ΣΕΡΒΙΣ ΤΙΜΕΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ

Ξεκίνησε από iossiphi, Μάρτιος 01, 2013, 02:59:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iossiphi

Γεια σε ολους.
Ηρθε η άνοιξη και θέλω να κάνω σέρβις τη μηχανή και θα ήθελα μερικές γνώμες.
Πρέπει να αλλάξω αλυσίδα - γρανάζια, πίσω δισκόπλακα και τακάκια μπρος πίσω.
Τι προτείνουν οι πιο έμπειροι και αν γνωρίζετε τιμές πάνω κάτω.
Ο μηχανικός μου εδώ μου είπε για 140? αλυσιδα γραναζια, 40? δισκοπλακα και απο 25 τακακια.
Από ότι είδα στο ebay είναι λιγο τσιμπιμένες οι τιμές που μου είπε.
Ευχαριστώ

tsak

Καλησπέρα.

Λοιπόν εγώ άλλαξα αλισιδογραναζα πριν κάτι μήνες και έβαλα D.I.D. Αλυσίδα και JT γρανάζια και μου βγήκαν 110euro αυτά χωρίς εργατικά πάντα.

Πίσω δισκόπλακα αγόρασα από την κίνα μέσο ebay και μου πήγε γύρο στα 35euro μαζί με τα μεταφορικά οποτε πιστεύω ότι τα 40euro είναι καλά για μια απλή.
http://www.ebay.com/itm/Rear-Brake-Disc-Rotor-For-HONDA-CB400-SuperFour-92-98-NC31-99-07-NC39-/261142534656?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3ccd4eda00&vxp=mtr

Αν δεν θες να περιμένεις 20 εργάσιμες για να σου έρθει τότε πάρε αυτή που σου πρότεινε. Αν σου πει ότι θέλει παραγγελια και θα κάνει 15-20εργάσιμες πάει να πει ότι θα παραγγείλει την ίδια :P

Τα τακάκια είναι ανάλογα τι ποιότητα θα βάλεις νομίζω. Δεν είμαι ειδικός αλλα εγώ θυμάμαι πέρσι τα είχα πάρει 12.50euro το ζευγάρι. Άρα μου βγήκαν γύρο στα 38 euro και τα τρία ζευγάρια.

Νομίζω ότι οι τιμές που σου είπε είναι λογικές και όχι τίποτα το υπερβολικό.



itom32

Mια χαρά στα είπε.Τόσο ειναι πάνω κατω οι τιμες.

jah

Γεια χαρα και σε σενα!!
Λοιπον, εχουμε και λεμε.. Σιγουρα παιζουν ρολο και οι μαρκες των ανταλλακτικων που θα βαλεις..
Για αλυσιδα δεν ξερω καθολου καθως δεν εχω αλλαξει ακομα (ερχεται η ωρα της ομως)..
Τα 40ε για δισκοπλακα μου φαινονται λιγα σχετικα.. Οπως ειπα παιζει ρολο η εταιρια.. Αυτην που ειχα βαλει εγω της Braking ειχε αν θυμαμαι καλα ειχε 80-90 ευρω..
Τα τακακια τα ειχα παρει 19ε, παλι braking..  
Οποτε τσεκαρε τι ανταλλακτικα θα σου βαλει ο μαστορας και δες τιμες στο net γιαυτα.. Επισης μπορεις να τα παραγγειλεις εσυ και να πας να στα περασει μονο..
Και γω νομιζω normal τιμες σου εδωσε...

alkiviadis

 :wave:γεια χαρά και από μένα!!
γνώμη μου είναι ότι μερικά πράγματα(που είναι πράγματα σε αντίθεση με την διαφήμηση)είναι ανάλογα του κόστους.δηλ.
τη μαμά πίσω δισκόπλακα τη δίνουν 250.00...γκουχ-γκουχ :nono:και από την άλλη τα x-gear 70.00(για τα οποία δεν έχω ακούσει καλά πράγματα) και εντόπισα τα NG (ισπανικά) 3mm με 170.00 τα οποία και φορώ και μου φαίνονται πολύ σούπερ.
οι τιμές είναι ψαγμένες πρίν από 2 μήνες.

alkiviadis

α!!ναι και αλυσιδογράναζα πρίν ένα χρόνο 195.00.

