Τα'παιξε το κοντερ, πηγαινω με 90 και μου δειχνει 180!!

Ξεκίνησε από jollug, Αυγούστου 03, 2018, 05:23:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Πάνο η πρώτη φώτο που έβαλα είναι μαμα FiiN.Aλλά και στο σχέδιο αν δεις δίνουν βίδα(αριθ.25)αν βλέπω καλά.
Φίλε jolug,πάρε ενα καλύτερο-λεπτότερο κατσαβιδάκι και φακό και δούλεψε με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.Κατα πάσα πιθανότητα και τα δικά σου είναι μαμα.

panosp25

Η βίδα από τα δικά μου.

το κατσαβίδι που χρησιμοποιώ: POZ0 x 60


Η βίδα βρίσκεται σε βάθος 25mm


Και είναι 2x6mm

jollug

Παιδια, τα καταφεραμε τελικα! Ανοιξα οσο μπορεσα τα οργανα, εριξα μεσα μπολικο spray επαφων (εντωμεταξυ κολλησα και τον δεξιο δεικτη που ειχε σπασει οπως φαινεται στην εικονα στο προηγουμενο ποστ μου) και ειναι τωρα ολα κομπλε!!! Ευχαριστω τους θεουληδες itom και panosp για τη βοηθεια και τις απαντησεις!!

panosp25

Δηλαδη δουλευει και το κοντερ και ο χιλιομετρητης;

jollug

 
Παράθεση από: panosp25 στις Αυγούστου 07, 2018, 06:28:52 ΜΜ
Δηλαδη δουλευει και το κοντερ και ο χιλιομετρητης;

Ναι ειναι ολα σε λειτουργια! Παρατηρησα οτι δυο led μεσα στα οργανα θελουν αλλαγμα βεβαια γιατι μαλλον εχουν καει, αλλα αυτη τη στιγμη εχω αφησει τα παντα στην ακρη γιατι θελω να στεγνωσει η epoxy που εβαλα σε ενα σημειο για να κολλησω το πλαστικο περιβλημα και η κολλα που εβαλα στο δεικτη του στροφομετρου! Η πλακα ειναι οτι πηρα τηλεφωνο ενα κοντεραδικο σημερα, μου ειπαν να τα πεταξω γιατι δε φτιαχνεται τιποτα και ενα αλλο που πηρα 60 χιλιομετρα μακρια μου ειπε "ελα και βλεπουμε".

Ξεκιναω λοιπον και στο 1/3 της διαδρομης βλεπω τα οργανα να δειχνουν σωστα για μερικα δευτερολεπτα (οπου κυριολεκτικα φωναζα σαν καραγκιοζης απο τη χαρα μου μεσα στην κινηση) αλλα μετα χαλασαν παλι. Αυτο μου εδωσε την ενδειξη οτι δεν ειναι καποιο γραναζι αλλα οτι εχει πολυ βρωμα μεσα. Γυρναω λοιπον αμεσως σπιτι, αγοραζω το σπρει για επαφες, το εριξα, το πηγα μια βολτα - τωρα πριν 10 λεπτα που εκανα και το ποστ - και ολα εφτιαξαν!

Ειχα στεναχωρηθει πολυ με την κυρια διοτι τον τελευταιο χρονο εχουμε περασει πολλα μαζι. Με εχει ξελασπωσει μεσα απο βροχες και καταιγιδες χωρις να βγαλει κιχ!! Εχω δεθει συναισθηματικα με το μωρο μου!! :P  ;D ;D  :'(  :'(  ;D

panosp25

Χαιρομαι που το μωρο σου ειναι παλι στους δρομους λειτουργικο. Χαιρομαι που ενας συντροχος βρηκε βοηθεια απο το καλυτερο ισως μοτοφορουμ και που δεν επεσε θυμα καποιου αετονυχη... Καλα χιλιομετρα!!!! (και κοντερισια)  ;) :) ;D

ammo77

Μπράβο σου παλίκαρε που ασχολήθηκες με το κοντέρ, να ξέρεις πως πολύ λίγα πράγματα δεν μπορούν να φτιαχτούν γενικά!
Όλα είναι θέμα χρόνου, αν κάποιος μάστορας χασει 2 εργατοώρες για καθαρισμό κι αν δουλέψει, ποιος θα του τις πληρώσει; έτσι λοιπόν οι περισσότεροι επιλέγουν τον εύκολο και σίγουρο δρόμο 'καινούριο και το κεφάλι τους ήσυχο! '
Μακάρι να είχα κι εγώ λίγο παραπάνω ελεύθερο χρόνο να φτιάξω τα δικά μου, ξέρουν κάποιοι...........
Χαχαχα
Πόσες φορές έχω ακούσει την φράση τι κοντέρ είναι αυτά δεν έχουν νούμερα;.........
Αντε λοιπόν άλλο κακό να μην σε βρει!

TEOS CB SF

Μπράβο και από εμένα .. Αυτό θα πει μεράκι .. Αντώνη για τα δικά σου όργανα πλέων νομίζω ότι είναι από επιλογή για να κάνεις την διαφορά.

jollug


ammo77

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Αυγούστου 09, 2018, 03:36:50 ΜΜ
Αντώνη για τα δικά σου όργανα πλέων νομίζω ότι είναι από επιλογή για να κάνεις την διαφορά.
;D ;D ;D
Στην αρχή ναι δεν το κρύβω πως έκανα χάζι με την απορία μερικών κοιτώντας το!
Τώρα όμως θέλω να τα τακτοποιήσω και θέλω μάλιστα να αλλάξω τα εντόσθια με μαμά (τουλάχιστον στο στροφόμετρο) γιατί έχει απόκλιση  από το μαμά.  Το άλλο θέμα είναι να βρω μαγαζί να ασχοληθεί να κάνει σε αυτοκόλλητο  βινύλιο (αλλά ναμην πάω και φυλακή από την τιμή) τα όργανα.