Φωτισμός καντράν

Ξεκίνησε από wolfi, Οκτωβρίου 06, 2013, 06:11:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wolfi

Κάιρο ήθελα να αλλάξω τα λαμπάκια για πιο επαρκή φωτισμό
Το θέμα μου ηταν οτι δεν μπορούσα να βρω σε Led SMD τα μικρά λαμπάκια οπότε είδα και απόειδα
έβαλα σε εφαρμογή τα μεγάλα μέσα δλδ την λίμα      >:D >:D >:D
Το κοστος και για της 7 λαμπες Led SMD ηταν στα 7€




Και ετσι με μικρο κόστος έχουμε φωτισμό στα όργανα που μαμαει
Η απώλεια κατα το επιχείρημα ηταν να σπάσω γαμω το κερατο μου γαμώ   τον δείχτη της βενζίνας

stel89s

Δλδ δεν υπαρχουν SMD led με την ιδια φυσα??? ροταω επειδη σκεφτομουν να παραγγειλω αυτα http://www.ebay.com/itm/20-Pcs-T5-74-5050-1-SMD-Car-Dashboard-Gauge-Side-LED-Light-Bulbs-Lamps-12V-Blue-/390673842363?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item5af5f9c0bb&vxp=mtr Που πιστεύω οτι κάνουν.. φυσικά οχι σε μπλε φωτισμό.... Πουστια!!!!! ΜΗΝ βγαλεις το καμματι που εμεινε θα χαθει το καλιμπραρισμα και θα σου δειχνει στο γαμο του καραγκιοζι. Κυκλοφορούν κατι πλαστικές οδοντογλιφιδες βρες μια και κόλλα το με κόλλα στιγμής....

pioupiou

υπαρχουν ακριβωσ τα ειδια με αφτα που φοραει το cb ειτε στο  ebay  ειτε εδω στην ελλαδα σε διαφορα μαγαζια ηχειων κτλ...!το εχς κανει εγω κ ειναι πολυ ωραιο

itom32

Με τις υγείες ο νέος φωτισμός. Βρέ Γιώργο όταν παίζουμε με τα όργανα της "μικράς" προσέχουμε ιδιαίτερα.Για το σπασμένο δοντάκι λέω... ;D

J053F

Ασχέτως της αντικατάστασης στις λάμπες, πρόσφατα έλυσα τα δικά μου όργανα για να αντικαταστήσω το εσωτερικό λευκό κέλυφος καθώς και το μαύρο κάτω πλαστικό κάλυμα με καινούρια (τα προηγούμενα τα είχαν περιποιηθεί οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες και αν και οπτικά, σαν όργανα όλα ήταν ok, σε έντονη βροχή εμφάνιζαν "υγρασία".

Με την ευκαιρία έβγαλα και καθάρισα και τις λάμπες φωτισμού, μια προς μία, καθώς και τις επιφάνειες των οργάνων.

Μοντάροντας εκ νέου το όργανο ήταν νύχτα με τη μέρα σε ότι αφορά στην απόδοση του φωτισμού. Έφεγγε πολύ εντονότερα.
Είναι και λογικό για μηχανήματα 20ετίας που σίγουρα έχουν μπόλικη μαυρίλα από τους ρύπους της καθημερινότητας.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

zentakias

Nα συμπληρωσω οτι στις ενδειξεις κατω θελει led τυπου T5 (ειναι ετοιμα λεπτά, οχι σαν αυτα που πριονησε ο wolfi)
ενώ για το φωτισμο στο καντραν, τις μεγάλες λάμπες, θελει led τυπου Τ10. (ειναι ετοιμα χοντρα)

stam

Αν μπορείτε ανεβαστε καμιά φωτογραφία να δούμε τον φωτισμό

Overseer

Ξέρουμε πόσες λάμπες θέλει απο τον κάθε τύπο?

itom32

Παράθεση από: Overseer στις Οκτωβρίου 13, 2015, 10:13:25 ΜΜ
Ξέρουμε πόσες λάμπες θέλει απο τον κάθε τύπο?
Kωστα οι εχοντες version r χρειάζονται 3 T10 για στροφομετρο-ταχυμετρο,και 4 Τ5 για τις ενδήξεις(νεκρα,φλας,μεγαλη σκάλα προβολέα).

zentakias

Παράθεση από: Overseer στις Οκτωβρίου 13, 2015, 10:13:25 ΜΜ
Ξέρουμε πόσες λάμπες θέλει απο τον κάθε τύπο?

Στο project big one που εχω εγω, ηθελα 4 λεπτες τυπου Τ5 για νεκρά,μεγαλη σκαλα, λαδι, φλας
και 3 μεγάλες τυπου Τ10 για τον φωτισμο πισω απο τις πλάκες με τα νουμερα.

Για τα αλλα κοντερ πχ version S δεν ξερω αν εχει και εξτρα λαμπα στο δεικτη βενζινης

zentakias

Παράθεση από: stam στις Οκτωβρίου 13, 2015, 12:43:54 ΠΜ
Αν μπορείτε ανεβαστε καμιά φωτογραφία να δούμε τον φωτισμό


zentakias

Kαι μια με τις απλες λαμπες οταν πρωτοεβαλα τα νεα οργανα κοντερ στη μηχανη.


mikegti

δεν είναι πολύ έντονα το βράδυ στα μάτια σου? ʼποψη μου ενώ είναι ωραίος ο φανταχτερός φωτισμός κτλπ, έχει χαλάσει λιγο το κόκκινο σε στροφομετρο και χιλιομετριτή! (υποκειμενική άποπση γτ κ εγώ θα θελα πιο δυνατό φωτισμό αλλά μ αρέσει το έντονο κόκκινο που έχει.
Παιδιά αν κάποιος πειραματιστεί στην αλλαγή χρωματισμού παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει!  O0 O0 O0

itom32

Yπάρχουν και χρωματιστά SMD,εκτος απο λευκά.Κοκκινα ας πουμε(μιας και μιλουσατε για κοκκινο καντραν pb1): http://www.ebay.com/itm/5X-T10-5050-5-SMD-Super-Red-LED-Car-Vehicle-Side-Tail-Light-Bulb-Lamp-192-168-/201447298520?hash=item2ee731d5d8&vxp=mtr

zentakias

Ειναι και κοκκινα τα γραμματακια στις πλακετες λογω ROC προελευσης των κοντερ, και οπως σωστα ειπε ο Γιαννης πιο πανω, υπαρχουν και χρωματιστά led.

Παράθεση από: mikegti στις Οκτωβρίου 15, 2015, 09:42:28 ΠΜ
δεν είναι πολύ έντονα το βράδυ στα μάτια σου?

μπα δεν πολυφαινεται στο πλανο μου οταν οδηγαω. Αλλοιωνεται λιγο και λογω ποιοτητας της φωτο, αν τα δεις απο κοντα δεν θα σου φαινονται τοσο δυνατα.