jokey

Παράθεση από: alkiviadis στις Μάρτιος 01, 2013, 04:14:21 ΜΜ
α!!ναι και αλυσιδογράναζα πρίν ένα χρόνο 195.00.
Τι αλυσιδογράναζα έβαλες?
Στο africa με μπροστά γρανάζι μαμά πίσω JT και αλυσίδα DID X-ring χρυσή ενισχυμένη 150
(εργατικά ένα πιάτο φαγητό σαλάτα και ένα ποτήρι νερό,μόνος μου τα άλλαξα)
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

stel89s

παιδια RK αλυσιδα και JT γραναζια μου βγηκαν 110?.. fedoro τακακια και υγρα 45... tsak... χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος τη συγκεκριμενη δισκοπλακα ημουν ετοιμος να την παραγγειλω και γω... αλλα λογο πολυ χαμηλης τιμης το εψαξα στο net και σ ενα ξενο φορουμ που δε το βρισκω τωρα λενε οτι η κινεζικες δισκοπλακες στραβονουν και ετσι με αποθαρυναν... αλλα απο την αλλη πανω απο 50? πιστευω δεν αξιζει να δωσεις στο αμαξι ρε πουστι το ζευγαρι εχει 100... το ερωτημα πιστευω ειναι ποσα χιλιομετρα βγαζουν?? αν ειναι να βγζουν εστω και τα μισα και ας στραβουσουν... απο κατι 170? 270? η τιμη τους ειναι μια χαρα....

tsak

Παράθεση από: stel89s στις Μάρτιος 02, 2013, 05:57:42 ΜΜ
tsak... χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος τη συγκεκριμενη δισκοπλακα ημουν ετοιμος να την παραγγειλω και γω... αλλα λογο πολυ χαμηλης τιμης το εψαξα στο net και σ ενα ξενο φορουμ που δε το βρισκω τωρα λενε οτι η κινεζικες δισκοπλακες στραβονουν και ετσι με αποθαρυναν... αλλα απο την αλλη πανω απο 50? πιστευω δεν αξιζει να δωσεις στο αμαξι ρε πουστι το ζευγαρι εχει 100... το ερωτημα πιστευω ειναι ποσα χιλιομετρα βγαζουν?? αν ειναι να βγζουν εστω και τα μισα και ας στραβουσουν... απο κατι 170? 270? η τιμη τους ειναι μια χαρα....

Κοίτα. Έψαχνα για μπροστά δισκόπλακες επειδή ο προηγούμενος φρέναρε με το σίδερο από τα τακάκια και άνοιγες μπίρα πάνω τους.
Είχα ψάξει για κινεζικες, xgear και τα λοιπά και εγώ έμαθα ότι στραβώνουν εύκολα οποτε το απέκλεισα άμεσος. Η επομενη λύση μου για μπροστά πάντα ήταν οι EBC που θα ήθελα αρκετά λεφτά αν και θα τις κρατούσα για παρα πολύ καιρό.
Στις μπροστά κατέληξα σε μεταχειρισμένες σε αριστη κατάσταση, σαν καινούργιες, που μου βγήκαν 100-120 euro αν δεν κάνω λάθος πάντα.

Τώρα όταν άλλαξα την πίσω επειδή είχε ένα ράγισμα έψαχνα Eλλάδα. Ρώτησα και μου λέγανε κάτι τιμές γύρο στα 60-70 euro για xgear ξανά οποτε βρήκα την συγκεκριμένη από ebay και είπα ας το δοκιμάσω μιας και τα λεφτά είναι λίγα και βλέπω στο μέλλον τι θα κάνω μιας και ήδη έπρεπε να χαλάσω αρκετά για το service της οποτε δεν έπαιζε σάλιο για μια ποιο ακριβή.
Την έβαλα το καλοκαίρι, Δεν ξέρω ποσα ακριβώς χιλιόμετρα έχω κάνει από τότε που την έβαλα πάνω αλλα είναι αρκετά και δεν έχω κανένα παράπονο. Δεν φαίνεται να είναι στραβωμένη και το πίσω φρένο γενικά πιάνει μια χαρά. Τώρα είναι επιλογή του καθενός πάντα αλλα εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος για αρκετό καιρό τώρα.

stel89s

ευχαριστω για τις πληροφοριες.... ναι γενικά διαφορά στο φρενάρισμα δε παίζει να χουν εκει που θα εχουν ειναι στο χρονο αντοχης και στο ποσο γρηγορα η αργα θα τρωνε τα τακακια... θα την παρω μωρε... και ο θεος βοηθός....  ;D

alkiviadis


[/quote]
Τι αλυσιδογράναζα έβαλες?
Στο africa με μπροστά γρανάζι μαμά πίσω JT και αλυσίδα DID X-ring χρυσή ενισχυμένη 150
(εργατικά ένα πιάτο φαγητό σαλάτα και ένα ποτήρι νερό,μόνος μου τα άλλαξα)
[/quote]

το μπροστινό μαμά και πίσω γρανάζι-αλυσίδα δεν θυμάμαι..δεν σημείωσα :sleep2:

JAS

την xgear τη φοραω περιπου 2 χρονια τωρα και δεν εχω κανενα προβλημα.... ουτε στραβωμα ουτε ραγισμα. στο φρναρισμα ειναι μια χαρα. τα τακακια μονο να προσεξεις να μην ειναι της πλακας τελειως γιατι εχει την ταση να σφυριζει λιγο!

klab

Και εγώ x-gear φωράω πίσω.
Μια χαρά είναι, έτσι κι αλλιώς πίσω δεν δέχεται πολλά φορτία.