροφόμετρο πηγα να τα τοποθετήσω στις θήκες της immitation και τα προβλήματα που συνάντησα ήταν α) οτι δεν υπήρχαν οι απαραίτητες τρύπες για να συνδεθούν απο πίσω τα καλώδια (κυρίως το νούμερο 11 απο τη φωτογραφια με τα οργανα του Version R που ποσταρε ο itom) και β) δεν υπήρχε καθόλου χώρος για να μπεί η πλακέτα που βρίσκεται κάτω απο το στροφόμετρο όπως προείπα.

Για αυτό το παράτησα... Μετα ομως πήρα τηλέφωνο ενα μαστορι που ασχολείται με τα οργανα του super four και επειδη τα εχει φαει στη μάπα μου είπε οτι το Version R είναι ελαφρώς τα οργανα λιγο πιο μεγάλα απο τα άλλα του pb1 (μιας και μονο με αυτη την έκδοση φοράμε "ιδια").

Τωρα το να πάρω τα καβουκια του Version S πάλι δεν μου φαίνεται καλή ιδέα γιατι θα πρέπει να κανω μοντίφα για να τα στηρίξω και πάλι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι υπάρχει ο απαραίτητος χώρος για να τα τοποθετήσω ΚΑΙ να τα συνδέσω . προφανώς ο μηχανισμός του Version S που χει το βενζινόμετρο στο κέντρο θα είναι διαφορετικός αφου εμένα ειναι φιξ με το στροφόμετρο και συνδέονται όλα εκει πανω.

Ελπιζω να έγινα κατανοητός και να μην κούρασα αλλα δυστηχως οι μόνες φωτογραφίες που έχω ειναι καποιες που έβγαλα για να μην ξεχάσω τα χρώματα των καλωδίων πως ειναι συνδεδεμένα πίσω απο τις θήκες.

itom32

Aπο αυτά που λες δεν φταίει οτι τα οργανα που πήρες είναι ημιτασιον.Φταίει οτι πήρες τα λάθος ημιτασιόν τριπλά οργανα που κάνουν για fiiR,FiiS,FiiT,FiiiT.Aυτά είναι μικρότερα σε ακτίνα,με ξεχωρα ποτήρια σαν αυτά της φώτο του Stel και δεν κάνουν.Nίκο βάλε τουλάχιστον το link του πωλητή να ξέρουμε για ποιο πράμα μιλάμε,μια φώτο χίλιες λέξεις!!