Διάφανο κ@λ@φαναρο

Ξεκίνησε από wolfi, Ιανουαρίου 29, 2014, 11:00:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wolfi

Μιας που όταν το είδα φωτογραφία στο facebook  και μετά από δυο μέρες  σε CB  σε σταθμευμένο με έζωσαν τα φίδια >:D >:D >:D  η επόμενη κινήσει ήταν να το παραγγειλω  και  σημερα με τα πολλά  είναι στα χέρια μου   ;D ;D ;D






itom32

Ωραίο είναι,με γειές,αλλά έπρεπε να το φωτογραφίσεις τοποθετημένο,για να δούμε πως "δείχνει"!!

klab

Το σκεφτόμουν και εγώ παλιότερα αλλά έχει τα ζητήματα του το διαφανές.
Και εξηγώ, τι χρώμα λάμπες θα βάλεις;
Αν βάλεις λευκές........θα είναι σαν φανάρι λευκό που είναι απαράδεκτο κυρίως γιατί στραβώνει τους από πίσω και λιγότερο γιατί θα φαίνεται σαν ξεβαμμένο.
Αν βάλεις κόκκινες (αφού βρεις) θα σου δείχνει κόκκινη την πινακίδα.
Το σωστό θα είναι ναι μεν οι κόκκινες λάμπες αλλά πρέπει να γίνει πατέντα με λευκή λεντοταινία στο κάτω μέρος του φαναριού ώστε να φωτίζει με λευκό φως την πινακίδα και αν μπορείς να κόψεις το κόκκινο φως που θα βγαίνει από το κάτω "παραθυράκι" του φαναριού.
Το πως θα γίνουν αυτά, δεν το έχω δυστυχώς.

wolfi

Παράθεση από: itom32 στις Ιανουαρίου 30, 2014, 10:45:19 ΠΜ
Ωραίο είναι,με γειές,αλλά έπρεπε να το φωτογραφίσεις τοποθετημένο,για να δούμε πως "δείχνει"!!

Υπομονη και θα το δεις  ;D ;D


Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00:07 ΜΜ
τι χρώμα λάμπες θα βάλεις;
Αν βάλεις λευκές........θα είναι σαν φανάρι λευκό που είναι απαράδεκτο κυρίως γιατί στραβώνει τους από πίσω και λιγότερο γιατί θα φαίνεται σαν ξεβαμμένο.

Σωστός ;) και στα δικα μου ματια σαν ξεβαμμένο με κανει ΑΛΛΑ με διάφανο βερνίκι και 3-4 σταγόνες μαύρο χρώμα μέσα   θα του δώσω εναν ''τόνο'' πιο σκούρο πράγμα που το εχω κανει σε άλλες τέτοιες περιπτώσεις.


Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00:07 ΜΜ
Αν βάλεις κόκκινες (αφού βρεις) θα σου δείχνει κόκκινη την πινακίδα.

Αλλά μαλλον δεν θα τις βάλω   


Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00:07 ΜΜ
Το σωστό θα είναι ναι μεν οι κόκκινες λάμπες αλλά πρέπει να γίνει πατέντα με λευκή λεντοταινία στο κάτω μέρος του φαναριού ώστε να φωτίζει με λευκό φως την πινακίδα και αν μπορείς να κόψεις το κόκκινο φως που θα βγαίνει από το κάτω "παραθυράκι" του φαναριού.

Μάστορα μου να σε ασπαστώ  :) :)
To έχω κανει στα φανάρια απο το τρέιλερ μου που με έκαιγε συνέχεια τις λάμπες


Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00:07 ΜΜ
Το πως θα γίνουν αυτά, δεν το έχω δυστυχώς.

Με μισό πακέτο τσιγάρα :o και ενα καφέ κάτι μαλλον λέω οτι θα καταφέρω :o :o :o

klab

Μόλις τελειώσεις και αν μου αρέσει το αποτέλεσμα θα σε αγγαρέψω να κάνεις ένα σετάκι λεντ και για εμένα.
Βασικά υπήρχε παλιότερα  στο ebay ολόκληρη πλακέτα με led κόκκινα και λευκά, στο σχήμα του φαναριού το οποίο το έβαζες μπροστά από τους ανακλαστήρες και ήσουν τζετ !!!

alezou

Και μιας και το φερε η κουβέντα και επειδή πάντα έλεγα ότι κάπως μου φαίνεται θολωμένο το πίσω φανάρι μετά από τόσα χρόνια μόλις έκανα νέα αγορά! Για όποιον ενδιαφέρεται -->

http://www.ebay.com/itm/321285160190?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649


stel89s

Αν και το κόστος είναι σχετικά μικρο υπάρχει ένα τροπος που θα σε γλιτώσει  http://www.youtube.com/watch?v=3ac_C_pS34U το ανεβάζω για να υπάρχει!!!

alezou

Παράθεση από: stel89s στις Φεβρουαρίου 03, 2014, 09:56:53 ΜΜ
Αν και το κόστος είναι σχετικά μικρο υπάρχει ένα τροπος που θα σε γλιτώσει  http://www.youtube.com/watch?v=3ac_C_pS34U το ανεβάζω για να υπάρχει!!!

Το είχα στα υπ'οψην αλλά είναι πολύ μικρό το κόστος... Θα βάλω αυτό να δω πως θα είναι και κάνουμε τα κόλπα μας στο original!

stel89s

Ναι βρε καλά έκανες απλα επειδή μου το θύμισες το ανέβασα για να υπάρχει....

wolfi

                                                        UPDATE

Χρόνια πολλά σε όλους και Χριστός Ανέστη

Η πρόοδος μας μέχρι τώρα θεωρό ότι ειναι ικανοποιητικη    ;D ;D ;D


stel89s


wolfi

Και το τελικό αποτέλεσμα όλης αυτής της αλλαγής     O0 O0 O0 O0 O0



Θα υπάρξει και φώτο με φως ημερας  8) 8) 

wolfi


xrhstos